Arçelik 3185 Temizlik

'Espresso Makinesi Temizliği' forumunda Elrilas tarafından 7 May 2019 tarihinde açılan konu

 1. Elrilas

  Elrilas Yeni Üye

  Makinayı o halde alacak olan varmıdır ki?
   
 2. bgcxx

  bgcxx Isınmaya Başlayan Üye

  tüm parçaları yedek olarak satarsanız makinanın parasını karşılayabilir
   
 3. Elrilas

  Elrilas Yeni Üye

  Neyse şimdi kontrol ettim kapının önünden kapıcı almış. Neyse serüven başlamadan bitti. :)
   
 4. sahbaz061

  sahbaz061 Isınmaya Başlayan Üye

  Geçmiş olsun bende kazanı söktüm geri taktım çalıştı sorunsuz. Bu konuyu okuyunca baya bir şey öğrendim. Size geçmiş olsun fakat şunu anladım ki piyasada artık temiz Beko/Arçelik bulmak çok ama çok zor. İmkanı olan Gaggia Classic veya uygun fiyatlı gerçekten temiz ikinci el makinelere bakabilir.

  Bu arada kazanını yeni temizlediğini Beko’yu satmak istiyorum isteyen arkadaşlar olursa yazabilir.
   
 5. Elrilas

  Elrilas Yeni Üye

  Kapıcı ile görüştüm atmamış daha poşeti işe yarar diye almış. Geri aldım kendisinden. Parça ihtiyacı olan olursa haberleşelim.
   
 6. 093506

  093506 Aktif Üye

  hocam satılık bölümüne ilan açın. herkesin ihtiyacı görülsün. burada kaynar arada.
   
 7. Elrilas

  Elrilas Yeni Üye

  Açıyorum şimdi
   
 8. Elrilas

  Elrilas Yeni Üye

  Merhaba öncelikle mesajlara dönemediğim için özür dilerim. İş yerinden bir teknisyenim ürünü kaplama firmasında kaplatabileceğini be diğer tüm aksaklıkları giderebileceğini belirtti. Kazan içi tekrar kaplanacak buhar çubuğu düzeltilecek. Şimdi kazan içindeki kaplamanın ne olduğu kafama takıldı sanırım siyah eloksal kaplı. Bilgisi olan var mı?
   
 9. Elrilas

  Elrilas Yeni Üye

  Merhaba kumlama işlemi sonrası kazanın son hali. Olmuş değil mi?
   

  Ekli dosyalar:

  myso ve freenautilus bunu beğendi.
 10. tims

  tims Yeni Üye

  elinize saglik tertemiz olmus. nerede kumlama yapildi paylasirsaniz belki ihtiyaci olacak arkadaslar olabilir.
  simdi kaplama yapilacak degil mi?
   
 11. Elrilas

  Elrilas Yeni Üye

  Arkadaşımın babasının iş yerinde yaptırdım. Çok fazla kaplama işleri olduğu için sadece kumlama yaptırabildim. Arkadaşımın babasının söylediğine göre bunda zaten kaplama yok. Kaplatmaya da gerek yok gibi konuştu. Bilemiyorum tabi gaggia’ya mail atıp öğrenmeye çalışacağım. Cevap verirler mi bilmiyorum.
   
 12. mburakurnaz

  mburakurnaz Yeni Üye

  merhaba, kazanla benzer bir süreci ben de yaşıyorum. keşke daha önce bilgim olsaydı da siz bu kadar uğraşmadan size yazsaydım ama ben de hep süreç içinde öğrendim: öncelikle evet bunlarda kaplama yok aslında kaplama yapmaya da gerek yok çünkü kaplama ısıl iletkenliği değiştiriyor. siyah su gelmesinin nedeni sizin de yazdığınız gibi çok fazla durgol, kireç çözücü vs kullanmanızdı, eğer bir süre bekleseydiniz aluminyum kendi ilacı olan oksit tabakasıyla kendisini kaplayacak ve bu sorun ortadan kalkacaktı. o beyazlıklar da işte bu oksit tabakası. bu forumdan bir üyenin de bahsettiği gibi veya bir hırdavatçıya götürdüğünüzde de size yardımcı olurdu, çok ince bir zımparayla içini zımparalasaydınız oralar hep temizlenirdi. siyah parçacıklar evet contalardan geliyor, onlar da bu kireç çözücülerden ve asitlerden etkileniyorlar. ben kaplama yaptırsaydım bizim mühendislik labında yaptırabilirdim, deney düzenekleriyle kontrollü ortamda yapacağımız için kusursuza yakın olur ama hocamla konuşunca buna gerek olmadığını ve alt yüzeyindeki o çukurlar için 1 mm kadar tornadan geçirmemin yeteceğini söyledi, biz de torna yerine p320 ve p800 zımparalarıyla saatlerce zımparalayarak oraları elimizden geldiğince eledik. aluminyum kaplanması kolay bir işlem değildir. o alttaki çukurlar size de sıkıntı yaratabilir.
  buhar vanası bende de bir süre sonra dönmemeye başlamıştı hatta belki 10 defa döndürdükten sonra kitlenmişti, ürün bana kargoda gelirken sanırım orada bir şey çarpmış ve yamulmuş. işkenceye sıkıştırıp elimle düzelttim. sizinki de yamuk mu bilmiyorum ama wd-40 tarzı lubricant'lara güveniyorsanız araya sıkabilirsiniz ama birkaç gün kokusunun geçmesi için beklemeniz gerekecek.
  kazanımın durumu görsellerdeki gibi, şu anki halinde son fotoğraftakinden daha az çukur var ve sanırım o hali yeterli olacak. ilk halinden zımparalama aşamalarıyla birlikte son haline kadar sırayla koydum. deneyip göreceğiz bakalım. umarım bu kadar sabır ve uğraşıya ikimizinki de düzelir.
  k1.jpg k3.jpg k4.jpg k5.jpg k6.jpg
   
  myso bunu beğendi.
 13. myso

  myso Paylaşımcı Üye

  Bu mesajimdaki bilgiler yanlış düzeltme yapalım.

  Arcelik, Beko, Gaggia Classic/Evo/Baby vs alüminyum kazanlı makinalar ortak o ring kullaniyor. O ringler Amerikan değil İtalyan standartlarında.
  OR2025 1.78mm 6.07 mm
  OR112 2.62 mm 9.92 mm
  OR167 3.53 mm 63.5 mm
  Ufak olan ölçü kesit çapı, büyük olanlar ise o ring iç çapı.

  OR112 ve OR167 makinalarda birer tane kullanılıyor. OR2025 ise bekolarda 3 adet, gaggia classiclerde 5 adet kullanılıyor.

  Malzeme olarak EPDM, Kırmızı silikon, viton, aflas gibi malzemeleri tercih edebilirsiniz.

  Bir de buhar vanasının iğnesinin üzerinde piston/groove/boren şeklinde bulunan yeşil bir oring var. Hangi malzeme olduğunu bilmiyorum ama iğne ölçüleri soyle:
  Groove çapı 5mm
  Groove genişliği 2.4mm
  Piston çapı 7.8mm
  Bore çapı 8mm

  Uygun o ring'in hesabini bulabilirsem buradan yazarım. Ama 1.78 CS ve 5 kusuratli Amerikan oring boyu vardı sanırım belki o denenebilir.
   
 14. Elrilas

  Elrilas Yeni Üye

  Sizin hikayeniz de oldukça zahmetli etkileyici. Ne hissettiğinizi anlıyorum. Umarım ikimizinki de çözülür. Ancak en önemli madde yaptığımız bu çalışmanın orijinalliği. Yani kazan ilk hali gibi oldu mu? İlk halinde her hangi bir kaplama koruyucu bişey var mı? Yoksa bizim yaptığımız bu çalışma yeterli mi? Sağlık açısından..
   
 15. dederuhibey

  dederuhibey Yeni Üye

  Suyun gri yani bulanık akması ve bekleyince berraklaşması normal değil mi? Vibrasyon pompa var sonuçta, ben mi yanlış biliyorum_?
   
 16. Hasib

  Hasib Yeni Üye

  Arkadaşlar bende ikinci el bir makine buldum fakat Arçelik 3185 fakat portfiltrenin takıldigi ağız kısmından normalde damlayarak su gelmesi lazım fakat tazyikli bir sekide su fışkırıyor sizce makineyi almaya değer mi
   
 17. mburakurnaz

  mburakurnaz Yeni Üye

  ilk halinde kaplama koruyucu hiçbir şey yok, şu an benimkinde de yok. benim bu yaptıklarım içi temiz olsun ve tabandaki dökülmelerden basınç kaybı olmasın diye. tabandaki o parlak görüntü de zamanla kaybolacaktır diye düşünüyorum. ben kendiminkinde orjinal haline kimyasal bir müdahale yapmadım ama sağlık açısından sizinkini bilemiyorum, araştırmak iyi olur. kazanı takıp denediniz mi?
  gri akması bence suya kazanın maddesi gibi bir katkı karıştığının işareti olabilir. bulanık akması da kireç olabilir. diğer makinelerin pompa sistemi nasıl, vibrasyon pompa yok mu, onlar da mı böyle akıyor? pompanın etkisi olabileceğini düşünmemiştim
   
 18. Elrilas

  Elrilas Yeni Üye

  Benim yaptırdığım işlemde de kimyasal birşey yok. Kum parçaları cihazda çık hızlı çarptırılarak üzerindeki tüm pas korozyon lekeyi söküyor. Bir nevi zımparalama gibi birşey. Ama daha efektif ve her noktayı temizleyen bir olay.
   
 19. mburakurnaz

  mburakurnaz Yeni Üye

  anladım. umarım faydasını görürsünüz. ben daha kazanı deneyemedim, yandan vidalanan termostatı kırıldığı için hala bekliyor.
   
 20. Elrilas

  Elrilas Yeni Üye

  Ben de daha deneyemedim. Daha doğrusu sistemi toplayamadık henüz. Bir hafta içinde toplamış olurum.