Eski Bir 3. Dalga Kahveciden Notlar

'Kahve Bahane Sohbet Şahane' forumunda Canol tarafından 7 Haz 2019 tarihinde açılan konu

 1. Canol

  Canol Yeni Üye

 2. paradise83

  paradise83 Isınmaya Başlayan Üye

  Biz de o nedenle kendi kahvemizi kendimiz yapıyoruz.
   
 3. inclc

  inclc Aktif Üye

  Milano da starbucks'ın taze kavurma ve aynı yerde sunum mekanı var, çünkü İtalya da insanlar kahvenin değerini biliyor onu seviyor ve gerekli maddi manevi değeri veriyorlar. Biz ise bir bardak coldbrew 17 tl mi olur diyoruz, yanında15 tl pasta 3tl ye su ohoo diyor. Kahve (diyarında, dünyasında neyse işte) 6tl Türk kahvesi yanında lokumu da var suyu da.
  Bi de İzmir de Baristocrat hem kavrum hemde sunumu iyi olan tercih sebebi mekanım. Kavurucu olarak overdose de iyi. Umarım iyi kahve içebleceğimiz daha fazla mekan açılır.
   
 4. bigvocate

  bigvocate Paylaşımcı Üye

  Bu oldukça eski bir yazı, çok önceden okumuştum ve son derece ciddiyetsiz buldum. Euro Dolar kaç tl idi hatırlamıyorum ama böyle hayvani rakamlar değildi. 100 bin liralık kahve makinesi olmadan güzel kahve olmazmış, şu cümle bile buram buram bilgisizlik kokuyor. Öte yandan kahveden para kazanılmıyorsa lütfen biri bana neden bu kadar çok butik kahveci açılıyor söyleyebilir mi? Üstelik bunlar çoğunlukla 10-15 müşteriye hizmet edebilecek küçük dükkanlar. ‘Para kazanılmıyor’ cümlesindeki para kaç para bilmiyorum ama kazanılmıyor demek ayıptır, kazanılmıyorsa yapmayınız efendim. Bu arada bunun yazıldığı tarihte kilosu 150 liralık kahveden bahşedilmiş... daha uzatmak niyetinde değilim ancak algı oluşturmak için bile yazılmış olabileceğini düşündüğüm bir yazı.
   
  mtnozyurt, 093506, fthylmz ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 5. fthylmz

  fthylmz Isınmaya Başlayan Üye

  Yorumu kim yazmışsa gerçekten ya kendisi bu işi koparamadığı için ya da kendisinin eleştirdiği yere kendi de bildiğini düşünerek düştüğü için paradoks içinde kalarak yazmış. Hatta mekan artık açmayın bize para kalmadı diyen biri dahi olabilir. Fevri konuşuyor olabilirim ama böyle kesin yargılar dağıtan insanlardan hazzetmiyorum. Para kazanma kazanmama konusunda yorumum olmayacak, 100bin TL'lik makine olmazsa iyi kahve olmazmış. Bu arkadaşın bildiği iyi kahve makinası tahminimce Sanremo Opera yada CafeRacer. Hatta muhtemelen LaMarzocco'nun en kötü makinelerinin Tr pazarında olduğu, LaCimbali'nin iyi sanıldığı dönemde piyasada bir süre bulundu ki o dönem zaten alıştırma dönemiydi kimse bilgi konusunda eksper değildi. Öğütme makinası 30binTL olacakmış, EK43 19-22bin TL arası şu an ve bundan daha iyisini daha pahalıya alabileceğine inanan varsa lütfen bana o marka/modeli belirtsin yada önce EK43 öğütüm performans grafiklerine baksın. Hele hele şimdi düşünürsek EK43'e kadar çıkmak için üst düzey bir işletme açmak gerek, Eureka öğütücüler orta ve giriş hacimli işletmeler için çok güzel fiyatlarda çözümler sunuyor. Baratza Encore kullanan işletme bile gördüm ben.

  Tadım notları falan hikaye demiş, yani memlekette gurme yok kimse de eğitim almıyor o zorluğu kimse göğüsleyemiyor... Yani benim gibi bir acemi bile bir kaç ders alarak tadımcılık üzerine giriş düzeyinde eğitilmeye başlanabiliyor. Sanılandan zor dediği eksperlik için alt metin verip neden zor olduğunu anlatmış mı? Hatta sorum şöyle olacak, zorlukları hakkında bilgisi var mı yoksa sadece zor olarak mı biliyor yani bilmiyor mu?

  Tüm yazıda katıldığım tek kısım, her elini makineye sürenin kendini barista sanması. Memleketteki her 3 kişiden 4'ü kendine barista diyor. Ben bu işi bir dönem meslek olarak icra ettim, çalıştığım yerde ben özverili davranıp alttan aldıkça ne oldu biliyor musunuz? İşletme sahipleri at koşturabileceğini düşünmeye başladı ve kendi işim dışındaki şeyleri de yapmak zorundaymışım gibi elime tutuşturmaya başladılar. O yüzden bir çalışana muhtaçlık duyulduğunda o çalışanın insan onuruna yaraşır çalışma şartlarına sahip olmayı istemesi normaldir, fazlası art niyettir verilmemesi ise şark kurnazlığıdır. İşi gerçekten bilen birisine asgari teklif ediyorlar, o kadar bilgi, birikim ne oldu? Bu işin hakkı asgari ücret mi? Siz bir yemek yapan aşçıya asgari ücret teklif edemiyorsanız kahvenin aşçısına da asgari teklif edemezsiniz. Tabi burda bu işi gerçekten yapabilen kişileri dikkate alarak konuşuyorum.

  Az çok yükselen sinirimi atabildim sanırım bunları yazarak, daha fazla uzatmayı manalı bulmuyorum ama isterlerse uzatabilirim.

  Bu sektörde tam idealist olmak bir iflas etme biçimidir ama yani kahvecilikten para kazanılmıyor da o yüzden ticari çalışanlar şube üstüne şube açıyorlar öyle değil mi... Tamamen parasızlıktan açıyorlar o şubeleri, belki 2. şube tutar diye...
   
 6. 1nsane

  1nsane Yeni Üye

  Starbucks harici komple çöp bir yazı.
   
  berkehan ve Mustafter bunu beğendi.
 7. berkehan

  berkehan Yeni Üye

  Yazının starbucks ile ilgili bölümlerine ve barista ile ilgili yerine katılıyor diğer bölümleri gerçekçi bulamadım
   
 8. blackeagle17

  blackeagle17 Isınmaya Başlayan Üye

  Yazının içeriğinde baristanın seviyesi belirtmek için kullanılmış küfür beni rahatsız etti. Kalitesiz diye belirtebilirsin. Ekşisözlük yazarlarının özgürlük adı altında ağzı bozuk yazılarından hoşlanmıyorum. Aynı sayfanın alt bölümünde olan Starbuck neden kahvelerini yanık kıvamında kavuruyor yazısı da okunabilir. Çok mantıklı bir açıklama gibi geldi.
   
  berkehan bunu beğendi.
 9. 1nsane

  1nsane Yeni Üye

  Yaklaşık 3 senedir yurt içi ve yurt dışı bir çok yerde 3. dalga kahve içtim. Kendi kişisel görüşlerim:

  • Ekipmanını en kötü kullanan/bakmayan milletiz. Temizliğini, bakımını yapacaksın
  • Nitelikli diye piyasada satılan kahvelerin %90'ı nitelikli değil, 80 puan altı
  • Heyecanlı yatırımcı istilasına uğramış bir sektör. Önüne gelen açıyor ve sektör kötü etkileniyor
  • USD/Euro seviyelerine göre nitelikli demleme kahve fiyatı şuan 15 TL'den aşağı olmamalı. Kalite düşmemeli
   
  berkehan bunu beğendi.
 10. bigvocate

  bigvocate Paylaşımcı Üye

  150 lira mı demek istediniz acaba?
   
 11. 1nsane

  1nsane Yeni Üye

  Tek fincan
   
 12. bigvocate

  bigvocate Paylaşımcı Üye

  Sanırım bu kahvecide içeceğimiz fiyat zira diğer türlü kilosu 800 küsür lira ediyor (18 gram kahve kullanıldığını farz ediyorum)
   
  1nsane bunu beğendi.
 13. tolilow

  tolilow Yeni Üye

  starbucks ile ilgili kısmı doğru. geçen gün reserve mağazası için özel çıkan sumatra pollung'u denedim. her zamanki gibi kavrumunun koyu olması dışında kahve gayet lezzetliydi.
   
 14. drsuat

  drsuat Paylaşımcı Üye

  Malum kahvecinin kahvesinin koyu kavrulması dışında. Çekirdekler yurtdışında kavruluyor ve Türkiyeye gelene kadar bayatlamış oluyor.