Sanalbaharat.com sitesi

'Online Satış Siteleri' forumunda Maranki tarafından 25 Haz 2015 tarihinde açılan konu

 1. hacitalha

  hacitalha Aktif Üye

  Etiyopya Yirgacheffe - Açık kavrum

  [​IMG]
   
 2. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Benim yigacheffe de böyle, kenyaya göre kokusu daha iyi, kenyada yanık kokusu vardı ama daha demlemedim. Yarın gün ışığında bir foto çekerim. Kenyadan daha çok umutluyum bakalım fincanda ne verecek
   
 3. cemeray

  cemeray Paylaşımcı Üye

  benim son gelen yırgecheffe de çok kavrulmuştu, memnun kalmadım. deneme için numune olarak istediğim kostarika açık kavrum da içilmeyecek kötüydü. maalesef standardı yakalayamıyorlar,
   
 4. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Kahveyi demlemeye henüz fırsatım olmadı ama resimleri koyayım kavrum hakkında fikir sahibi olmak isteyenler için:
  Etiyopya Yirgacheffe Açık Kavrum:
  sanalbaharat yirgacheffe 4.jpg sanalbaharat yirgacheffe 2.jpg
   
 5. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Aklıma gelmişken şunu ekleyeyim: Evdeki standart Türk kahvesi ile kenya aa'yı yarı yarıya karıştırınca tat ve kokuda güzel bir değişim oldu. Sonra kavanoza az bir miktar kenya aa ekledim.(~1/5 olabilir) Sonuç: Artık rahatla halkın arasına karışıp Türk kahvesi içebiliyorum :) Şaka bir yana Allah kimseyi aşırı seçici yapmasın. Kanaat güzel şey. Ama tabi güzele hakkını verip daha güzelini keşfetmek takdir etmek de ayrı birer şükür vesilesi. İnşallah herkes güzel kaliteli kahveleri hakikatine vararak kullanır. Afiyet olsun :)
   
  sahbaz061, cemeray ve john_coffey bunu beğendi.
 6. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Hunduras Açık kavrum:
  20180621_112510.jpg 20180621_112448.jpg 20180621_112421.jpg
   
 7. cemeray

  cemeray Paylaşımcı Üye

 8. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Yirgacheffe daha renkli afrika kahvesi olduğunu hissettiriyor. Hunduras hafif çikolata düz bir içime sahip. Ama Hundurasın kavurması biraz daha iyi olmuş sanki.
   
  cemeray bunu beğendi.
 9. fatihonder

  fatihonder Aktif Üye

  Açık kavrum Etiyopya Djimmah sipariş verip denedim. Kokusu natural etiyopyalara oldukça benzediği için heyecanlanmıştım ama beklediğim tadı alamadım. Kavrum çok homojen görünmüyor ama rahatsız eden bir tat yoktu. Sürekli artan kahve fiyatlarından sonra memnun olmama şansımız kaldığını düşünmüyorum. Her sabah termosa yaptığım kahvenin 250 gramına 45 lira vermek mantıklı gelmiyor artık. Yurtdışında insanlar her ürün grubunda olduğu gibi ucuza kahve alırken bizim bu durumda olmamız üzüyor beni. Artık kahvenin tadına odaklanmaktan çok hazırlama sürecine ve aldığım keyife odaklanıyorum. Böylesi daha iyi.
   
  bahadr bunu beğendi.
 10. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  İs yerine yeni aldığım kahvelerden Kenya ve Kolombiyayi denedim, ikisi de guzel sonuc verdi. Açık kavrum istedim gercekten ikisi de açık kavrumdu. Tavsiye ederim.
   
 11. fatihonder

  fatihonder Aktif Üye

  Bu kahve güzel kavrulursa çoğu kişinin oldukça seveceğini düşünüyorum. Birçok yolla denedim potansiyeli yüksek bana göre.
   
 12. tknk

  tknk Isınmaya Başlayan Üye

  Etiyopya yirgacheffe açık kavrum 1 kg aldım. Günde en az 3 en çok 4 french press demliyorum. Biraz daha açık kavrulsaymış daha iyi olacakmış sonuç olarak iyi. escobar coffee den aldığım bayat yirgacheffe nin üzerine bu iyi geldi.
   
 13. DragonFly

  DragonFly Aktif Üye

  Sidamo'nun yerini hiç biri tutmuyor. Gerek filtrede gerekse espresso harmanında severek kullandığımız bir kahveydi. Djimah klasik ethiopia kahvelerine benzemesine rağmen gerek kavurma gerekse tatsal profilini beğenmedim. Bu sebeple Yirgacheffe'e geri döndüm. Bir dönem sürekli içtiğimiz için almıyordum. Uzun bir aradan sonra umarım Sidamo'nun yokluğunu hissettirmez.
   
  Serrchi bunu beğendi.
 14. tunavy

  tunavy Isınmaya Başlayan Üye

  Ben de bugün espresso için kahve siparişi vereceğim, iş yerinde french press de demliyorum, son zamanlarda özellikle espresso için alıp memnun kaldığınız çekirdek var mı arkadaşlar?
   
 15. archimede

  archimede Isınmaya Başlayan Üye

  Ben en sondan bir önceki siparişimde açık kavrum olarak Costa Rica Tarrazu almıştım. Espressoda beğendim çok, Kenya AA alımıştım bir süre, ondan daha hoşuma gitti espressoda. Bu arada sanalbaharattan alırken espresso için de açık kavrum alıyorum, genel olarak biraz koyu kavrum profilleri olduğu için güzel geliyor bana.
   
  tunavy bunu beğendi.
 16. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Djimmah'ı bugün filtre kahvede denedim, iyi sonuç alamadım. Bir daha deneyeceğim öğleden sonra kahvesinde.

  Kenya ve Kolombiya güzel sonuçlar veriyor filtre kahvede; ayrıca gurme blend aldım, evde gelen misafire latte için; sonuç iyi olmamakla birlikte fena değil denebilir. Espresso için denediğimde eskiden içtiğim espressolar gibi acı ve aromasızdı.
   
  Cann bunu beğendi.
 17. tunavy

  tunavy Isınmaya Başlayan Üye

  Kenya ve Kolombia yı filtre kahve için standart kavurum mu almıştınız
   
 18. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Hayir hocam, acik kavrum aldım. Yoksa koyu geliyor filtre icin.
   
  tunavy ve DragonFly bunu beğendi.
 19. hacitalha

  hacitalha Aktif Üye

  Önceki gönderilerde paylaştığım Colombia Exelso standart kavrumu espressoda denedim. Düzgün bir akış ve köpük elde etmiştim. Tadı hakkında fazla yorum yapamıyorum. O kadar usta olamadım henüz. Şu an Etiyopya Yirgacheffe açık kavrum kullanıyorum. French Press ile tüketiyorum. Bence açık kavrumu biraz daha açmalılar. Forumdaki genel kanı da böyle sanırım.
   
 20. erkannhl

  erkannhl Isınmaya Başlayan Üye

  IMG_20180707_172747.jpg
  Sanalbaharattan aldığım kahveden 1 taş ötekinin ne oldupunu bilmediğim (sağdaki) 2 adet cisim çıktı sağdakini fotoğrafı çektikten sonra gördüm inceleme fırsatım olmadı ama soldaki taş eminim baştan tuz zannettim ama değil dikkatli olmakgerekir