Blooming Sorunu

'V60' forumunda kahvetrip tarafından 15 Nis 2019 tarihinde açılan konu

 1. kahvetrip

  kahvetrip Paylaşımcı Üye

  Scott Rao bir videoda, V60'da blooming sırasında tüm kahve parçalarının ıslanması gerektiğini ve baloncukların blooming sırasında bitmesi gerektiğini söylüyor. Bloom'dan sonraki döküşlerde baloncuk çıkması, hala ıslanmayan kahve parçaları olduğuna işaret edermiş ve bu da extraction'da ve son fincanda dengesizliğe neden olurmuş. Gayet akla yatkın bir uyarı. Fakat bu baloncuk çıkma olayı benim demlemelerimde devam ediyor. Ne kadar eşit ıslatırsam ıslatayım genelde sonuç aynı. Bazen blooming'i bol suyla deniyorum (kahvenin 2.5 - 3 katı) yine de sonraki döküşte baloncuk çıkmaya devam edebiliyor. Bunu kafaya takmalı mıyım? Ya da neyi yanlış yapıyor olabilirim? (Kullandığım gooseneck'in ucu biraz ince, bununla alakalı olabilir mi?)
   
 2. thekenan

  thekenan Isınmaya Başlayan Üye

  Ben de aynı durumu yaşıyorum. Kahve partikülleri arasında kalan havanın su tarafından sıkıştırılmasıyla yukarı çıktığı için böyle bir olay olduğuna yoruyorum.
   
  htlr ve kahvetrip bunu beğendi.
 3. ErkanB

  ErkanB Aktif Üye

  sanırım aynı sorunu herkes yaşıyordur, tam olarak burada gooseneck kettle tek başına işe yaramıyor her ne kadar özel çaba göstersem de aynı şekilde tamamı ıslanmıyor ve blooming sonraki döküşlerde de devam ediyor

  bununla ilgili forumda bi grup organize olup Melodrip satın aldık, Melodrip tam da bunun için gerekli bir ekipman şuan kargoda gelmek üzere, kullanıp göreceğiz yorumlarımızı buradan da paylaşırız tekrar
   
  moretimeforcoffee ve kahvetrip bunu beğendi.
 4. duracell

  duracell Aktif Üye

  2.5 3 katı kadar suyu döktükten sonra kaşıkla karıştırmak yerine spin işlemini bu adımda da yapın. Karıştırmaktan daha etkili oluyor.
   
  kahvetrip bunu beğendi.
 5. PexPuk

  PexPuk Isınmaya Başlayan Üye

  Aynı sorunu bende yaşıyorum. Suyun sıcaklığı ile oynamayı denedim. Suyun sıcaklığını arttırdığımda azaldığını gözlemledim ama etkisi sandığım kadar var mı bilemedim?
   
  kahvetrip bunu beğendi.
 6. TheGuru

  TheGuru Isınmaya Başlayan Üye

  Ayrıca scott rao "Bird Nest" (kuş yuvası) dediği bir tekniği paylaştı. Burada özellikle konik demliklerde ortayı çukurlaştırarak koninin en dibindeki kahvelerin de ıslanmasını sağlıyoruz. Bir de böyle deneyin bakalım, nasıl sonuç alacaksınız?
   
  kahvetrip bunu beğendi.
 7. baranburunsuz

  baranburunsuz Isınmaya Başlayan Üye

  Suyu döküş hızınız ve döküş yüksekliği çıkan baloncukların nedeni olabilir. Sabit hızda ve daha alçaktan dökmeyi deneyin döküş hızınız fazlaysa kontrol edin. Yukarıdan dökülen su, demlemenin belli bir noktasına kadar nispeten yoğun kalan üst tabakanın altına hava girmesine sebep olduğundan ıslanmamış kahveler varmış gibi baloncuk çıkmasına neden olabiliyor.
   
  PexPuk ve kahvetrip bunu beğendi.
 8. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Benim yorumum, su sıcaklılığı 90-94 arası tutmanız..Blooming süresi 30 saniye geçiyor çok yerde ama bu 30 saniye sonunda tamamen "işlem bitecek" diye bir kesinlik var mı emin değilim..
  Bazı kaynaklar bloominge gerek olmadığını bazı kaynaklar kesin gerek olduğunu yazmış..Hatta kahveyi kavurduktan sonra hemen demleyip, bekletip, daha bekletip (Gaz salınım süresi) demleyip sonuçları gözlemleyenler var
  **Kahvenin kavrum sonundaki bekleme süresi de (Kahve çekirdeğine,kavurma profiline göre) değişir ve sanırım Blooming süresine etki eder ..
  Kahve ile suyun temasında sanırım kahvedeki kimyasallar ile Su sıcaklığına bağlı reaksiyon, baloncuklara sebep olabilir, aslında izlemesi güzel köpüklü bir görüntü oluyor :)
  Kahve tadına eksi etkisi varsa tartışılabilir tabii ki..
   
 9. kahvetrip

  kahvetrip Paylaşımcı Üye

  Evet bildiğim kadarıyla kabaca, çekirdek tazeyse blooming daha da önem kazanıyor. Sıcaklık da dediğiniz gibi etkili olabilir. Bird nest ve spin hareketi de denenebilecek güzel öneriler.
   
 10. biunlu

  biunlu Aktif Üye

  Bu durumu bende yaşıyordum.
  Sonra Starbucks’ın pour over yöntemini okudum. Çok hızlı bir şekilde dripperin yarısına kadar suyu döktüm yarım dakika sonra demleye başladım. Hiç baloncuk görmedim. Bu gün yazıldığı gibi 10sn sonra demleme denedim yine baloncuk çıkmadı. Bilginize.

  http://www.starbucks.com.tr/coffee/how-to-brew/pour-over
  6AFC445E-B778-42DC-A8B2-24F621AC02FF.jpeg
   
 11. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Merhabalar,

  Arkadaşlar kahveleriniz aşırı taze ise CO2 salınımı çok fazla oluyor ve o da blooming esnasında bitmiyor, ya 1 dk blooming yapacaksınız ya da öyle devam edeceksiniz.

  Bence filtre kahve de espresso da 8-10 gün içerisinde oturuyor(kişisel fikrim). Bu sebeple 8-10 gün beklememiş bir kahvede blooming sonrasında kabarcık çıkmamasını beklemek biraz iyimser bir durum.

  Saygılar,
   
  kahvetrip bunu beğendi.