Iyi Kahve Hazırlamanın 4+1=5 Şartı

'Yeni Başlayanların Mutlaka Bilmesi Gerekenler (SSS' forumunda EnesOZEN tarafından 25 Tem 2019 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. duracell

  duracell Paylaşımcı Üye

  Ben bu yorumunuzu kendi açımdan değerlendirdiğimde doğru bulmuyorum. Tamamen kişisel fikrimdir eğer bir iş kalitesiz yapılacak ise yapılmasın. Bu kalitesizlikten kastım bu video için değil. Lütfen yanlış anlaşılmasın. Bugün Orkun Işıtmak "Dünyanın en pahalı kahvesi!"'ni bu sert eleştiri takipçilerinden gelmediği için çekebiliyor. Hitap ettiği kitle bu bilinç ile yaklaşmayıp bu yüzeysellikte içerik beklediği için. Durduk yere de insanların kafasına bir elma düşüp bilinçlenmeyeceklerine göre, bilgi birikimi daha iyi olan insanlar siyaha siyah demeli. Birilerinin hevesi kırılacak diye net olmamak daha büyük yanlış. Herkes video çekip içerik hazırlamak zorunda değil.

  Sert eleştirinin her zaman otonom bir filtreleme aksiyonu vardır. Ama siz bunu yapmaz herkesi heveslendirirseniz ortaya günümüz gerçeği, içi boş bir yığın içerik çıkar. Kanımca içi boş bir içerik görüp yanlış yönlenmektense, hiç görmemeyi tercih ederim.

  Gelelim video'ya. Videonun başlığı "Iyi Kahve Hazırlamanın 4+1=5 Şartı" değilde kahve demleme basic-1 gibi sade bir başlık olsaydı gayet yeterli bir içerik olurdu. Fakat içeriği hazırlayan bu kadar sansasyonel bir başlık ile popülarite amacıyla çıkıyorsa (ki kendi de bir kaç topik önce videosunun öne çıkması için yaptığını söylüyor) o zaman bu eleştirileri de göğüslemeli. Çünkü içerikteki cihazın bırakın nitelikliyi her seferinde tutarlı iyi bir kahve demlemesi söz konusu değil.

  Bu anlamdaki temel konularda türkçe olarak kaynak az ama yok değil. Üstelik belirttiğiniz isimlerin gayet kaliteli, doğru içerikleri mevcut. Madem basic için bu içerikler var, diğer insanların da üzerine birşey ekleyerek yeni içerikler üretmeleri gerek. Seviye olarak daha aşağıda üretilen içerikler yine kendi kanaatimcedir ki ağır eleştiriyi hakediyor.
   
 2. kahvetrip

  kahvetrip Paylaşımcı Üye

  Konuyu hortlatmak gibi olacak ama youtube için içerik üretmeye çalışan biri olarak ilgi çekici başlığın önemini teslim etmek gerek. Maalesef youtube'un sınırlı izleyicili kanalları daha da bastırmak gibi kötü bir algoritması var. Bu sayede vasat-çok izlenen içerik sürekli öne çıkarılıyor. Gayret gösterip nitelikli içerik üretmeye çalışan kanallar da hiç gösterilmeyebiliyor. Halbuki 5 dakika gibi gözüken videolarda bile ciddi bir emek var çoğu zaman. Bu emeğe değmesi açısından bizim gibi içerik üreticiler için "flaş başlık" bir zorunluluk. Tabii "clickbait" yapılırsa o başka bir şey ve etik dışı. Şahsen ben arkadaşın başlığında etik bir sorun görmüyorum. Her türlü içerik tabii ki eleştiriye açık. Herkes her şeyi tam doğru bilemez, dil sürçebilir vs. Yapıcı eleştiriler bu noktada içerik üretici için çok iyi bir geri bildirim oluyor. Bu arada ürettiğim içerik kaliteli ve doğru olarak görüldüyse ne mutlu bana, bize. Teşekkür ederim.
   
  netcanavari ve jackjoker bunu beğendi.
 3. netcanavari

  netcanavari Paylaşımcı Üye

  kesinlikle @kahvetrip'e katılıyorum. ve son zamanlarda severek izlediğim videolarında başlıklar konusunda benimnde benzer bir yol izlemem gerektiğini anladım yeni bir ekipman değişikliği yaparak osmo pocket aldım. ve ayrıca 2 farklı şehirde (bebekle) :):) kahve gezisi yaparak bir içerik oluşturmaya çalıştım belki toplamda 7-8 saatimizi alan çekim ve edit süreci oluyor. ama bence kesinlikle başlıkla ilgili küçük oyunlar benimde artık aklımda bıktım bu youtube'un basit oyunlarından.
   
  kahvetrip bunu beğendi.
 4. netcanavari

  netcanavari Paylaşımcı Üye

  şimdi ben fero'nun en sevdiği kahve diye youtube'da bir video çeksem eminim yaptığım inceleme videolarının 10 katı izlenir. ama işte nafile. başlık konusunda kimse kafaya takmasın clickbait olmadığı sürece ben de az da olsa abartılı başlıklara geçip bir kaç deneme yapmak istiyorum.

  Kahve Yaparken Eli Yandı - Delter Coffee Press incelemesi diye bir başlık düşünüyorum mesela :p
   
  kahvetrip bunu beğendi.
 5. batugen

  batugen Aktif Üye

  :eek: elim klavyede bekliyorum, ağır eleştiririm :D
   
 6. M i r

  M i r Yeni Üye

  Videodaki müzik nedir?
   
 7. Coffeenomy

  Coffeenomy Aktif Üye

  Merhaba @EnesOZEN

  Emeğinize çabanıza saygı duyuyorum fakat yanlışları olan kafa karıştırıcı bir video.
  Bilgi paylaşayım derken bilgi kirliliği olmuş.

  Bilgi kirliliği nedir? Herhangi bir olay ya da durum karşısında net bir bilgi olmaması durumunda her kafadan bir ses çıkar. Bu da kesin olmayan ve ne yazık ki kulaktan dolma bilgilerin ortalıkta yayılması ve insanların yanlış bilgilendirilmesine yol açar. Bilgi kirliliği oluşur.

  Hepimiz doğru ya da yanlış öğrenmeye bir yerlerden başladık, paylaştık ve hala öğreniyoruz.

  Asıl konu yanlışta ısrar etmemek.

  Sevgiler
   
  drsuat bunu beğendi.