Teneke Mısır Patlatma Tavasıyla Ilk Kavurma Deneyimim

'Kahve Kavurmak' forumunda thekenan tarafından 31 Ara 2018 tarihinde açılan konu

 1. thekenan

  thekenan Isınmaya Başlayan Üye

  Merhabalar, geçenlerde A101'de gördüğüm 4 liralık mısır patlatma tavası ile kavurma işine girişebileceğimi düşünerek aldım kendisini. İnternetten sipariş ettiğim yeşil çekirdeklerimin bugün elime ulaşmasıyla tecrübe kazanmak adına 50 gram kadar kavurdum. İlk kahve kavurma tecrübemdi. Amacım City Plus bir kavurma yapmaktı, ne kadar başarılı olduğum konusunda yorumu sizlere bırakıyorum. :)
  IMG-20181231-WA0005.jpg IMG-20181231-WA0005.jpg IMG-20181231-WA0004.jpg
   
  vaporator, cemix ve htlr bunu beğendi.
 2. metehan

  metehan Paylaşımcı Üye

  Bunu bende gördüm alacaktım da unuttum sonradan :) hangi çekirdek bu ve ilk çıtlamayı kaçta duydunuz ne kadar sürdü kavrum?
   
 3. thekenan

  thekenan Isınmaya Başlayan Üye

  Çekirdekler Yirgacheffe. Ne kadar güvenilir bilmiyorum ama markası da Ambruvase.
  Kavurmada çok acemi olduğum için süre tutmadım fakat ilk çıtlama 7. dakikada başladı diyebilirim. İlk çıtlama bittikten bir dakika sonra da ateşten aldım. Soğutma ve ayrıştırma kısmından sonra dayanamayıp bir fincan demledim :) fakat henüz beklemediği için mi bilmiyorum, oldukça gövdesiz ve ekşimsi bir tat aldım.
   
 4. thekenan

  thekenan Isınmaya Başlayan Üye

  Bu arada küspelerle başımı bayağı bir belaya soktum. :D Mutfağın her yerinde uçuşuyorlardı. Bu konuda tavsiyelere açığım. :)
   
 5. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Renge bakılırsa gayet iyi bir kavurma yapmıssınız..Uçuçan küspeler için Emici Fan, olmadı elektrik süpürgesi kullanılabilir
   
 6. thekenan

  thekenan Isınmaya Başlayan Üye

  Bir dahaki sefere elektrik süpürgesini deneyeceğim. Tavsiye için teşekkürler. :)
  Bu arada tavanın kapağını açmaya çalışırken kapağın kenarı elimi çok kötü kesti. Kullanmayı düşünen arkadaşlar bu hususa dikkat etsinler.
   
 7. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

 8. hallemon

  hallemon Isınmaya Başlayan Üye

  açıkçası bunu denemiş ve olumlu sonuçlar anlamamıştım, en kötüsü de kuspeler eve dağılıyordu, cam demlik tavsiye ederim
   
 9. morpheus

  morpheus Isınmaya Başlayan Üye

  açıkçası bu yöntemle belli bir seviyenin üstünde dahi kavursanız önermem çünkü aliminyum böyle şeylerde mısır dahi patlatılmamalı ayrıca baya ince ve kalitesiz bir aliminyum biraz ucuz kahve içeceğim diye (yani kavurma amacınız her ne ise o) sağlığınızdan olmayın.
   
 10. ebtt

  ebtt Paylaşımcı Üye

  Ben yakından incelemedim Ancak galvaniz kaplı inçe saç tan yapılıyor galiba.
   
 11. thekenan

  thekenan Isınmaya Başlayan Üye

 12. bauerair

  bauerair Yeni Üye

  Merhaba, benzer zamanlarda ben de şok marketinde görüp 5tl ye almıştım, 4 kez 100gr denedim, Addis Ababa'daki Tomaco Coffee firmasından gelmiş Etiyopya çekirdeklerim vardı.. ilk kez denediğim için açıkçası emin değilim niteliğinden lakin 4. denememdeki çekirdekler şu şekilde 100 gr yeşil 90gr civarı kavrulmasa döndü; orta gözünde ocağın 27dk falan sürdü 1.çıtlama 24 civarında gelmişti; bir alüminyum folyo sarmadan ateşin üzerinde biraz tutarak sürekli karıştırarak bu sonucu elde ettim;
   

  Ekli dosyalar:

 13. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  3-4 gün beklediği zaman içindeki gazları salar. bu şekilde ekşilik kaybolur. tabi kavurmanızla alakalı bir sıkıntı yoksa. kavurmanın grafikleri var. mesela x çekirdeğini belirli bir süre x derecede kavurmak gerekiyor. bir süre sonra x dereceye çıkmak lazım. tabi bunlar ileri ki mevzular. ayrıca teneke değilde kalın cidarlı şeylerle kavurmak lezzetini etkiliyor.

  bu şekilde denemelere devam ediniz. tecrübe kazandıktan sonra daha bilinçli olarak kavurma makinelerini araştırmaya başlarsınız :)
   
 14. bauerair

  bauerair Yeni Üye

  ben bu şekilde kavurup; kavurma esnasında üretilen karbondioksiti açığa çıkarabileceği bir kahve paketinde 12-24 saat arası tutup; vakumlu bir cam fanusa aldım, gayet keyifli tatlar elde ettim belki de el emeği ilk göz ağrısı olmasının artısı çoktur :)