Timemore Kahve Ekipmanları

'Kahve Hazırlama Ekipmanları' forumunda intelligenc tarafından 10 Nis 2018 tarihinde açılan konu

 1. intelligenc

  intelligenc Paylaşımcı Üye

  Tabiki rahatlıkla ve seve seve..

  Öncelikte tarafsız paylaşımlar yapan ve çoğunuzca malum kahve guruları "bu arada adamlar cidden iyiler ve alanlarında bilimsel kariyereli var" Joe ve Jeremy'nin web sayfası ve instagram hesaplarından paylaşım yaptıkları SOCRATICCOFFEE ( link: https://socraticcoffee.com/about-socratic-coffee/ ) nin incelemesini paylaşmak istiyorum. Şahsi testlerimizden de ilerleyen günlerde paylaşımlar olacaktır.

  Kısacası sonuçta Nano ile Comandante arasında %10 geçmeyen ve belirli mikron seviyelerinde birbirlerininin önüne geçtiği ufak farklılıklar var ki bence çok iyi bir seviye.. Kaldı ki socratic Nano'nun mekanizması ile Comandante'nin mekanizmasını kıyaslamış ve neden Chestnut ile kıyaslamadınız ( bu arada Chestnut nano'nun abisi ve öğütücü mekanizması italyan) gelen bir soru üzerine bize ulaşan bu ürün olduğu için bununla kıyasladık tarzı bir cevap vermişlerdi.. Sanırım sizlere bir fikir verir.

  karşılaştırma sonuçlarına ulaşmak için:
  socraticcoffee Comandante vs Timemore Link: https://www.instagram.com/p/Bf4HjCADLgj/

  ayrıca Mazzer'in yeni canavarı ZM FILTER ile Mahlkönig EK43 arasındaki fark Comandante ile Nano arasında farkla hemen hemen aynı seviyede..
  Link: https://www.instagram.com/p/BgRlU2TD4lH/

  ZM Filter Link: http://www.mazzer.com/en/coffee-grinders/zm/
  EK 43 Link: http://www.mahlkoenig.com/en_products/EK43-EKK43.html
   

  Ekli dosyalar:

  hayzin ve FrankUnderwood bunu beğendi.
 2. FrankUnderwood

  FrankUnderwood Isınmaya Başlayan Üye

  Teşekkür ediyorum. Mekanızması italyan olması nanodan ne açıdan daha üstün diyebiliriz? Öğütüm kolaylığı, homojenite vb?
  Çünkü nanonun tipi çok hoşuma gitti :) ama öğütücü nitelikleri tipten önemli.
  takın bir zamanda öğütücü alacaktım sizin bu ürünleri bekleme kararı aldım.
   
  Homo_Insanus bunu beğendi.
 3. pacamara

  pacamara Isınmaya Başlayan Üye

  Timemore'un son çıkardığı değirmenin bıçakları comandante'nin aynısı. Kaynak sağlam, timemore Latvia distribütöründen. Alacaklar göz önünde bulundurabilir.
   
 4. Aslanbek

  Aslanbek Paylaşımcı Üye

  yani nitro blade bıçaklar mı?
   
 5. Homo_Insanus

  Homo_Insanus Isınmaya Başlayan Üye

  Birçok kaynaktan gördüğüm kadarıyla G1 versiyonu paslanmaz çelik G1S versiyonu karbon bıçaklı nanoların.
  [​IMG]
   

  Ekli dosyalar:

  • image.png
   image.png
   Dosya Boyutu:
   193 KB
   Gösterim:
   101
 6. pacamara

  pacamara Isınmaya Başlayan Üye

  Malzeme olarak bilmiyorum ancak burr yapısı olarak aynı olduğunu söyledi, kendisi hem comandante hem time more distribütörü, bakması için bir tane yollamışlar sanırım.
   
  Aslanbek bunu beğendi.
 7. EnesOZEN

  EnesOZEN Isınmaya Başlayan Üye

  Tam olarak online satışın açılması için bir tarih varmı ?
  İnstagram hesabınızda 29 kasım 2017 de çok yakında demişsiniz demek o kadar yakın değilmiş ne kadar yakın :)
   
  intelligenc bunu beğendi.
 8. raistlin

  raistlin Paylaşımcı Üye

  Grafiği doğru okumuyorsunuz.

  Comandante ile kıyas söz konusu olduğu için grafik ve yorumlanabilecekler hakkında özellikle kıyaslama isteyen arkadaşların doğru bilgilendirilmeye ihtiyacı var, bu yüzden yazıyorum.

  Socratic partikül dağılım testi filtre kahve için 1.30 TDS seviyesine göre kalibrasyon hedeflenerek öğütülmüş 100 gram toplam kahveyi üst üste yığılmış ve farklı mikron seviyesinde açıklıklara sahip endüstriyel bir elek sistemiyle 20 dakikalık eleme usulüne dayanıyor. Kruve'un daha fazla kompartmana sahip ve tahriki elektrikli endüstriyel bir versiyonuna benzetmek sanırım deneyimsiz kahveseverler için fikir verici bir benzetme olacaktır. Kahve parçacık boyutu analizlerinde geleneksel elek, lazer difraksiyon(ışın kırılım), parça sayımı/fotoğraflanması gibi endüstriyel sistemler kullanılıyor. Hangi yöntemin daha doğru sonuçlar verdiği ve hangi alanda kullanımın daha uygun olduğu sıkça tartışılıyor, fakat konumuz bu değil. Hangi yöntem olursa olsun istikrarlı biçimde uygulanmış bir protokolle elde edilmiş sonuçlar hepimizin kahve serüveni adına fayda sağlayabilir. Ancak bu fayda, elde edilen verileri doğru biçimde yorumlayarak sağlanabilir.

  Bir çok öğütücü parçacık boyutu dağılım analizlerinde ''bi-modal'' bir dağılım grafiğine sahiptir. Bi-modal dağılımı kısaca iki tepe noktasına sahip dağılım grafiği olarak düşünebilirsiniz. Tüm istatistiki dağılım grafiklerinde mode, mean ve median kavramlarını sıkça görebilirsiniz. ''Mode(Bi-modal kelimesi de buradan geliyor)'', en sık karşılaşılan veriyi; ''mean'', toplam değerlerin ortalamasını; ''median'', ise elde edilen verinin iki uç noktasının tam ortasını tarif eder. Bu açıklama ilgili kıyaslama grafiğini doğru yorumlayabilmek adına önemli.

  TimemorevsComandante.jpg

  Yukarıda atıfta bulunulmuş grafik de bahsettiğim şekilde iki zirveli / bi-modal bir dağılımı gösteriyor. İki öğütücü için de bu durum geçerli. Grafiğin üzerine eklediğim sırasıyla siyah ve mor renkli ''Mode 1'' ve ''Mode 2'' kutucuklarından bunu görebilirsiniz. ''Mode 1'' çoğunlukla 400 mikron altı, ''Mode 2'' ise çoğunlukla 400-800 mikron arası değerleri kapsıyor. Bu noktada özellikle Kruve ya da analiz eleği gibi bir takım yöntemlerle kahve elemeyi denemiş ya da en azından buna dair paylaşımlar okumuş arkadaşlar için sonuçlar berraklaşmaya başlıyor.

  Sözkonusu bi-modal dağılım grafiğinde ''Mode 1'' olarak andığım ilk zirve çoğunlukla demlemelerimizde istemediğimiz ince kahve partiküllerinden oluşuyor. Küçülen parçacık boyutuna rağmen artan kahve yüzey alanı sebebiyle demlemelerimizde ''over-extracted'' tatları veren, ön demlemede kullandığınız suyun büyük kısmını çeken ve dengeli toplam ıslanmanın önüne geçebilen, olması gereken boyutta ya da demlemelerimizde kaçınılmaz olarak da bulunan olması gerekenden büyük parçacıklarla birleştiğinde dengesiz demleme çıktıları ve tatları veren, zaman zaman kahvenizin içinde tortu olarak bulunan, kullandığınız filtreye göre tahmin edilemeyen / istenmeyebilecek akış yavaşlaması ve tıkanmalara sebep olan, Kruve vb. ile elediğinizde(Standart tavsiye edilen 400-800 mikron elekler) en alt tepside kalan ve ziyan olmaması için belki de başka yöntemlerle değerlendirmeye çalıştığımız kahve parçacıkları bunlar. Dengeli sonuçlar arzuladığımız ve her zaman hem lezzet hem de, en azından teorik olarak, daha yüksek ekstraksiyon seviyelerine çıkmak istediğimiz kahve demlemelerimizde öğütüm parçacıklarımız arası fark ne kadar fazlaysa aldığımız sonuçlar da yine teorik olarak o kadar verimsiz oluyor. Dolayısıyla bu boyuttaki partiküllerden olabildiğince arınmış kahveler istiyoruz.

  ''Mode 2'' olarak andığım ikinci zirve ise çoğunlukla 400-800 mikron aralığındaki parçacıklardan oluşuyor. Burada doğru olanın maksimum 800 mikron olduğunu söylemiyorum. Sadece insanların son dönemdeki eleme tartışmalardan ötürü aşinalık kazandığı bir takım ortalama değerler ve grafikte gördüğümüz ikili zirve bilgisiyle hareket ediyorum. Bu parçacıklar demlemelerimizde istediğimiz boyutta olanlar. Aralık ne kadar dar, zirve noktası ne kadar dar, o kadar iyi. Zira bu boyutun toplam kahve miktarı içerisinde çok büyük oranda bulunduğu demlemelerde içerisinde çok fazla 400 mikron altı ince parçacık bulunduran demlemelere göre çok daha iyi sonuçlar alıyoruz.

  Son iki paragrafın özetinde, ''Mode 1'' kısmındaki ince parçacıkların yaptığı zirvenin ''Mode 2'' kısmındaki daha kalın parçacıkların yaptığı zirveden daha alçakta olmasını bekliyoruz. Ne kadar alçakta, o kadar iyi. Timemore öğütücüsünün ''Mode 1'' zirvesine baktığınızda ''Mode 2'' zirvesinden yüksekte olduğunu görüyorsunuz. Dolayısıyla bi-modal'' dağılım olmasını istediğimizin tam aksi biçiminde, yani ince partiküller(tozlar diyelim) zirvesi büyük. X aksı boyunca yatay eksende çıkardığım kırmızı çubuklardan buradaki ince partikül miktarının beher 100 mikron dansite ortalamasındaki karşılığını görebilirsiniz. Buradaki farkı görüyoruz. Comandante ''Mode 1'' zirvesine baktğımızda ince partiküllerin arzu ettiğimiz şekilde ''Mode 2'' zirvesinden daha alçakta durduğunu görüyoruz. Arzu ettiğimiz de budur. Endüstriyel seviyede iki öğütücünün kıyasına da atıfta bulunulmuş, bu atıf bu kıyaslamanın konusu değil, fakat orada da bi-modal dağılımda iki öğütücünün de arzu edilen dağılım şeklinde olduğunu görebilirsiniz.

  İki öğütücünün ''Mode 2'' zirvelerinde arzu ettiğimiz sonuç dik bir zirve, olabildiğince dar bir dağılım. Bu noktada da yine Comandante öğütümünün açık farkı görülüyor. Buradaki farkı da görüyoruz ve zirve yapılarına baktığımızda hangi öğütücünün daha dar parçaçık aralığında sonuç verdiği açık.

  Son olarak mavi renkli bir çember içine aldığım en kalın parçacık kısmı geliyor. Bunlar da İngilizce ''boulder'' olarak tanımlanan parçalar. Modelinden bağımsız olarak tüm öğütücüler ince partiküllerin yanında gözle de rahatlıkla seçilebilen kalın parçacıklar da üretiyor. Burada da istediğimiz yine dar bir dağılım. Çember içinde göreceğiniz üzere Comandante büyük parçacıklar kısmında da daha dengeli.

  Öğütücüler ya da bir öğütücünün performansında parçacık boyutu dağılımı kıstaslardan biridir. Parçacık boyutu dağılımıyla beraber parçacık şekli de çok önemlidir. Yapıları gereği kahve çekirdekleri öğütüldüğünde çok düzensiz görünümlere sahip olmaya yatkındır. Öğütücünüzün performansı ne kadar yüksekse o kadar kusursuz şekiller alırsınız, en yalın anlatım biçimiyle. Bu şekil meselesi basit bir paragrafla açıklama çabasından çok daha önemli aslında. Elek sistemi ve lazer difraksiyon gibi parçacık dağılımı analizi yöntemlerinde eleğe dair getirilen büyük eleştirilerden biri parçacık şeklini belirleyememesi ve elek dokusunun bu dağılımlarda etkisi olması. Grafiğin sağ üst tarafında iki öğütücünün sonuçlarından alınan 595 mikronluk örneklere dair ''extraction rate'' bilgisi yer alıyor. Bu bilgi de parçacık boyutuyla beraber şekil düzgünlüğüne dair bir fikir sağlar. Comandante değelerinin oldukça stabil ve yüksek olduğunu görebilirsiniz. Diğer öğütücü için bunu söylemek mümkün değil.

  Kıyaslama, okumanın doğruluğu ve genel olarak bir fayda sağlaması umuduyla.

  Selamlar,
  Togay.
   
  Son düzenleme: 15 Nis 2018
  sdcvn, earendil, Maestro ve 13 kişi daha bunu beğendi.
 9. raistlin

  raistlin Paylaşımcı Üye

  @Aslanbek Nitro Blade bıçaklar patentlidir. Aşağıdaki fotoğrafta öğütücü üzerinde de bunun yazdığını görebilirsiniz.

  IMG_4088.jpg
   
  menes ve Aslanbek bunu beğendi.
 10. FrankUnderwood

  FrankUnderwood Isınmaya Başlayan Üye

  Güzel bir açıklama yapmışsınız Togay hocam ancak okurken zor anladığım birçok nokta oldu. Keşke son kullanıcının da anlayabileceği şekilde özet/sonuç benzeri bir paragraf yazsaymışsınız. Belki sadece benim bilgi seviyem yetmemiş olabilir ona da yapabilecek tek şey daha çok okuyup öğrenmek:)

  Comandante nin Helor 101 dahil birçok el değirmeni ile karşılaştırmasında üstün olduğu aşikar. Ancak Türkiye'de Comandante alınamadığında ilk tercih edilen el değirmeni markaları ki çok fazla yok; hario, porlex, handground. Bu noktada Timemore markası eğer ki Comandante nin yarı fiyatına giriş yaparsa ve performansı herşeyi içinde değerlendirdiğimizde aralarındaki fark sallıyorum %20 den fazla olmaz ise direk f/p ürünü olarak iyi bir satış yakalayabilir ve tercih sebebi olabilir.
   
 11. intelligenc

  intelligenc Paylaşımcı Üye

  Tarih var evet, hafta sonuna kadar on-line sistemimiz açılmış olacaktır. Bu arada tüm ürünler yaklaşık 6 aylık bir deneme ve kullanım sürecinden geçti. Dün bulunup bugün satılan ürünler değil kesinlikle.. Hedefimiz kaliteli ekipmanları uygun fiyatlarla kahve severlerle buluşturmaktır.
   
 12. intelligenc

  intelligenc Paylaşımcı Üye

  sevgili kahve severler, takip eden açıklamamız yanıt niteliğinde değil sadece bilgilendirme amaçlıdır. kullanıcı görüşleri bizim için her şeyden daha değerlidir.

  - socratic'in grafiğini okundugunda tds ve ekstraksiyon arasındaki oranda ( yani fincana geçen kahve özünün ve kullanılan suya oranının) ne kadar fark olduğunu herkes görebilir. roket mühendisi olmaya gerek yok sanırım.

  - ayrıca kesinlikle elek kullanılmadan sadece demleme kriterleri baz alınarak yapılmış bir kıyaslama yapılmıştır. testin yapıldığı tarihte kendilerine sorduğum karşılaştırma yöntemine ilişkin instagram dm mesajlarını ekte görebilirsiniz.

  - aslında daha da ileri giderek aynı burr seti kullanarak kendi ürettiğimiz el değirmeni ile comandante-lido kıyaslamasında ortalama %3'lük bir sapmayı yakaladığımızı da rahatlıkla söyleyebilirim.

  - comandante veya herhangi diğer bir değirmen farketmez hedefimiz en iyisini yapmak için çalışmak ve bunu da insanların rahatlıkla alabilecekleri fiyatlara sunabilmektir. Hatta zaman içerisinde daha başarılı sonuçları görebileceğinizden emin olabilirsiniz.

  - hiç bir değirmeni kendimize rakip olarak görmüyoruz çünkü o kaliteyi bizim sunacağımız fiyata verebilecek bir rakibi de yok şu an. Avrupa'da daha çok tanınan ve kullanılan bu ürünü elinize aldığınızda kullandığınızda kahve demlediğinizde rahatlıkla kullanıcılar ne demek istediğimizi görebilecektir.

  saygılar
   

  Ekli dosyalar:

  kahvemen ve EnesOZEN bunu beğendi.
 13. experienced

  experienced Paylaşımcı Üye

  Ben fincanda iyi bir şeyler olsun diyorum,

  Sağlıklı malzemeden mamul, bir değirmen bana fincanda bunu sağlasın yeter.

  Günde bir iki fincan kahve için,

  Mühendislik eğitimi alamam.
   
  mehmetaksit ve intelligenc bunu beğendi.
 14. ozkanozden

  ozkanozden Isınmaya Başlayan Üye

  Zümrüt Bey öncelikle hayırlı olsun. Heyecanla black mirror modelini bekliyoruz. Bir de benim naçizane tavsiyem kahve ekipmanları için ayrı bir sanal pos imkanı sunarak yiyecek içecek kategorisinden ayrı tanımlatmanız. Böylelikle alışveriş yapanlar ya alırken ya da sonradan taksit yapabilecektir.
   
  murat006, menes, experienced ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 15. karabelen

  karabelen Yusuf Karabelen

  Merakla ve heyecanla bekliyoruz. İyi bir fiyatla girerseniz f/p değirmen için bekleyenleri (benim gibi) sevindirirsiniz.
  Başarılar dilerim.
   
  experienced bunu beğendi.
 16. mertberkegr

  mertberkegr Aktif Üye

  Merhabalar benim burada anlamadığım bir husus var. Grafiklerde aynı demleme çeşidiyle aynı doz ve içeçek miktarını eşleyerek bir karşılaştırma yapmışlar öncelikle ama daha sonra bu dağılım grafiğini elde etmek için bir eleme yapılmamış mı ilk karşılaştırma yaptıkları ayarda ? Eğer yapılmadıysa nasıl böyle bir dağılım grafiği çizilebiliyor ?

  Onun dışında aktif bir comandante kullanıcısıyım ancak zaman zaman ikinci bir değirmen almayı düşünüyorum. İkinci değirmen düşünme sebebim okulda da zaman zaman hem kolayca taşıyabileceğim hem de gerektiğinde dolabımda bırakabileceğim bir şey arıyorum. Bu değirmende aradığım özellik aeropress' in içine sığma ve çok daha düşük ağırlık. Şu an bu klasmanda benim bulabildiğim sadece aergrind var. Ancak hem bazı değirmenlerin sorunlu olması hem de yurtdışından elde etmek zorunda kalacak olmam beni bu düşünceden geri itiyor. Siz timemore u paylaştığınızda nano ' nun da aradığım türden bir değirmen olabileceği kanısına vardım. Ancak yabancı forumlarda ya da bloglarda haklarında pek bir şey bulamadım. O yüzden size sormak en doğrusu sanırım. Timemore Nano aeropress ' in içine sığabilecek boyutta mıdır ve ağırlık olarak nasıldır ?

  Son olarak hayırlı işler diliyorum, farklı ekipmanları ülkemizde de bulabilmek çok güzel bir şans.
   
  intelligenc bunu beğendi.
 17. hayzin

  hayzin Isınmaya Başlayan Üye


  Aeropress'e tam oturan Porlex Mini var da seramik dişli istemiyorsunuz sanırım.

  Şurada Comandante ve Nano'yu yan yana tutmuşlar.Bir fikir verir belki boyutuna dair.

  https://www.instagram.com/p/BfnjVuLjhuE/?taken-by=socraticcoffee
   
  Son düzenleme: 17 Nis 2018
 18. kahvemen

  kahvemen Aktif Üye

  Açıkçası bu konular hakkında diğer deterjanlardan 10 kat daha iyi temizler kalitesinde rekabet içeren yazıları okumaktansa ürünü görüp denemekten yanayım. porlex - commandante arasındaki bantta büyük bir açık var ve kapanacağı bariz.
   
  Son düzenleme: 17 Nis 2018
  intelligenc ve EnesOZEN bunu beğendi.
 19. EnesOZEN

  EnesOZEN Isınmaya Başlayan Üye

  dediğiniz gibi orta sınıf da 400-700 aralığında kalite bir f\p öğütücü ihtiyacı var.
  Sözüm meclisden dışarı ; Comandante çok güzel , harika olabilir ama ben el değirmenine 1000 küsür lira veremem
   
  karabelen bunu beğendi.
 20. intelligenc

  intelligenc Paylaşımcı Üye

  teşekkür ederim..

  nano ve aeropress ile ilgili fotoğrafları post'a ekliyorum
   

  Ekli dosyalar:

  mertberkegr bunu beğendi.