Red Clixli Comandantede Espresso Klik Ayarı Hakkında Yardım.

'El Değirmenleri' forumunda Feritso tarafından 22 Şub 2021 tarihinde açılan konu

 1. Feritso

  Feritso Yeni Üye

  Selamlar. Yakın zamanda Comandante c40 aldım. Espresso içtiğim için red Clix tavsiyesinde bulundular. Ürünün montajını videolarda anlatıldığı gibi yaptım. İnternette ideal espresso çekim aralığı 10 ila 15 klik olarak anlatılıyor. redClix de bunun 20 ila 30 a denk olduğunu öğrendim. Fakat 20 klikte öğüttüğüm zaman makinemden kahve hızlı akıyor. Basınç 6 bara bile ulaşmıyor. 15 klikte öğüttüğüm zaman basınç 9 bara çıkıyor ve 20 sn de alabiliyorum. Özetle redClix ile 14 klikte standardı yakalayabiliyorum. Bu da Comandantenin standart aparatında 7 kliğe denk geliyor. Diğer Comandanta sahipleri de espresso da aynı değeri mi yakalamakta yoksa bende mi var bu durum sadece? Bu arada hedeflediğim şey double sepette 17g kahve çekirdeğinden 34g/26sn elde etmek. Makina Lelit Bianca. 3sn preinfusion süresi ile denemeleri yaptım. 4 gün önce kavrulmuş çekirdekten çekim yapıyorum genelde.
   
  KenyaAB bunu beğendi.
 2. KenyaAB

  KenyaAB Yeni Üye

  Hocam öncelikle 4 gün degassing için yeterli bir süre değil espresso için en az 1 hafta, ideal olarak 10 gün tavsiye ederim. Ben ve redclix kullanan arkadaşlarım genelde 16-19 klik arasında dolaşıp duruyoruz bu kahveye ve tazeliğine bağlı, kahve bayatladıkca daha ince öğütmeniz gerekiyor. Tavsiyem basketinizin kaç gram aldığını öğrenip ona göre dozaj kullanmanız olucaktır. Ben standard bir espresso kavrumda 18.2 18.0gr kullanıyorum eğer açık kavrumsa 19gr kadar çıkıyorum bence 17 gr az, 18 gram kullanıp 17 klik deneyin mesela ayrıca statikten kaynaklı 0.2 gr bile etkiler o yüzden 18.2 gr koyduğum oluyor ve öğüttükten sonra değirmene vuruyorum burra yapışanlar düşüyor. Dozajla oynamanızı tavsiye ederim.
   
 3. Feritso

  Feritso Yeni Üye

  Sepetler Lelit Biancanın kendi sepetleri. Kitapçığında Double için 16 ila 18 gram arası kahve diyor. Bir de triple sepet var onun için de 18 ila 20 gr yazıyor. Ben double olanını kullanıyorum. Bu arada su sıcaklığı 95C. Su ise ters ozmos arıtmadan geliyor. Hızlı akışa bu da sebep oluyor olabilir mi?
   
 4. KenyaAB

  KenyaAB Yeni Üye

  Hocam sepeti ne kadar az kahve koyarsanız o kadar ince öğütmeniz gerekir ve veriminiz azalır bence olay tamamen doz da, hiç korkmayın arttırın 18gr 17 klikte, suyun çıktıya bir etkisi olmaz
   
 5. Horizon

  Horizon Aktif Üye

  Standart Commandante ile espresso için 7 klik kullanıyorum.
   
 6. Feritso

  Feritso Yeni Üye

  Yarın bu dozu deneyeceğim.
   
 7. Feritso

  Feritso Yeni Üye

  Aynen bende de standartta 7 ye denk geliyor. Redclix de 14. O zaman hesap doğru gibi. Peki neden bu kadar forumlarda internette ölçüler büyük verilmiş. Bizim kahvelerde mi sorun var acaba veya suda mı?
   
 8. Horizon

  Horizon Aktif Üye

  Bir dönem ben de merak ettim aldığım yere yani sevgili Togay a sordum bunun gayet normal olduğunu söyledi.
  Sizde kahveye odaklanın rakamların bir önemi yok. Comandante çok güzel kahve yapıyor.
   
 9. Feritso

  Feritso Yeni Üye

  Teşekkür ederim rahatlatıcı bir cevap oldu.