Kafeinsiz Kahve Çekirdeği

'Kahve Çekirdekleri' forumunda mehmetaksit tarafından 5 Oca 2018 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. birdost

  birdost Isınmaya Başlayan Üye

  Kafeinsizleştirme yapan üretici ülke çok az, hatta bildiğim sadece Kolombiya ve Brezilya var. Diğer memleketlerin kahvelerini hep beyaz adam kafeinsizleştiriyor.

  Türkiye'de kafeinsizleştirme işlemi yapılmıyor.

  SwissWater ise firmanın ismi ve bildiğim kadarıyla tek tesisi Kanada'da.
  Aslında çok basit bir yöntem, yeşil çekirdekler hipotonik su ile yıkanıyor.
  İddiaları ise tatsal olarak işlem görmemiş kahveden ayırt edilemeyeceği.
  Sitelerindeki videolar çok eğlenceli: https://www.swisswater.com/
   
  OsmanDmrtr ve moretimeforcoffee bunu beğendi.
 2. moretimeforcoffee

  moretimeforcoffee Aktif Üye

 3. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Uzun süredir bu konu altına yazmadım, bugünkü aeropress decaf deneyimimle ilgili biraz yazmak istedim.

  Son mesajımdan itibaren 3 farklı decaf çekirdek denedim(aslında 4 farklı çekirdek diyebilirim, çünkü aynı çekirdeği farklı zamanlarda aldığımda ikisinin arasında kavrumda dağlar kadar farklılık vardı)

  Birincisi Cafehaus'un decaf kahvesiydi, ilk aldığımda çok güzel bir çekirdek buldum demiştim. Ancak decaf çekirdeklerin diğer çekirdeklere göre daha hızlı bayatladığını bu kahveyle daha net anladım. Espresso için almıştım ama v60'la da denedim, 2 hafta boyunca fena sonuçlar almadım diyebilirim. 2. haftadan sonra espressonun kreması azaldı ve az olan aromaları tamamen kayboldu. Sadece latte olarak devam ettim.

  İkincisi de Cafehaus'un decafiydi. Bu sefer aşırı koyu kavrumlu bir kahveyle karşı karşıya kaldım, aslında kavurucu arkadaş benim gözümün önünde kavurdu ve ilk kavrum sonrası renk gayet güzeldi, kahveyi güzel de soğuttuğunu düşünmüştüm ama yanılmışım, kahve 5 gün sonra paketini açtığımda siyaha yakın bir renkteydi, 1 kg kahve aldığım için tabii ki de bu kahveyi arkadaşlarımla paylaştım ve kahveyi bir şekilde eve gelen misafirlere latte şeklinde ikram ettim, kimse de tadının çok yanık olduğunu anlamadı, zira zaten sbx seven insanlar yanık kahveye alışıktır dedim.

  Üçüncüsü ve en mükemmeli yine Gardelli'den geldi tabii ki, Togay(@raistlin) sağolsun her gittiğinde bana decaf bulmak için uğraştı ve en sonunda buldu ve Kolombiya Planadas Decaf kahveyi bana getirdi. Ayaklarına, ellerine, emeğine sağlık demek istiyorum Togay'a. Mükemmel bir kahve, bir kere espresso ile denedim, mükemmel dedim, sonra v60, aeropress, bir daha espressoya kıyamadım bile. Latte zaten hiç yapmadım, bu kahveye kıyılmaz dedim. Planadas benim şu anda favorim. Decaf ve aromatik tatlar bir arada oluyormuş, bunu gösterdi.

  Dördüncüsü kahve.com'dan aldığım moliendo decaf kahve, bu kahve de espresso performansında sınıfı geçti diyebilirim, latte ile mükemmel, ancak bugün yaptığım aeropressle olmuyormuş onu anladım.

  Bu arada nefisgurme denilen siteden yazılarına bakarak aldanarak decaf kahve aldım, en fazla 15 gün önceki kahveler sevkedilir yazan yer 16/03/2017 kavrumlu kahve göndermişti, ben de dedim ki sizin 15 gün 1 yıl 15 gün herhalde dedim; adamın bana verdiği cevap "raf ömrü 2 yıl kahvelerin bir sıkıntı yok" idi, ben de iade ettim tabii ki. Zaten valfini kokladığımda bildiğiniz bayat kahve kokusu yayılıyordu.

  Decaf kahve serüvenim herhalde sürmeye devam edecek bulduğum tüm decaf kahveleri deneyeceğim, tabii ki Planadas Togay için sıkıntı olmadığı sürece isteyeceğim bir kahve olmaya devam edecek.
   
  raistlin bunu beğendi.
 4. cyclist

  cyclist Paylaşımcı Üye

  @mehmetaksit riobanin kafeinsiz cekirdegini denediniz mi bilmiyorum, ama espresso icin gayet basarili, tipki diger tum riobalar gibi. Muhtemelen aeropress icin de guzel sonuc verecektir. Bence konu espresso / aeropress olunca tazelik ve nitelikten ziyade kavurma profili on plana cikiyor ki yurticinde rioba haricinde cesit sunan ve dogru kavrulmus cekirdek bulamadim ben sahsen. Gerci ben filtre icin de taze kavrulmustan ziyade niteligin onemli oldugunu dusunuyorum. Bu minvalde tamamen farkli beklentilerimiz olmali, fakat rioba kafeinsizi denemenizi oneririm.
   
  mehmetaksit bunu beğendi.
 5. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Hocam,

  Metroya uzun suredir gitmedim, rioba çekirdek olarak nitelikli olmayan ancak kaliteli çekirdekleri satiyor. Yillar once almış ve bıçaklı öğütücüde cekip espresso yapiyordum ancak o zaman tarihlere cok dikkat etmiyordum ve artik kavrulma tarihinden mi yoksa bıçaklı ogutucuden mi kaynaklı olduğunu bilmedigim ne krema ne de guzel bir tat aliyordum. Metroya ilk gittigimde gidip bakacağım kafeinsiz kahvesine.

  Teşekkürler
   
 6. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Ben de Decaf kahve düşünüyorum ama, işleme yöntemleri biraz şüpheli..Su ile kimyasal kullanmadan yapılan yer bulmak lazım..
  kafein bazı bünyelere ters etki yapıyor..Vucud tolere edemiyor..Kafeinsiz kahve bir alternatif, doğalı bulunsa
   
 7. Enhedu

  Enhedu Aktif Üye

  Bu decafler tamamen zehir. Bir ara internette gezinirken görmüştüm, yukarda da bahsedilmiş, kanada menşeli bir firma kimyasal kullanmadan yapıyormuş o tip yerlerden bulunursa alınabilir ama bana prensip olarak çok saçma geliyor zaten, kafeini bünyen kaldırmıyorsa bu vücudunun sana verdiği bir mesajdır, kahveyi bırak o zaman :) kafeinsiz kahve asla anlayamadığım bir şey. Asitsiz kola gibi, ne bileyim b12’siz et gibi falan.
   
  sdcvn bunu beğendi.
 8. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Cevabınıza teşekkür ama kafein kaldırmıyorsa kahveyi bırak demeniz biraz hatalı olmuş..
  Genel olarak Kafein örnek verirsek,
  Hamilelerin vucudundan atılmıyor
  Kalp çarpıntısı olanlara kafein iyi değil.
  Sporcu olup uyku vs (Vucudtaki dengeler) hesabı yapana kafein iyi gelmeyebilir
  Kafein, mutluluk hormonu salgılatıyor güzel ama bağımlılık yapıyor..Bu da bazı ...maddeler ile eşdeğer etkiye sahip..
  ..
  ..
  Çikolata, çayda da kafein mevcut ama kahvede 200 mg ise kafein diğer içeceklerde 50-75-100 gibi daha az..

  Kafeinsiz kahve bazı bünyelere göre olmasa olmaz, kahve bagımlısı olanlara bir alternatif..

  **Tabii yapılma kısmı kimyasallar metil ...vs kimyasalların kullanılması elbette risk..Swiss water denilen bir su ile ayrıştırma bir de Karbondioksit ile ayrıştırma var..

  İşin enteresan olanı Kimyasalların da zararsız!!! olduğu yönünde yazılar var..Yanılmıyorsam FDA (Amerikan yiyecek organizasyonumudur nedir..) gecerli not vermiş..

  Water/su ve C02 ile ayrıştırmaya Doğal organik zararsız deniyor hatta C02 nin zararsız!!! olduğundan bahsediliyor..

  Gıda işinde ben şahse her tür doğal olmayan yöntemi şüpheli buluyorum..Öyle bir kandırmaca ile sunuyorlar ki bunları, sanki zararsızmış gibi..Örneğin kullanılan metilen klorit veya etil asetat için, efendim bunlar meyvelerde olan kimyasallarmış? Sanki meyvenin içinden alınıyor? Meyvede olması başka, dışarda kimyasal olarak bir gıdaya bunun eklenmesi başka?

  Aynen Portakal, meyve de de alkol olduğu o sebeple Alkolun doğal bir içecek olduğu mantıksızlığı gibi..Yine tuzda olsn Sodyum ve Klor Tuz olarak bünyeye faydalı fakat ayrı olarak kimysal olarak üretilen klor ve sodyum içip ohh ne güzel diyemeyiz??? Doğal olan kimyasallar Kahvede de doğal olan kimyasal ve asitler faydalıdır ama dışardan yapılan her tür kimysasal risktir..

  Metilen klorit vücudunuza girdiğinde karbon monokside çevrilir ki bu oksijen taşınmasını engeller, ciddi akciğer ve başka hastalıklara yol açabilir. Kafeinsiz kahve elde etmede kullanılan diğer kimyasal olan etil asetat ise genellikle sentetik bir kimyasaldır. Bunun fazlasının karaciğer ve böbrek sorunlarına yol açabileceği araştırmalarla gösterilmiştir.

  İsviçre Su Metodu ile kafeini çıkarılan organik kafeinsiz kahve kimyasal kullanılmadığından daha güvenilir.

  C02 metodu içinse c02 nin zararı yok!!! denilmesi enteresan..

  Alıntı yaptığım yer : @sağlikliyasiyoruzcom -facebook-

  Biz kafeinsiz kahveyi tıpkı granül kahveler gibi işlenmiş gıda olarak gördüğümüzden hiçbir şekilde tercih etmiyoruz. Kahve dokunuyorsa içilmeyebilir ya da kahve miktarı seyreltilebilir. Örneğin İzmir’in “süvari”si buna bir örnek; bir fincanlık kahve iki fincanlık su ile yapılıyor ve çay bardağında içiliyor. İzmir’e yolunuz düşerse hikayesini bir bilenden öğrenin.
   
  Son düzenleme: 10 Ara 2018
 9. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye


  Hocam,

  Kafeinsizlestirmede iki cesit uygundur, birincisi Swiss Water, ikincisi CO2. Bu yontemler zararsızdır diyebilemeyiz, zira doğal olmayan yöntemdir, kahvenin doğasına aykırıdır.

  Ancak bu yöntemler en az zararli kafeinsizlestirme yöntemleridir, bunlar cekirdegin aromasini da en az öldüren yöntemlerdir. Kafeinsiz kahvenin farkli sağlık zararları da vardır, kabul etmek gerekir.

  Fda dedigimiz, food and drug administration, gida ve ilaç yönetimi, bu adamlar çok zor sertifika veriyor. Bu sertifikasyon decaf kahveler icin de veriliyor ancak belirli sartlarda veriliyor.

  Neyse decaf kahve aksam arada icilecek kahve kategorisindedir. Ayrica kafeinsizlestirilmis dense de cok az da olsa kafein bulundurmaktadir.

  Karbodioksit vücut icin zararlı bir şey değildir. Her türlü gazli icecek, buna dogal çıkan sodali sular da dahil karbondioksit icerir. Suda çözündüğü zaman karbonikasit meydana gelir bu da siradan bir asittir, fazla alınmadığı surece zarar vermez biraz barsak gazı yapar.

  Konular karmaşık gitti ama decaf olayı zor ayrıca güzelini bulmak bir o kadar daha zor.

  Saygılarımla,
   
  sdcvn bunu beğendi.
 10. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Teşekkür..
  Kahvefabrikasında colombia decaff mevcut. Kahve Fabrikası, Şerif başaranın bu konuda ciddi olduğunu tahmin ediyorum..
  Moliendo kahvede de var bir decaff ama onun işlem türü belirtilmemiş.
  Swiss Water ile yapılan göremedim Türkiyede satış..

  **Yöntem : Washed Process - CO2 ile kafein ayrıştırılmıştır**

  İsim : Colombia Kafeinsiz Kahve (%100 Arabica) CO2 yöntemi
  Ülke : Colombia
  Bölgesi : Kooperatif
  Tipi : Caturra
  Yöntem : Washed Process - CO2 ile kafein ayrıştırılmıştır
  Gövde : Orta
  Asiditesi : Orta

  Tatsal Profil : Floral ve baharatımsı tatlar alınabilmektedir. Özellikle yüksek tansiyonu, kalp çarpıntısı ve/veya hamile olan kahve severlerimize uygun bir kahvedir. Filtre, French Press ve Espresso olarak tüketilebilir.

  https://www.kahvefabrikasi.com/colombia-kafeinsiz-kahve-pmu144