Doğru Tadı Nasıl Buluyorsunuz ?

'V60' forumunda orkunozkaya tarafından 9 Ağu 2019 tarihinde açılan konu

 1. orkunozkaya

  orkunozkaya Aktif Üye

  Buna ek yapmaya çalışıyordum telefon çöktü :)

  Bir de kasuya için karton kutuda 40'lı olarak satılan Hario filtresini kullanıyorum. Karton kutuda olanlar Japonya, naylon torbada olanlar Avrupa üretimiymiş, Japonya üretimi olanlarının internette bir videoda diğer filtrelere oranla daha yavaş damlattığını saptamışlardı
   
 2. Twik

  Twik Isınmaya Başlayan Üye

  Naylonlardan biri daha Japonya üretimi, üzerinde Japonca yazı olmalı.
   
  teomandemirhan bunu beğendi.
 3. batugen

  batugen Aktif Üye

  Merhaba,

  Cleancup Coffee Roastery olarak Melodrip Türkiye Distribütörüyüz. Origami için de ağustos sonu bize gelmesini bekliyoruz. https://cleancup.coffee adresinden ürünlerimizi inceleyebilirsiniz. Yardımcı olmamı istediğiniz birşey olursa elimden geleni yaparım.

  Saygılarımla,
  Batu
   
 4. freenautilus

  freenautilus Paylaşımcı Üye

  Bende 26klik ile bile 45sn altında süzülme oluyor, 30lu seviyelerde rahat rahat yetmesi lazım, fazla mı tozlu kahve acaba( ben kendim kavuruyorum)
  Hario filtre 3 tip. İkisi Japonya biri Hollanda üretimi. Hollanda üretimi olanlarda akış yavaş ve kağıtta kötü tad var diyor buruşuk surat hoffman :D
   
  Twik bunu beğendi.
 5. drersins

  drersins Yeni Üye

  Merhabalar. Bende melodrip kullanıyorum. Benim bir sorum olacak. Bazı forumlarda okuduğum kadarıyla özellikle Scott rao takipçileri melodrip gibi ekipmanlarla demleme yapılıyorsa ajitasyonun azalmasına bağlı olarak ekstraksiyonun azalacağını bu nedenle inçe öğütmek gerektiğini söylüyor. Sizlerin bu konuda ki fikri nedir? Siz melodrip kullandığınızda daha ince mi öğütüyorsunuz normale göre ?

  Ben kalita wave 155 kullanıyorum. Comandante 20,21,22,23 clickte bile ayni demleme surelerini aldım zaten anladığım kadarıyla kalita gibi düz zeminli ekipmanlarda öğütüm inceliği demleme suresini pek etkilemiyor. Fakat acı kahve elde ettim. 25 26 da acılık gitti eksiklik gelir gibi oldu. Sizin tavsiyeleriniz nelerdir? Melodriple miladi nasıl yaşadınız ?
   
 6. moretimeforcoffee

  moretimeforcoffee Paylaşımcı Üye

  V60 ile demlerken 2-3 tık daha ince öğütüyorum dediğiniz gibi. Demlemenin 4 dakika civarı sürmesi gerekiyor diyor zaten melodrip kitapçığında da.
   
 7. jackjoker

  jackjoker Paylaşımcı Üye

  Klasik yöntem ile V60 demlenirken suyu dökme hızı, suyun vermiş olduğu itme kuvveti gibi etkenler ile kahvenin iç taraflarına gelen su kuvveti demlemeyi hızlandırdığından kahvenin gövdesine direkt etki ediyor. melodrip de ise tek nokta yerine çok noktadan düşük kuvvette su kullanıldığından kahvenin iç taraflarına nüfus etmesi daha zor oluyor. eğer aynı süreleri tutturmak isterseniz melodrip ile yapılan kahve daha gövdesiz olacağı için damakta hoş bir etki bırakmaz.
  bu yüzden demleme süresini uzatarak ve iki döküm arasında ki süreyi kısıp gövdeyi artırmak gerekiyor melodrip de.
  sebebi bu.
   
 8. teomandemirhan

  teomandemirhan Aktif Üye

  Forum sitelerinde aeropress kapağına metal filtre takılı şekilde melodrip benzeri bir düzenek kurulmuş yazılar okudum. Konu dışı olacak ama sizce melodrip iyi bir yatırım mı? Aeropress kapağı düzeneği de su akışı açısından iş görebilir mi?
   
 9. freenautilus

  freenautilus Paylaşımcı Üye

  Melodrip tad profiline kesinlikle etki ediyordur çünkü akış hızı,süre vs birçok değişkeni değiştiriyorsunuz. Artısı girdapsız ve kontrollü akış sağlıyor. Fiyat bana da yüksek geldi almadım ama kesinlikle yararlı bir aparat.
  Benzer damlatma etkisini taklit etmek için alttaki her deliğin yukarı doğru huni şekilli genişlemesi lazım. Yuvarlak bir hazneye kaba düz delikler açarak yada elek teli koyarak aynı etki elde edilmez. Birkaç deneme yaptım ben merak edip.
  Ürünün şeffaf olması demleme esnasında gözlemeyi mümkün kılıyor, tritan ile yapılması da bu yüzden.
   
  teomandemirhan bunu beğendi.
 10. Twik

  Twik Isınmaya Başlayan Üye

  Bugün boş zaman bulunca melodrip benzeri bir şey yapmak için 3d plan hazırlayacağım. Melodrip sahibi biri bana çapını yazabilir mi ?