Kahve Konusunda Hayal Kırıklığı

'Karşılaşılan Sorunlar' forumunda NiharKahveci tarafından 19 Ara 2020 tarihinde açılan konu

?

Tatlı kahve olur mu?

 1. Şekerle olur

  11.4%
 2. Şekersiz olur

  88.6%
Birden fazla oya izin veriliyor.
 1. bmert

  bmert Yeni Üye

  Parfüm konusunda limon kolonyasından başka bir şey bilmeyen birine mevsime uygun, dengeli bir parfüm yapması için gereken malzemeleri verin fakat hiç tarif vermeyin. En iyi ihtimalle ortaya hacı yağı çıkacaktır.
  Kahvenizin acı olmasının sebebi aeropress için çekilmiş olması olabilir. Kahve parçacıkları sıcak suyla temas ettikleri süre boyunca farklı zamanlarda farklı aromaları salarlar. Demlemeniz az olursa ekşi, fazla olursa acı bir tat almanız beklenir. Uğraştığımız şey bunun ortasını bulmak. Doğru miktarda ve sıcaklıkta suyu doğru boyutta çekilmiş doğru miktarda kahveyle doğru süre boyunca buluşturarak beklenen aromaları ortaya çıkarabilmek. İnce çekim kahve aromalarını daha hızlı salar. Sizin çekiminiz kullandığınız yönteme göre ince olduğu için fazla demlenip istenmeyen acı aromaları vermiş olabilir.

  Bunlar seks gibi doğal olarak zevk aldığımız şeyler değil, uğraşıp zamanla "beğenmeyi öğrendiğimiz" şeyler aslında. En iyi kahveyi daha önce hiç kahve içmemiş birine verseniz muhtemelen yanmış bu diye tükürür.

  Ben de acemiyim ve kahveden asla çikolata, erik tadı alacağımı falan sanmıyorum. Bunlar daha ziyade "istesen benzetirsin" türü şeyler sanıyorum. Gerçi bariz narenciye, hatta greyfurt kokusu aldığım bir durum oldu. O da paket üzerinde yazan tatlardan değildi. Ama daha önce farkına varılmayan envai çeşit aroma almak mümkün.
   
 2. NiharKahveci

  NiharKahveci Yeni Üye

  Evet, kahvede, farklı çikolata,erik,portakal,kırmızı meyve gibi herhangi bir tadın olmayacağını yeni anlıyorum.
  Tamamen pazarlama, bir tek olursa kakao olabilir, içine atarlarsa o da.
  Yoksa tamamen PAZARLAMA.
  Sensörü kalitesiz, 30mpx kamera gibi.
   
 3. kahvepress

  kahvepress Isınmaya Başlayan Üye

  Demlenmiş bir kahveden havaya süzülen aromaların fiziksel olarak var olduğunu düşünebilirsiniz.

  Taze demlenmiş bir kahveden 800 küsür aromatik bileşiğin havaya karıştığı tahmin ediliyor. İyi bir burun taze demlenmiş bir kahveden birden çok sayıda meyve, çiçek, baharat yada yemiş aroması aldığını iddia edebilir ve haklı da olabilir.

  Kahvenin içinde bu aromaların olmadığını söyleyemeyiz. Fiziksel ve görünebilir anlamda dahi onlar bileşik olarak varlar ve havada hacimsel olarak yer alıyorlar. Doğru demleme yöntemlerini alışkanlık edinmiş birisi zamanla ancak bunları farkedebilir.

  Parfümör olmak sizin için bir avantaj olabilir ancak bu işin hakkını vermeden sonuç almaya çalışırsanız, hiç parfümör olmayan birisinin de işin hakkını vermeden sonuç almaya çalışmasıyla aynı sonucu alırsınız.

  Belki bir zaman sonra süt, şeker, şurup ilavesi gibi alternatif yollara yönelmek istersiniz. Sonuçta bu bir keyif işi ve keyif aldığınız şekilde yapma hakkınız var. Bu da anlaşılır bir şey.
   
  Son düzenleme: 13 Oca 2021
 4. forevermore

  forevermore Yeni Üye

  Afedersiniz ama o sizin burnunuzun ve tat duyunuzun başarısızlığı. Hiç bir pazarlama hilesinden ve paket üstü yazılarından haberi olmayan, türk kahvesi haricinde kahve içmemiş aile büyüklerine bile iyi demlenmiş bir çekirdeği tattırdığımda şeftali diye, limonsu diye, ayvamsı diye, karamel diye, kiraz diye aldığı kokuyu tadı en azından tanımlamaya çalışan çok oldu. Sizin aromadan beklentiniz uludağ limonatadaki limon tadı veya çilek reçelindeki çilek kokusu falansa yanlış yerdesiniz :)
   
  Son düzenleme: 13 Oca 2021
 5. koyukahverengi

  koyukahverengi Isınmaya Başlayan Üye

  Soran arkadaşımıza çeşitli yaklaşımlar ile fikir veren forum sakinlerinin de haklı olduğu noktalar da var...
  Ancak aroastinglab'ın iki kahvesini Trendyoldan indirimde iken almıştım,
  belki stokları eritiyorlardı bilemiyorum ama arkadaşımız çok da haksız değil bence....
   
 6. PeculiarJukebox

  PeculiarJukebox Yeni Üye

  Hocam tavsiye bana düşmez ancak sizi farklı bakış açılarına açık bir şekilde bulduğunuz ilk fırsatta bir kör tadım etkinliğine katılmanızı tavsiye ediyorum. Bu şekilde belki "pazarlama" olduğu düşünceniz değişebilir.
   
 7. NiharKahveci

  NiharKahveci Yeni Üye

  Evet, French Press'e şeker ekleyerek ancak içilebilir bir kahve elde edebiliyorum, haklısınız.

  İnşallah efendim.