Aeropress Tarifleri

'Aeropress' forumunda ogan tarafından 4 Haz 2016 tarihinde açılan konu

 1. thewind

  thewind Paylaşımcı Üye

  hocam denediğiniz çekirdek biraz daha sertse haliyle öğütme daha kalın olacak bundan dolayı press süreniz kısalmış olabilir. aklıma gelen bir seçenek de demlemeye başlamadan önce aeropress'i ve pistonu sıcak su ile çalkalayıp ısıtmış olabilir misiniz?
   
 2. Aslanbek

  Aslanbek Paylaşımcı Üye

  son zamanlarda benim en beğendiğim tarif 2016 şampiyonunun tarifi:

  Inverted metot
  35 gram kalın çekilmiş kahve (french pressten bir tık ince)
  82 derece su
  Suyu 15 sn içerisinde tamamen döktükten sonra karıştırma, 1. dakika sonunda tekrar karıştırıp 1.30 da demleme bitecek şekilde bastırma.

  Çok beğendiğim bir tarif oldu ama işte çok kahve gidiyor :D
   
  thewind bunu beğendi.
 3. presscoffee

  presscoffee Aktif Üye

  -hava sesi gelince presi kesiyorum.
  -kahve ayarına gelince.dikkat ettiyseniz bir çok yarışmacı, kahveyi medium veya medium-coarse çekiyor.comandantenin zaten önerdiği ayar da 25-30 klik arası.(mesela 2017 polonya aeropress şampiyonu 26 klik kullanmış)
   
 4. kahvetrip

  kahvetrip Isınmaya Başlayan Üye

  Aeropress’te oldukça yeniyim. Bir sorun yaşıyorum. Nasıl yaparsam yapayım, hep bir under-extraction çiğliği ve ekşiliği alıyorum. Sizce nerede hata yapıyorum? Şu anki çekirdeğim (roast and found - sidamo) biraz sert nedense. Handground değirmeni zorluyor ve olması gerekenden kalın öğütüyor. Homojenlik de iyi olmuyor. Tavsiyelerinizi yazarsanız sevinirim.
   
 5. kahvetrip

  kahvetrip Isınmaya Başlayan Üye

 6. mehmetaksit

  mehmetaksit Paylaşımcı Üye

  Hocam, çekiminizi iri yapıyor olabilirsiniz, kullandığınız değirmenin yalpalamasi sonucu cokca buyuk parça cikiyor olabilir, süreyi az tutuyor olabilirsiniz, karıştırmayı az yapiyor olabilirsiniz. Bunlar aklima geliyor.

  Ben aeropresste hic underextract sorunu yaşamadım, ama overextract sorunu hario skertonla yasıyordum o da toz miktari fazlaca olduğu içindi.
   
 7. kahvetrip

  kahvetrip Isınmaya Başlayan Üye

  Evet bu çekirdek handground’u baya bi yalpalattı. Büyük parça miktarı yüksek. Bir de başka değirmen ve çekirdekle deneyeyim madem. Teşekkürler.
   
 8. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye


  şu tarifler bende istisnasız güzel sonuç verdi. çekirdek kötü olsa ve diğer ekipmanlarla kötü sonuçlar alsam bile.

  1. kahve miktarı çok ama her zaman olumlu sonuç alıyor.


  2. kahve miktarı ideal, uygulaması kolay


  3. birinci tarif gibi sonradan su ekleniyor ama kahve daha ince öğütülüyor, miktarı daha az https://www.instagram.com/p/BC_RSyrRWp_/
   
  kahvetrip bunu beğendi.