Delonghi 685 Hk.

'Espresso Makineleri' forumunda murat006 tarafından 10 May 2018 tarihinde açılan konu

 1. vivAnarchy

  vivAnarchy Yeni Üye

  Merhaba arkadaşlar. Benim makinem de geçtiğimiz hafta geldi. Tüm konuyu okuyarak bazı bilgiler edindim. İlk yapacağım şey; metal tamper ve basınçsız filtre almak. Anladığım kadarıyla metal tamper işi kolay, Türkiye'de kolaylıkla bulunabiliyor.

  Ama, basınçsız filtre için Aliexpress'ten sipariş vermek gerekiyor. Bazı yorumlarda, sepete tamperin girmediği gibi yorumlar okudum. Bu konuda sorun yaşamamış biri, satın aldığı basınçsız filtrenin linkini paylaşabilir mi?

  Teşekkürler.
   
 2. vivAnarchy

  vivAnarchy Yeni Üye

 3. yunemars

  yunemars Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba. Sizce espresso için tutmaya başladığımız süre ilk düğmeye bastığımızda mı başlamalı yoksa asıl su akmaya başladığında mı? Önce 1-2 saniye su akıyor, duruyor sonra ilk düğmeye bastıktan 5 saniye sonra makine asıl suyu vermeye başlıyor. 25-30 saniye arası süre acaba hangisi ile başlamalı?
   
 4. vivAnarchy

  vivAnarchy Yeni Üye

  Merhaba. Delonghi EC685 için önerdiğiniz tamper var mı?
   
 5. coffecoder35

  coffecoder35 Isınmaya Başlayan Üye

  süt köpürtme konusunda sorun yaşıyorum, fakat benim sorunum buhar vermesine karşın sütün köpürmemesi. Yağlı süt kullanıyorum bu arada, anlamadım bu işi .
   
 6. tsahna

  tsahna Yeni Üye

  buharı bi köşeden vererek girdap oluşturun.. tabi kullandığımız makinanın buhar gücü fazla iyi değil.. bide buhar cubugunun ayarı "cappuccino"yazan yerde olması lazım..
   
 7. TutkuH

  TutkuH Yeni Üye

  Önceki sayfada konusun geçmişti, ben aldığım tamperdan memnunum, tavsiye ederim.

  https://www.kahveciniz.com/tamper-ahsap-sapli-51-mm
   
 8. TutkuH

  TutkuH Yeni Üye

  Buhar düğmesine basıp düğmenin yanıp sönmesinin bitmesini mutlaka besleyin, ardından buhar çubuğunu besleyebilirsiniz.

  Hatta kalan suyun akabilmesi için önce boş veya yarısı su dolu bir bardağa 5 saniye kadar buhar alabilirsiniz, bu süte karışan su miktarını azaltacaktır.

  Bugün bir ölçüm gerçekleştirdim, 83 gram sütü buzdolabı sıcaklığından 70 santigrat derece'ye getirmek için 15 gr su buharı eklemiş süte, sonuç benim için tatmin edici. Zaten sütün tadında da herhangi bir duruluk, fazla su konsantrasyonu hissetmiyorum. Bence süt köpürtücü ünitesi iş görüyor, memnunum.
   
 9. TutkuH

  TutkuH Yeni Üye

  Doğru boyutta öğütüm ve tamping ile makina pre-infusion aşamasında akış vermiyor, verse de belki birkaç damla diyelim. Bence bu ihmal edilmeli. Ben ilk 5 saniyeyi saymıyorum, main infusion aşamasını sayıyorum. Akışın başladığı ve bittiği süreyi hesaba katıyorum ve bu süreyi 25-30sn. arasında tutmaya çalışıyorum. Yani pre infusion fazını da katarsak süre 30-35 saniye arasına çıkmış oluyor.

  Emin değilim en doğrusu bu mu ancak bana bu şekilde mantıklı geldi, ustalar daha doğru yorum yapacaktır.

  Bir de son olarak bence bu makinayla zaten mükemmel shot'a bu kadar yaklaştıysak 3-5 saniyenin veya 3-5 gram shot miktarını ihmal edebiliriz diye düşünüyorum, sonuçta rocket appartamento kullanmıyoruz :D
   
  yunemars bunu beğendi.
 10. coffecoder35

  coffecoder35 Isınmaya Başlayan Üye

  Hocam o ayar etki yaratıyor mu o kadar ?
   
 11. tsahna

  tsahna Yeni Üye

  evet
   
 12. mobile24

  mobile24 Yeni Üye

  İlk bastığınızda pre-infusion yapıyor. Yani kahveyi ıslatıp demlenmeye daha uygun hale getiriyor. O süreyi demlenme süresinden saymıyoruz. Yani "30 saniyede 12 gram kahveden 28 gram espresso aldım" gibi tariflerdeki süreyi tutmaya tuşa bastıktan sonra değil, ikinci kez buhar vermeye başladığınızda tutmanız gerekiyor.
   
  yunemars bunu beğendi.
 13. Justabeginner

  Justabeginner Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba. Bottemless pf+ basınçsız sepet kullanıyorum 17 gram kahve ile. Bardağa ilk damla düştüğünden itibareb 25 saniye civarı sürüyor 60 ml civarı kahve elde etmek. Yarıda kesmek istemiyorum çünkü 10 saniyede 1:2,5 gibi bir oran yakalamış oluyorum. Her şey çok hızlı oluyor. Normali bu mudur bilemedim. Bu arada double için olan tuşa basıyorum ilk baştaki tekli olana mı basmalıyım?
   
 14. celentlevik

  celentlevik Yeni Üye

  Öğütüm kalınlığında dolayı olabilir. Biraz daha ince bir öğütüm ile uygun bir akış debisi elde edebilirsiniz diye düşünüyorum.
   
 15. kahve

  kahve Isınmaya Başlayan Üye

  Makine hakkında bir sorum olacaktı. Makine ile portafiltre takmadan cam bardağa boş shot aldığımda suyun içerisinde sanki klor varmış gibi oluyor saniyeler içerisinde dağılıyor normal midir bu durum? Makine küçük baloncuklar mı yapıyor.
   
 16. Espavala

  Espavala Isınmaya Başlayan Üye

  Bu dediğiniz makinenizin ön demleme (Pre infusion) özelliği olduğunu gösterir ve iyi bir şeydir.
  LAkin espressonuzun 25-30 sn aralığında akışını süre olarak tutmanız gerektiğinde ön demlemeden sonraki 2. çalışmadan başlayarak saymalısınız.
   
 17. kahve

  kahve Isınmaya Başlayan Üye

  Teşekkürler bilgilendirme için.