Bezzera Matrix Top Mn Inceleme

'Espresso Makineleri' forumunda djdigy tarafından 21 Kas 2021 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. djdigy

  djdigy Isınmaya Başlayan Üye

  [​IMG]

  [​IMG]

  Tchibo kapsül kahve makinası, gaggia paros,ECM classika 2 PID ve şimdi Bezzera…

  Bezzera Matrix Top MN’i yaklaşık 4 senedir kullandığım ECM Classika 2 PID’yi yenilemek amacıyla aldım. Senelerce Single Boiler kullandıktan sonra ilk defa double boiler üst segment bir makinaya geçmek güzel. Tabiki avantajlar sadece boiler sayısıyla sınırlı değil.

  Bezzera ilk bakışta hemen yanlardaki pleksiglas aydınlatmasıyla dikkat çekiyor. Bu aydınlatma Mavi,Yeşil ve Kırmızı renklerin birbirisyle kombinasyonlarını yapıp değişik renkler elde etmenize olanak tanıyor. Ben hepsini seçip beyaz ışık kullanıyorum, en çok o hoşuma gitti.

  Cihaz klasik Faema e61 grup başlığına sahip. Tam otomatik, doz ayarlamalı cihazları pek sevmiyorum. Elektronik bazı avantajlar güzel, ama klasik bazı şeyleri de barındırmalı bence cihaz.

  Ön tarafta harika renkli bir ekranı var buradan bütün ayarlar yapılıyor.

  Cihaz 0,5 saniye aralıklarla preinfusion (ön demleme) olanağı tanıyor ben bunu çok seviyorum.

  Boiler sıcaklıklarını ayarlayabiliyorsunuz. Boilerları kapatabiliyorsunuz. Hem kahve hem buhar tankını isterseniz kapatabiliyorsunuz. Mesela ben genelde sütlü içecek yapmıyorum, misafir falan gelirse anca o zaman yapıyorum. Buhar kazanının her seferinde ısınıp elektrik harcamasına gerek kalmıyor.

  Bunun yanısıra boiler ısınma önceliği atayabiliyorsunuz. Dilerseniz kahve boiler’ına öncelik veriyorsunuz böylece cihaz tüm gücünü ilk önce o boiler ı optimum sıcaklığa getirmek için harcıyor. Veya buhar kazanına öncelik verebilirsiniz. Ya da öncelik vermezseniz makine tüm gücüyle çalışıyor 2 boiler aynı anda ısınıyor, elektrik tüketimi bu durumda maksimuma çıkıyor.


  Cihazın otomatik açıp kapanma özelliği var. Haftanın hergününe özel açılıp kapanma saatleri belirleyebiliyorsunuz.

  Cihazın tam otomatik temizleme modu yok. Kolu kendiniz indirip kaldırıyorsunuz ama süreyi kendi belirliyor otomatik olarak duruyor.

  Cihazın sıcak su ve buhar performansı muhteşem. Ben sütlü içecek yapmıyorum dediğim gibi, ama denemek için 1 kere köpürteyim dedim ne olduğunu anlamadan mikro baloncuklu harika bir süt köpürttü.

  Cihaz rotary pompaya sahip, sessiz ve su basıncı tabiki çok çok stabil. Vibrasyon pompa gibi sonradan kendine gelmiyor.

  Cihazı su hattına bağlayabilirsiniz ya da 4 litrelik kendi tankını kullanabilirsiniz. Bunun yanısıra tepsisi de atık su bağlantısına sahip.

  Cihazın tek kötü yanı balyoz gibi ağır 34 kg.

  Cihazı e37SD single dose öğütücüyle kullanıyorum. Şimdilik bu kadar.
   
  durmusfaruk ve Muratt bunu beğendi.
 2. sicario

  sicario Aktif Üye

  güle güle kullanın, çok güzel gözüküyor.
  fiyatı nedir acaba?
   
 3. djdigy

  djdigy Isınmaya Başlayan Üye

  Teşekkürler Ben indirimle 21 e aldım 2 gün sonra fiyat 24.300 oldu. dolar artınca.
   
 4. sicario

  sicario Aktif Üye

  iyi fiyata almışsınız, 5-6 ay sonra o fiyatlara HX makineler satılmaya başlanır. kazan kapama ve otomotik açılıp/kapanma özellikleri çok iyi.
   
 5. djdigy

  djdigy Isınmaya Başlayan Üye

  yani dolar böyle giderse ne olur bilemiyorum... Bana yeter bu zaten.
   
 6. durmusfaruk

  durmusfaruk Yeni Üye

  Merhaba ,

  öncelikle hayırlı olsun. Güzel günlerde kullanın. Ben de aldım aynı makinadan iki hafta önce ama henüz kurmadım. Acaba benden başka lelit bianca yerine bu makinayı tercih eden olur mu derken başlığı gördüm. Görseli gerçekten çok hoş bir makina. Ben de kurduktan sonra tecrübelerimi paylaşacağım.
   
 7. djdigy

  djdigy Isınmaya Başlayan Üye

  Teşekkür ederim Lelit de güzel bir cihaz. Flow control ile pek işim olmadığı için, görsel açıdan daha çok beğendiğimden ve Bezzera kalitesine daha fazla güvendiğim için bunu aldım. 2 cihaz da memnun eder.
   
  durmusfaruk bunu beğendi.
 8. durmusfaruk

  durmusfaruk Yeni Üye

  Ben de benzer düşünerek Bezzera aldım.