Kahvenin Tadı Kaçtı Fiyatlar Düşüşte

'Kahve Haberleri' forumunda sahbaz061 tarafından 21 Eyl 2018 tarihinde açılan konu

 1. Coffeenomy

  Coffeenomy Aktif Üye

  Kahveyi nitelikli olarak tanımlayabilmemiz için skorlama yani tadım puanı şart. Bu puanlamayı satıcı yada toptancılar değil SCA sertifikalı tadım uzmanları yapar. Nitelikli kahve, farklı tadım uzmanları tarafından 80 ve üzeri puan olarak ortak belirlenir.
  Kahve puanlaması ve tat profili diye ayırdığımızda puanlamayı yapan kişiler SCA sertifikalı tadım uzmanları. Burada kahvenin asiditesi, içerdiği aromalar, barındırdığı tatlar gövdesi, kompleksite gibi spesifik kavramlar söz konusu.Cupping işleminde birden fazla tadımcının yorumu alınır. Örneğin tadım yapan her bir kişi kahvede algıladığı özellikleri not eder. Bu notlar içinde birbiriden çok farklı algılar yer alabilir. Çoğunluk içtiği kahvede kakao, fındık, vanilya gibi notaları, gövde asidite gibi özellikleri birbirinin tadım notlarını görmeden ortak olarak yazmış ise bu notlar kahvenin profili olarak kabul edilir. İşin bu kısmı nesnel ve spesifik. Kontrol mekanizması da bizzat SCA. Kavurucu ve satıcılara gelecek olursak onlar da kendi kahve profillerini buna benzer yöntemle belirler. Tabi orada birden fazla kişi olabildiği gibi kavurmacı tek başına kendi belirlediği kavurma profiline göre kahvesini yorumlayabilir. Ancak bu aşamada puanlama söz konusu değil.
  Ben de dükkanlarda içtiğim kahveleri profillerine bakmadan kör tadım yapıp kendim yorumluyor ve instagram hesabımda bu şekilde paylasıyorum. Kahveyi tatmadan önce künyesini okuyunca ister istemez etki altında kalıyorsunuz. Tabi ki satandart olmayan bireysel tadımlarda kahve profilinin çok dışında sonuçlar da çıkabiliyor. Sabah kahvaltıda yediğim kayısı reçelinin tadı belirgin olarak hafızamda ise meyve asiditesi içeren bir kahve de sanki kayısı gibi algılanabiliyor. Duyusal analiz ve yorumlama burada çok önemli. Kişisel olarak kahveye yaklaşımım kafein ve kafeol ikilisinden ziyade damak koleksiyonuma olabildiğince farklı ve fazla kahve eklemek. Seçimimi yaparken de daha önce tatmadığım çekirdeklere öncelik veriyorum.
   
  Son düzenleme: 21 Eki 2018
  cyclist bunu beğendi.
 2. drsuat

  drsuat Paylaşımcı Üye

  Benim mesajımı alıntılıyorsunuz ama yazdıklarımdan sorduklarımdan çok farklı cevap veriyorsunuz sayın @Coffeenomy
  Nitelikli kahve 80 puan ve üzeri alan kahveler bunu zaten herkes biliyor.
  Benim sorduğum en basit soru şu örnek probadorun getirdiği coffeeimports nitelikli kahveleri SCA nın sertifikalı tadım uzmanları tarafından tadına bakılıp mı skorlanıyor ve nitelikli özelliği kazanıyor?
  Yoksa coffeimportsun kahve alım ekipleri çiftliklere veya yöresel tadımlara gidip kahveyi beğenip mi alıp satıyorlar?
   
  cyclist bunu beğendi.
 3. medplus

  medplus Aktif Üye

  Konu hakkında aşırı bilgim yok açıkçası. Hem SCA sertifikalı uzmanlar hem de CoffeeImports’un ekiplerinin bu puanlamayı yaptığını düşünüyorum. Fakat nitelikli kahve endüstrisinin(!) bir saçmalıktan ibaret olduğunu hesaba katınca bu ikisinin farklı kişiler olmasına imkan veremiyorum :)

  Not: Öncelikle kimsenin yaptığı işi küçümsemek veya insanların ticari itibarlarına saldırmak niyetinde değilim. CoffeeImports’un Türkiye ortağı ProbadorCollectiva, ProbadorCollectiva’nın sahibi Çağatay Gülabioğlu. Peki SCA Türkiye Eğitim Koordinatörü kim? Bence cevabı herkes tahmin edebilir. Sadece çok basit bir örnek. Dünyanın geri kalanında da farklı olduğunu düşünen arkadaşlar haberiniz olsun çok naifsiniz.

  Ek Not: ProbadorCollectiva’nın kahvelerini düzenli olarak severek içerim.
   
  Son düzenleme: 22 Eki 2018
  cyclist ve Cann bunu beğendi.
 4. Coffeenomy

  Coffeenomy Aktif Üye

  Nitelikli kahve sektörünün bir saçmalıktan ibaret olduğu kanısına nereden ve nasıl vardınız merak ediyorum açıkçası. Bir de Imports'un çekirdeklerini ithal eden Çağatay Gülabioğlu'nun SCA Türkiye eğitim koordinatörü olmasından nasıl bir anlam çıkarmalıyız? Bu konuları açıklığa kavuşturmanızı, varsa bildiklerinizi paylaşmanızı rica edeceğim.
   
 5. Coffeenomy

  Coffeenomy Aktif Üye

  Sertifikalı tadım uzmanı kendileri zaten. Tütündeki ekspertiz mantıği da aynıdır. Kalitesine bakar nitelendirir fiyatı belirler. Bu nitelendirmeyi SCA standartlarına göre yaparlar. Bunlar belirlenebilir spesifik özellikler olduğu için farklı eksperler tarafından yapılan tadım puanları arasında dramatik farklar oluşmaz.
   
 6. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Nitelikli kahveler bile alıp tatmadıkça ne kadar nitelikli olduğu tartışılır..Yani size göre güzel gelen başkasına gelmeyebilir..
  Kavurma standartı da olmadığından, aynı Bölgeye, hatta aynı Çiftliğe sahip bir kahvenin farklı kavuruculardan geçmiş çekirdek hali farklı tadlara sahip olabilir?
  Mümkün olduğunca taze kavrulmuş kahveyi, alıp ta beğendiğiniz yerden almak lazım bana göre..farklı kahve deneyimleri farklı satıcılardan kahve denemek bazen güzel sonuç vermeyebiliyor..
  Ayrıca kahveleri kalite olarak sınıflandırmak ta biraz kesinliği olmayan birşey..Örnek Etopya kahvesini 1nci sınıf, Brazilya kahvesini atıyorum 3ncü sınıf olarak katogorilendirildiğini varsayalım..Her etopya kahvesi çok güzel her brazilya da kötü demek değildir?
  Bira da kendi agız tadınıza göre sınıflandırmak lazım bence
   
 7. medplus

  medplus Aktif Üye

  SCA kahvenin standartlarını ve puanlamayı buna bağlı olarak da fiyatı belirleyen kurum. CoffeeImports ise kahve satıp bundan kar eden bir şirket. Bu ikisinin arasında bir bağ olması size normal mi geliyor ?
   
 8. Coffeenomy

  Coffeenomy Aktif Üye

  @medplus bildiğiniz ya da şahit olduğunuz normal olmayan bir durum varsa bizimle açıkça paylaşmanız mümkün mü? İsim de verdiğinize göre ortada benim henüz kavrayamadığım sakıncalar ve bu bağın doğurduğu olumsuz sonuçlar olmalı.
   
 9. Kemtuz

  Kemtuz Isınmaya Başlayan Üye

  Yukarda yapilay tartışmalardan bağımsız olarak konunun başlığı kahve fiyatları artıyor kahvenin tadı kaçıyor olmalı bence turTürk için.
   
  Bisikletgezgini bunu beğendi.
 10. Coffeenomy

  Coffeenomy Aktif Üye

  @sdcvn söylediklerinize büyük ölçüde katılıyorum. Kahveyi "güzel" olarak tanımlamak kişisel duygularımızla ilgili öznel bir yorum. Herhangi birimiz 70 puan almış bir çekirdeği 90+ çekirdekten daha güzel bulabiliriz. Zevklerin tartışılması bence de anlamsız. Ancak "iyi", akıl ve bilgi ile kavrayabileceğimiz bir kavram. Burada eğitimli duyularımızla ölçebildiğimiz, karşılaştırıp teyit edebilecegimiz özellikler belirliyor kahvenin niteliğini. Sonuç olarak bir kahvesever için en güzel kahve kendi damak zevkine uyan severek içtiği kahvedir. Ancak bütün güzel kahveler nitelikli değildir.
   
  Son düzenleme: 25 Eki 2018
 11. Altu

  Altu Aktif Üye

  https://database.coffeeinstitute.org/
   
  medplus ve intelligenc bunu beğendi.
 12. drsuat

  drsuat Paylaşımcı Üye

  En baştan beri söylediğimiz noktaya sizde ulaşmışsınız. Kahve içen kişiye göre iyi kahvedir ve bu öznel bir kavramdır. 89 puanlık kahve benim için 91 bir başkası için 87 olabilir. Ama dediğiniz gibi nitelikli kahveninde belirli standartları vardır.

  Ama en başta dediğim gibi siz bir kahvenin satıcı iseniz asla sattığınız kahveye kötü puan vermezsiniz. Örnek derseniz sektörün içinde olmadığım için çok geniş ve farklı deneyimlerim yok. Ama fiyat/klansman ve tadsal profil açısından baktığımda benzer fiyat aralığında yurtdışından aldığım hasbean, squaremile kahveleri ile Türkiyeden aldığım kahveler arasında fark oluyor. 2015-2016 yıllarında Türkiyede özellikle espresso için doğru düzgün çekirdek bulamıyordum bu yüzden hep yurtdışından sipariş vermek zorunda kalıyordum.

  Eğitimli tadımcılar kavramını bilmediğim için pek yorum yapamam ama barista kursları gibi bugün eğitim yarın sınav ve sertifika ise o eğitimede ne kadar güvenilir?
   
 13. medplus

  medplus Aktif Üye

  Böyle bir deneyiyim olmadı. Zaten olması için de sektörün fazlasıyla içinde olmak gerekir. Sadece tüketici gözüyle bakıyorum. Ürünün kalitesini değerlendiren aynı ekip. Ürünün fiyatını da belirleyen aynı ekip. Ürünü satıp kar eden de aynı ekip. Belki hepsi mükemmel insanlardır ve kişisel olarak inanılmaz objektiflerdir bilemiyorum. Fakat kalite standartlarını belirleyen SCA kuruluşuyla satış yapıp kar eden insanların kurum boyutunda bu kadar içiçe geçmiş olmaları güven veren bir durum değil benim açımdan. Kalite standartlarını belirleyen kurumların tamamen bağımsız olmasını bekliyorum sadece. Belki de benim bilmediğim bir bağımsız olma ve objektiflik garantileri vardır. Bilenler açıklarsa öğrenmek isterim.

  Probador’u ise CoffeeImports ile sadece alışveriş değil ortaklık boyutunda ilişkileri olduğu için örnek olarak verdim. Yoksa bir gözlemim deneyiyim vs olduğu için değil.
   
 14. Coffeenomy

  Coffeenomy Aktif Üye

  Sevgili @medplus konu ile ilgili bilgi sahibi olmadığınızı belirtiyorsunuz. Kişi ve kurum isimlerini ucu açık yorumlarda geçirip, gerisini siz düşünün diyerek ima ile anmamak gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden üsteledim yoksa sistem eleştirisini hep birlikte yapalım zaten forumda olma sebeplerimizden bir tanesi de bu. Kıymetli @drsuat tamam üstadım, siz biliyorsunuz, ben sizin dediğiniz yere gelmiş olayım. Herşeyin sizin en başta söylediğiniz gibi olduğunu ben kabul edeyim herkesin önünde siz de rahatlayın, kendinizi iyi hissedin.:) Anlatmaya çalıştığım kavramsal farklar konusunda ilgi uyandırabilmiş, birilerinin bunun üzerine düşünmesini sağlayabildiysem bu da benim kazancım olsun.
   
 15. Altu

  Altu Aktif Üye

  SCA basit bir organizasyondur. Ticari tarafta pek bir işlevi yoktur. SCA kahvelere puan vermez.
  Q grader ve puanlama için Q Coffee Institute'a bakılabilir.
  Q grader'lar kahvenin alım aşamasında kahveyi puanlarlar ve beyan ederler. Bu geçerliliği olan Q grader'lara yaptırılırsa 0,5 puan bile zor şaşar. Kahve eskiyince ve fade out olmaya başlayınca böyle bir q grader ekibinin bu kahveyi puanlayacağını sanmıyorum çünkü bu alım prosedürleri, erken numune, üretim numunesi, yola çıkmadan, yola çıktıktan sonra, warehouse'a girdiğinde gibi bir sürü cupping'den geçer. Bu zaman diliminde bol bol tadıp puanlanır. Warehouse'da beklerken importer merak edip stok sahasındaki çekirdeklerin durumu ile ilgili data toplar ve elindeki big datayı oluşturur. Bu beklemiş kahvelerin cupping score'larını genellikle yayınlamazlar. Bu puanlar öznel değildir.
  Hele hele cup of excellence cupping form ise orada hedonist yorumlarda yoktur, öznellikten çok uzaktır.
  bkz: calibration, re-calibration
   
  medplus, Coffeenomy ve cyclist bunu beğendi.
 16. medplus

  medplus Aktif Üye

  Üstüne basabasa tekrar tekrar sadece örnek olması açısından yazdığımı bu yüzden söyledim. Kimseyi zan altında bırakmak istemediğimi hatta bahsettiğim firmanın kahvelerini de severek içtiğimi bu nedenle belirttim. Sadece SCA ve kahve satışından para kazanan insanların aralarındaki ilişkinin objektiflik değerlerini zedeleyeceğini düşündüğüm için şahsi fikrimi söyledim.

  Eğer gerçekten de @Altu Beyin söylediği şekilde kahve puanlaması gerçekten bağımsız ve nesnel Q graderlar tarafından yapılıp belirleniyorsa içimiz daha rahat olabilir. Merak ettiğim konulardan birisi de tadım notları mevzusu. Bu tadım notları için de nesnel değerlendirmeler yapılıyor mu ? Yoksa bu tamamen kavurucunun insiyatifinde bir konu mu? Sn @Altu bu konuda fikrinizi merak ediyorum.
   
  cyclist bunu beğendi.
 17. hayzin

  hayzin Paylaşımcı Üye

  First World Problems :cool:
   
 18. profmillerson

  profmillerson Isınmaya Başlayan Üye

  Bunu çok yaymayın, Türkiye'ye girişinin vergisini arttırırlar. :(
   
 19. duracell

  duracell Paylaşımcı Üye

  Arkadaşlar işin içinde ticari bir oluşum varken objektiflik beklemek gerçekten çok komik. Nitelikli kahve, nitelikli çikolata, nitelikli peynir vs. vs. Ben daha bu güne kadar kendi ticari karını düşünmeyen kapitalist bir işletme görmedim.

  Bakın mesela su gibi insanın en temel ihtiyacının, üstelik bağımsız kurumlarca denetlenmesine rağmen şöyle bir durumu var. (http://www.gidahareketi.org/su/) Su da bile hal böyleyken dünyada petrolden sonra en çok tüketilen ikinci şey için dürüstlük beklemek çok naif geliyor bana.

  Eskiden zaten tarımsal bir katkı yokken doğal olarak üretilen ve tertemiz, çarığı, çürüğü olmayan tarım ürünleri, günümüz teknoloji ve sanayisiyle önce kirletildi sonra bakın bunlarda kirletilmemiş(organik) adıyla bize 3 misli fiyatla çarık, çürük olarak tekrar dayatıldı.

  SCA'nın global olarak ta bağımsızlığı bana çok gerçekçi gelmiyor. Tabiki nesnel yapılan değerlendirmeler var ve fiyat ve kalite belirlerken bunlara ihtiyaç ta var. Mesela Grade1 olarak belirlenen (https://sca.coffee/research/protocols-best-practices) kahvede 1. seviye defect olmaması gerekiyor diyor. 2. seviye defect'ten de maksimum 5 tane olması gerekiyor diyor. Ve aynı yazıda 5 kırılmış çekirdeğin 1 full defect'e eşit olduğunu söylüyor. Şimdi yurt içi yurt dışı aldığınız kahvelere bir bakın. Acaba kaç tanesi 25 tane kırılmamış çekirdek içeriyor.

  Sonra dediniz ki nedir kardeşim bu 1. seviye defect 2. seviye defect. Bu kadar öğrenmek istiyorsanız cevabı 45$ (https://store.sca.coffee/products/green-defect-handbook-print-version?variant=14266324038) Bağımsızlık ne oldu? Ben bir tüketici olarak bağımsız ve uluslar arası bir örgütün defect diye belirlediği şeyin ne olduğunu öğrenmek için neden bir bedel ödüyorum. Demek ki o kadar da ticaretten uzak bir kurum değil.

  Çok uzağa gitmeye de gerek yok. Kalitesi, çekirdek boyutuna göre belirlenen kahve çekirdeklerini bir sonraki alımınızda bir gözden geçirin. Acaba gerçekten ne kadar belirtilen büyüklükteler ya da boyut farkı %20-30'larda mı?

  Valla kapitalist sistemde bağımsız bir kurumdan bir şeyler medet ummak külliyen yanlış. Devletler bile bu anlamda bir yere kadar durabiliyorlar. Bkz. GDO ve mısır.
  (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/07/20150716-25.htm)
  (http://www.gidaguvenligikongresi.org/HakanYardimciabs_tr.pdf)

  Biz tüketici olarak afedersiniz ama göze göz demedikçe de bu durum böyle devam edecek. Yok şunun ticari itibarını zedelemeyeyim, yok hakkımda bu zaten ne kadar biliyor ki denmesin, yok beni linç ederler şimdi diye düşünmeden kardeşim bu kahve şöyle, ben bunu beğenmedim, üstünde şunlar yazıyordu ama yakınından geçmiyor ve bu kahveyi de ahanda şuradan aldım demedikçe bu düzen de düzelmez. Düzeltmek istiyorsak yine bu düzenin kurallarıyla oynayıp ifşa edeceğiz. Bilgi güçtür ve bilgiye, deneyime bir tık kadar uzaklıkta yaşadığımız bu çağda, bunu kendi çıkarımıza göre kullanmamız gerek. Yoksa kimse size sattığı kahveye ticari bir ortaklığı da varsa kardeşim ben bundan 200 kilo getirttim ama bu çöpmüş ya almayın demeyecek. 83 tat puan etiketini yapıştırıp satacak.
   
  zakkliar, ustaturk ve freenautilus bunu beğendi.
 20. tdsintentions

  tdsintentions Aktif Üye

  ben nereden başlıyayım bilemedim.Geç gördüm post u, ama fiyatlar halen dip.
  EL salvador ve Kenya da imkansız. Adamlar "kenya natural" hariç mesela inanılmaz dikkat ediyorlar tarımlarına. Devlet kenya kahvesinin yüksek bedelden satılması için tarımda bazı kısıtlamalar ve regulasyonlar koymuş. Robusto bulamazsınız mesela. 1200 metreden aşağısı yasak farming için. Inanılmaz hırsla tarım yapıyorlar :D

  gümrük vergisiyle %21 + sigorta ve masraflar var.
  Gardellideki kahveleri Türkiyede göremedim henüz merakla bekliyoruz.

  hocam o kadar kolay değil. evet ürünü test eden bir ekip var, ancak yalan veya yanlış beyan verip müşteri hayal kırıklığına uğrarsa kariyeriniz oracıkta biter. Türk mantıgıyla bakmayın. müşteri ve disiplin oralarda esas. 85 liğe 89 veriyim fazladan para gelsin demek , mesleki bir intihar oralarda. yapılmaz demiyorum , markalarda bu olmaz diyorum.