Fırında Kahve Kavurmak

'Kahve Kavurmak' forumunda UgurUgurlu tarafından 18 Ara 2014 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. Cann

  Cann Aktif Üye

  Kullandığınız fırın fanlı mı? fanlı fırında daha iyi sonuç verir gibi geliyor. bir de hiç karıştırmadınız galiba.
   
 2. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Evet fanlı fırın. Sıcaklıkta dalgalanma olmasın diye karıştırmadım hiç. Tecrübelerime göre kaşıkla karıştırmak homojenliği pek etkilemiyor. Alıp krep çevirir gibi sallamak gerekiyor iyice ters düz olsunlar diye. Ama ileride onu da deneyeceğim
   
  Cann bunu beğendi.
 3. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Bayramın geldiğini hatırladım ve hemen 2 posta daha fırın yapayım dedim. Bu sefer derece ayarını 200e indirdim. Çıtlamalar çok belirsizdi. Fırın3 tam kavrulmadı gibi, inşallah Türk kahvesi olur. Fırın4 ten ümidim var :)
  20180816_144518.jpg 20180816_145423.jpg IMG-20180816-WA0026.jpeg
  F3 16.08.2018
  Çekirdek: 50gr Kolombia Supremo
  Fırın Ayarı: 200C
  Ön ısıtma iyi yapıldı
  İlk küçük çıtlama:~7
  İlk büyük çıtlama:~8:30
  8:30 Üst ısıtma kapatıldı
  Bitiş: 9:30

  20180816_154300.jpg
  F4 16.08.2018
  Çekirdek: 50gr Kolombia Supremo
  Fırın Ayarı: 200C
  Ön ısıtma iyi yapıldı
  İlk küçük çıtlama:~7
  İlk büyük çıtlama:~8:30
  9:30 Üst ısıtma kapatıldı
  Bitiş: 11:30
   
  bahadr, DessoEldest ve FirstCrack bunu beğendi.
 4. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Hocam çalışma ve denemeleriniz takdirlik..Sıcak hava ile çalışan bir ev makinası var belki ilham verebilir
  *Başka birşey bakarken bizim mısır tenceresi denk geldi...

  Youtubede şunu aratınca dolu kaynak var, ilham verebilir : Homemade Coffee Roaster

  ilki mısır patl.tencere
  ikinci fırın sanki piliç çevirme aparatına modifiye

  Youtubede şunu aratınca dolu kaynak var, ilham verebilir : Homemade Coffee Roaster
   
 5. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Evet hocam internette bir dünya yöntem ve makine var, forumda da var. Ama şimdilik evde bulabileceğim basit şeylerle yetiniyorum. Hem hobi hem de kahve maliyetim düşüyor biraz :) sinbo modifiye edeceğim ama ilerde inşallah
   
  sdcvn bunu beğendi.
 6. tahaenesolmez

  tahaenesolmez Yeni Üye

  herkese merhaba, yaklaşık 6 aydır popcorn makinesine yaptığımız çılgın modifiyeyle (dijital ısı kontrol modülü, harici fan kontrolü vesaire...) kendi kahvemi kendim kavuruyorum ve gayet homojen sonuçlarla birlikte firmaların verdiği tadım notlarını da alabiliyorum fakat sıkıntı şu ki haznesi çok küçük olduğu için 80g üzerine çıktığımda homojenlik ciddi oranda düşüyor.
  Bir paket(200g) için 3 tur kavurma yapmam gerekiyor hepsini ayrı ayrı paketlemek zor geliyor bu da aynı derecede kavrulsa bile tat karakterini olumsuz etkiliyor yani aynı sıcaklıkla başlayıp aynı sıcaklıkta biten ve aynı sürede gerçekleşen iki kavurma bile birbirini tutmayabiliyor bu da beni fırında kavurmayı denemeye itti.
  Öncelikle turbo fırın yoksa bu işe girmeyi tavsiye etmiyorum fırın içi ısı dağılımı homojen olmuyor. Slow Roasting için sıcaklığı 175-190 arasında tutmak gerek, çekirdeğin nem oranına büyüklüğüne göre değişebilir. Karıştırmak için fırının kapağını açmak çok hızlı bir ısı kaybına sebep olur ve çekirdek sıcaklığındaki dalgalanma aroma gelişimini olumsuz etkiler kapağı açmayın kendi kendine olur bu yüzden turbo fırın diyorum. Yaklaşık 10-11. dakikalarda birinci çıtlamanın geldiği ve ikinci çıtlama olmadan bitirdiğim kavurmalarda bu sıcaklıklar arasında geziniyorum. Çekirdekler üst üste binmemeli ve tepsinin kapağa yakın bölümüne dayanmalı çünkü fırının fan kısmına yakın olanlar daha hızlı kavrulabiliyor. Tepsiyi hep orta raflara koydum. Bunlar dışında soğutma aşırı önemli, fırından alır almaz soğuk üfleyebilen bir saç kurutma makinesi ya da benzeri aletle çok hızlı bir şekilde soğutmak gerek aksi takdirde çekirdeklerin kendi sıcaklığı kavrulmanın devam etmesine sebep oluyor. Dark roast tercih eden arkadaşlar için bi önem arz etmese de kahvenin bir meyve olduğuna inanan, aromaları üst seviyede hissetmek isteyen arkadaşlar için saniyelerin bile önemi var.
   
  ismailtuluce, bigvocate ve vaporator bunu beğendi.
 7. ismailtuluce

  ismailtuluce Isınmaya Başlayan Üye

  Fırında problem çekirdeklerin kavrum sırasında hareket ettirilmemesi olabilir.
  Mısır patlatma mkinasında gramajı yükseltmek için fanı büyütmek gerekiyor , fan büyüyünce de rezistanslar çabuk soğuduğu için yeterli sıcaklığa çıkılamıyor. Bunun için de rezistansı büyütmek gerekiyor. Bunlar yapıldıktan sonra daha büyük miktarda kavrum yapılabilir. Fırında kavurmanın sıcak hava üfleme ile kavurmadan daha homojen kavrum yapacağını sanmıyorum.
   
 8. tahaenesolmez

  tahaenesolmez Yeni Üye

  @ismailtuluce turbo fırında yapılması gerektiğini en başta dile getirdim, turbo fırının mantığı sıcak havayı fan ile fırının her yerine eşit dağıtmaktan geçtiği için tepsiye doğru yerleştirilip doğru sıcaklıklarda kavrulursa popcorn makinesi kadar homojen sonuç alınırken tek seferde popcorn makinesinden 4-5 kat fazla kahve kavrulabiliyor. Homojenite problem değil. Fırının sorunu kavurma sonucu açığa çıkan gazlar ve nemin kavurma boyunca büyük çoğunluğunun çekirdeklere nüfuz etmesidir. Tat profiline ne derece olumsuz etkisi olur bilemiyorum, istenen bir şey olmadığı kesin fakat fırın olayının bunun dışında bir dezavantajı yok. Turbo fırınınız varsa denemenizi tavsiye ederim, bir önceki gönderide deneyimlerimi paylaşmaya çalıştım.
   
  ismailtuluce bunu beğendi.
 9. ismailtuluce

  ismailtuluce Isınmaya Başlayan Üye

  Denemedim ama her nekadar hava sirkülasyonu olsa da çekirdeklerin bir yüzü tepsiden tarafa baktığı için diğer yüzüne göre sıcaklığı daha az alır diye düşünüyorum. Nem konusunda ; fırında içerideki nemi dışarı atan bir havalandırma ile modifiye gereklidir sanırım?
  Mısır patlatma makinasında mikrodenetleyici ile ısı ve fan kontrolü yapıp artisan'a bağladığım için aynı profilleri yakalamak zor olmuyor. Kavrulan miktar 50gr civarında bu da bana yeterli.
   
  burakata26 bunu beğendi.