Genel Sohbet / Hızlı Soru-cevap

'Kahve Bahane Sohbet Şahane' forumunda erenkrkl tarafından 14 Oca 2019 tarihinde açılan konu

 1. raistlin

  raistlin Firma Yetkilisi

  Elinizde yeterince dinlenmediğine inandığınız bir kahve varsa öğütün ve demlemeden önce bekletin. Bu halde bekleteceğiniz bir saat aşağı yukarı kavrulmuş çekirdek halde bir günlük beklemeye tekabül eder. Farklı oranda gelişime sahip kavurmalar ve bu kavurmalara ulaşırken izlenen yol değişikliklere(Açık kavurma + yavaş gelişim vs Açık kavurma hızlı gelişim vs Koyu kavurma + yavaş gelişim vs Koyu kavurma + hızlı gelişim) yol açabilir.

  Daha fazla oksijene maruz bırakmak kullanım amacınıza göre avantaj ya da dezavantaj olabilir. Pratik:
  http://coffeetroupe.com/coffeetroupe/category/degassing-roasted-coffee/
   
  Cann, freedom ve Enhedu bunu beğendi.
 2. Enhedu

  Enhedu Aktif Üye

  İlginç bir makale. Kavurduktan 9 gün sonra dahi degassing olduğunu söylemiş. Tam da aradığım bilgiler var. Teşekkürler Togay bey :)
   
 3. inclc

  inclc Aktif Üye

  Günde 50 gram kahve içmek için milyarlar harcıyoruz
  Ama
  Evde, işyerinde lezzetli kahve içmek çok güzel.
  Tam anlamıyla ironi.
   
 4. raistlin

  raistlin Firma Yetkilisi

  @Enhedu Rica ederim. Kimi kahveler ve kimi kavurma profillerinde bu süre uzayabilir. Makaledeki örnekler çoğunlukla koyu kavurma profillerinden.

  Anekdot:

  Lex Wenneker WBC 2018 ikinciliğini kazandığı kahveyi 45. günde kullandı. Benim daha önce kullanmamam için 15-20 günlük olanları da vermedi hatta bana. Günlük pratikte bunu uyguluyorum deseniz nitelikli kahve dünyasından aforoz edilebilirsiniz. Dolayısıyla gaz salınımı ve kavurma sonrası sürece dair kafa yorulacak çok mesele var.
   
  htlr bunu beğendi.
 5. myso

  myso Paylaşımcı Üye

  45 günlük saklama şartları normal şartlarda mı yoksa özel koşullarda mi biliyor musunuz?
   
 6. raistlin

  raistlin Firma Yetkilisi

  @myso Özel bir şart yok, hava(valfsiz) ve ışık geçirmez paketlerde rutin dinlendirme. Inert gaz müdahalesi, ekstrem sıcaklıklar(-40 Celsius dolayları ve kontrollü nem[Denendi, çalışıyor]), bambaşka bir paketleme yöntemi söz konusu değil.
   
  myso bunu beğendi.
 7. cyclist

  cyclist Paylaşımcı Üye

  Gidon biyiklilarin ve sonradan gurmelerin saltanati cokuse basladi galiba :)
   
 8. duracell

  duracell Aktif Üye

  Çok kötü bir iş yapmış olursunuz. Aslında işin matematiği şöyle işliyor. Kahvenin tazeliğini tanımlarken bardaktaki kalitesi baz alınıyor. Kahve kavrulduktan sonra içerisinde Volatile Organic Compound(VOC) denen uçucu tat molekülleri oluşuyor. Kahveyi demledikten sonraki aromatik kokular ve içerken aldığınız aromatik tatlar hep bu VOC. Bir araştırmada bu VOC'lar arasında methanethiol molekülünün kahvenin aroma tazeliği üzerinde çok büyük bir etkisi olduğu raporlanıyor ve bu molekülün ölçümü yapılıyor. Yapılan ölçümde kahve kavrulduktan bir iki saat sonra bile çok ciddi anlamda bir aroma kaybı yaşadığı bulunuyor. Bu molekül de en fazla oksijenle buluştuğu noktada oksidize olarak kayba uğruyor. (Oksijensiz ortamda da bu aromalar çekirdeğin yapısından dolay bozulmaya uğruyor ama oksijenle kıyaslanmayacak kadar az. Yani hiç oksijensiz bir ortamda kahvenizi tutarsanız sonsuz bir süre taze kalmıyor :( )

  Peki neden 5-7 gün bekliyoruz derseniz kavrum sonrası bu VOC la birlikte bir de CO2 karşımıza çıkıyor. CO2'nin tada olumsuz etkisi o kadar fazla olduğu için bu kayıp göze alınıyor ve dengeli taze bir çekirdek için CO2 salınımının olması bekleniyor. Yapılan ölçümlerde de kahve çekirdeği 7 gün içerisinde %60'ını salınımla atıyor ve dengeli, aromaların alınabileceği bir kahve ortaya çıkıyor. (Gün sayısı kavruma ve çekirdeğe göre değişiklik gösterebilir.)

  Yani siz çekirdekleri açıkta bıraktığınız anda oksijen VOC'ları oksidize ederek kahvenin aromasını hızla yok ediyor. Bu yüzden kavrulduktan sonra tek taraflı bir valf ile CO2'nin atılması ama oksijenin içeri alınmaması gerekli.
   
 9. ferrotello

  ferrotello Isınmaya Başlayan Üye

  Bu soruyu bu forumda sormak konu dışı ama affınıza sorarak soracağım. Amazon.com’dan laptop alsak oradan alacağımız laptop için voltaj muhabbeti geçerli olur mu, sanırım orada 110 V, bizde 220 V falan vardı.
   
 10. cyclist

  cyclist Paylaşımcı Üye

  Artik pek cok laptop uluslararasi calisabilecek adaptor ile geliyor, priz aparatlari yaninda oluyor veya olmuyor ama genelde 110-240v arasi 50-60Hz otomatik gecisli oluyor adaptorler, en fazla ucuna priz adaptoru gerekir veya kablolu ise adaptor ile priz arasi, kablonun ucunu kesip degistirirsiniz.

  Geldiginde baktiniz ki adaptor sadece US standardini destekliyor, en kotu olasilikla burdan bir laptop adaptoru alirsiniz, universal uclarla satilan modeller var. Her halukarda TR'deki fiyatlardan ucuza gelecektir. Ama garanti isi her turlu kumar TR'den alsaniz bile.
   
 11. ferrotello

  ferrotello Isınmaya Başlayan Üye

  Anladım cevap için teşekkürler. Elektronik ürün şans işi zaten. Ancak amazon’a Türkiye’deki birçok siteden daha çok güveniyorum. Türkiye’de fiyatlar aşırı uçuk, insan mecburen klavye sıkıntısı olsa da yurtdışına yöneliyor.
   
 12. metehan

  metehan Paylaşımcı Üye

  Bu güzel konuyu bir yukarı taşıyalım o zaman. Arkadaşlar uzun süredir düşündüğüm bende mi var acaba sadece bu his dediğim bir şeyi paylaşacağım sizlerle. Ben kahve yapmayı/demlemeyi kahve içmekten daha çok seviyorum ve daha büyük hazlar alıyorum hazırlama süresince yapılan şeylerden. Bazen misafirlerime zorla kahve içirdiğim bile oluyor o derece :D. Var mı benim gibi hisseden merak ettim :D
   
  inclc, frturk, htlr ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 13. bigvocate

  bigvocate Aktif Üye

  Ohh şükür yalnız değilim :)
   
 14. FrankUnderwood

  FrankUnderwood Isınmaya Başlayan Üye

  Bir arkadaşımın kafesi var. Kahve içmeye gittiğimde espresso makinesi kalibrasyonu ve temizliğini kontrol edip öğütücülerin çevresindeki kahve artıklarını ve öğütücüleri temizliyorum. Demleme siparişleri varsa kesin ben yapıyor sonra arkadaşlarımızın kahvelerini(hepsine farklı demleme/çeşit yapıyorum zorla) yapıp kendiminkini hazırlayıp oturup içip gidiyorum :D Aşırı huzurlu hissettiriyor.
   
  frturk bunu beğendi.
 15. frturk

  frturk Isınmaya Başlayan Üye

  Yalnız değilsiniz :) kahve içmek güzel bir haz ama taze kahveyi öğütüp onu bardağa doldurmaya kadar geçen aşamalar ise çok çok ayrı bir haz. Gerçek bir sanatçı değiliz belki ama biz de kendi çapımızda bir sanat icra ediyoruz :)
   
  ozgenc bunu beğendi.
 16. inclc

  inclc Aktif Üye

  Hazırlaması ne kadar teferruatlıysa içmesi o kadar güzel oluyor.
   
  ozgenc bunu beğendi.
 17. Bisikletgezgini

  Bisikletgezgini Paylaşımcı Üye

  Adeta seremoni hatta şölen kahve hazırlamak.
  Ben ise bu hazırlama olayını ''Ritüel ve kült '' olarak görüyorum. ☕
  Her ne kadar dinsel tören, kutlama için kullanılsa da bu terimler. Benim ritüelim bu. :)
   
  Son düzenleme: 15 Mar 2019
  ozgenc ve frturk bunu beğendi.