El Değirmeni Tavsiye

'Öğütme Makineleri' forumunda samettt tarafından 7 Eyl 2019 tarihinde açılan konu

 1. Meymun

  Meymun Yeni Üye

  Yataklama tasarımı ve paslanmaz çelik burr nedeniyle timemore siparişimi de kargoya verilmeden iptal ettim.

  Buna ayrıca Comandante C40 değirmenini görmem neden oldu.
  Bulduğum sitede, stok yok ama bulurum bir yerlerden.
  İç piyasa satıcısı türkçe açıklamasında burr malzemesi ve uygulanan ısıl işlem ve karbonitrasyon için yanlış bilgiler vermiş olsa da ne yapıldığını anladım.
  Bu işlem timemore bıçaklarında kısa sürede ortaya çıkacak sorunları ortadan kaldırır.

  Tİmemore alternatifi olarak da çok daha ucuz Vienesso markasını buldum. 230 TL civarı, Hatta aynı markanın seramik burr modeli 148 lira. Bunları kullanan var mı acaba.

  Hatta yine paslanmaz çelik frezeli Alman kullanıcıların %92 sinden 5 yıldız almış 100 TL ye Truu Me markası da var.
  Burr malzemesi, 58 HRc sertlikte paslanmaz çelik 100-250 TL ye mal edebileceğim birçok değirmen buldum.

  Dün üye olduğum bu forum değirmen araştırmamı sağladığından memnunum.
  Bakalım başıma daha neler gelecek.
   
 2. metehan

  metehan Paylaşımcı Üye

  Hario'nun öğütücülerini geçmiş yıllarda en az 4 5 ay araştırmışımdır. Bence öğütücü konusunda Sözen hariodan daha başarılı. Mill sorununu çözmek için hayatımda hiç hario değirmen kullanmadığım halde 3D mod tasarımı bulup forumda paylaşmıştım. O eklenti ile çözülüyor mu bilmiyorum ama ben olsam harionun dripper dışında hiçbir ürününü kullanmam.
   
 3. Meymun

  Meymun Yeni Üye

  Harioda nasıl mil sorunu var bir anlayabilsem. Milin yataklama boyu uzun 4-5 cm var.
  14 aydır sorunsuz kullanıyorum ve 100 gramda bir tane boyutu ayarı yapıyorum henüz bir sorunla karşılaşmadım..

  Benim karşılaştığım sorun 1-1.5 kg öğütmeden sonra dişler üzerine kahve yağı ve tozunun yapışıp öğütme debisinin düşmesi ile yıkama gerektirmesi..
  Yukarıda yazan arkadaşın aynı ayarda tane boyutunun değişkenliğini eleme ile görmesi.
  Benim eleme olanağım olmadığı için bunu tespit edemedim. Göz kontrolü ile bunu göremedim.
  Eleyen arkadaş sanırım frezesi paslanmaz çelikten üretilenleri de eleyip kıyaslamıştır.
   
 4. mburakurnaz

  mburakurnaz Isınmaya Başlayan Üye

  hoşgeldiniz. konuya bu açıdan yaklaştığınız için ben de kendi adıma memnunum. anladığım kadarıyla malzeme/makine/üretim alanlarıyla iç içesiniz. eğer mühendisseniz deneyiminizi yaşınızdan tahmin edebiliyorum. ben de yeni mezun sayılabilecek, bitirmesini cam-seramik ve 3b üretim yöntemi üzerine yapmış, makine parçaları ve ısıl üzerine bir fabrikada aday olarak çalışan bir malzemeciyim. burada kahveden anlayan bir çoğunluk var, kahveden çok çok iyi anlayan da bir azınlık var malzemeyi bilen ise belki 3-4 kişiyizdir. aynı zamanda hario mill mini plus kullanıcısı olarak yazıyorum, yaklaşık 1,5 kilo kahve öğüttüm.

  yazdıklarınızın hepsini okudum. malzeme biliminden tamamen uzakta durarak rahatlıkla ve samimiyetle söyleyebilirim ki sizi yanıltan nokta homojenliğe dikkat etmiyor olmanız. aslında gözle, hatta göze gerek kalmadan dokunmayla çok rahat anlaşılabilir. bir 1 milyoncudan süt eleği, un eleği diye tabir edilen eleklerden alarak elek altına ne kadar çok kahve düştüğünü görebilirsiniz. ben öyle yaptım, her öğütümden mutlaka hatrı sayılır miktarda türk kahvesi-espresso karışımı artıyor.

  benim değirmenimde, sizin
  dediğiniz şey oldu. telefonumun kamerası kötü olduğu için fotoğrafını çekemedim, burr'de bahsettiğiniz kılcallardan çok çok var. bilmeyenler için söyleyeyim, timemore'un sahip olduğu 55 hrc sertlik kaya kıran, dağ delen makinelerde aşındırıcı olarak kullanılıyor. oradan hayal edebilirsiniz. bu değirmenlerin sertlik değerlerinden nasıl emin olabildiniz? 55 çok net bir değer. bulduğunuz kaynakları benimle paylaşırsanız incelemem açısından çok sevinirim.

  benim değirmenimde tasarımdan dolayı, conic burr'un içine oturduğu flat burr'de çok fazla yalpalama oluyor. hatta yalpalama değil, flat yer değiştiriyor. ancak dişler tamamen kenetlenecek şekilde sıkarsam o zaman sabit duruyor. mil kenarlardan plastikle desteklense bile az da olsa titriyor.

  seramiklerin basma dayanımları yüksek, bu çok bilinir. hario'ları, hario sahibi olmadan önce neden beğenmediklerini, bu mantıkla düşünerek anlayamazdım. aldıktan sonraki deneyimlerimden, öğütüm sırasında çekirdek sadece basma değil, büyük oranda sürtünme yaptığı için bu çatlakların oluştuğunu düşünüyorum.

  hario'da öğütüm sırasında çok fazla kuvvet uyguluyoruz oysa comandante'de çok çok az bir kuvvetle çok kısa sürede oldukça başarılı öğütüm yapabiliyoruz. 55 hrc gibi sertliklere dayanması gereken bir bıçak sistemi olduğunu düşünmüyorum, nihayetinde kahve çekirdeğinin sertliğini, elimizle kırarak tahmin edebiliriz. tasarım büyük bir etmen.

  bütün bu kullanıcı deneyimlerine rağmen eğer sizin hario'nuz gerçekten hatasız öğütüm yapıyorsa, alaycı konuşmuyorum, ya gerçekten gökkuşağının dibinde altın bulmuşsunuz ya da o hario değil demektir. bu forumda bahsedilen homojenlik kıstaslarını/beklentilerini anlamak için forumda kruve elek, elek altı, elek üstü gibi aramalar yapabilirsiniz.

  imkanlarınız nasıl bilmiyorum ama kafa kafaya verip başlıca değirmenlerin lab analizlerini yaparak malzeme ve üretim yöntemi açısından en iyisini bulmayı isterdim. ancak öyle bir ortamda karbonitrasyon, pvd, ısıl işlem, sinterleme kalıbı maliyeti vs şeyleri kıyaslayabiliriz. ayrıca dediğim gibi, bu konuda bulduklarınızı benimle paylaşırsanız incelemek isterim.

  truu me'yi bulamadım, tru burr mü?
   
 5. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Hocam,

  Ben 3D olarak başka bir mil sabitleme sistemi denemiştim ama kar etmediğini söyleyebilirim. Oraya çok kalın bir malzeme koyamayacağınız için 3D'den çıkan malzeme de çok ince tasarlanmış ve oraya koyduğunuzda oluşturulan katkı %10 gibi bir iyileşme bunun karşılığında sürtünmeyi arttırıp kuvvet ve süreyi artırmanız gerekiyor. Kısacası Hario değirmen konusuna bir daha düşünsün bence ve bu işi bıraksın.

  Selamlar,
   
  metehan bunu beğendi.
 6. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Mekanikçi değilim, malzemeci de değilim ama az çok malzeme bilgim var ve sertlik, ekstra sertlik her zaman istenen bir şey değildir. Özellikle de kesici malzemelerin çoğu en sert malzemeden yapılmaz. Bildiğim kadarıyla sertlik dışında bir çok parametre mevcut. Sadece naçizane bir bilgi vermek istedim.

  Mesela Comandante'nin dişli malzemesi en sert malzeme değil ama en optimuma yakın malzeme kullanıldığını söyleyebilirim. Bu sebeple ürünün malzemesi patentli.

  Selamlar,
   
 7. mburakurnaz

  mburakurnaz Isınmaya Başlayan Üye

  hocam aslında hiç yeri değil, evet parametreler çok ama bir şey yanlış olmuş, ben de naçizane bir düzeltme yapayım. cnc makinelerinde kesici uç olarak kullanılan elmaslar en (en mi emin değilim) sert kristal yapıdır. parametrelerden bazıları değiştirilerek sertlik korunabilir. şöyle açıklayayım: prosedürlere uygun olarak, imkanlar dahilinde, göze alınanlar ve gözden çıkarılanlarla birlikte, istenilene en yakın malzemeyi geliştirebiliyoruz, comandante'nin dişli malzemesi de mutlaka bu şekilde geliştirilmiştir.
   
  mehmetaksit bunu beğendi.
 8. Meursault

  Meursault Yeni Üye

  Arkadaşlar yeni üye olduğumdan yazdığım şeyler daha önce yazılanlarla tekrar teşkil edecek olabilir, kusura bakmayın lütfen. Sözen'in şöyle çok ciddi bir problemi var. İlk aldığınızda kahve değil de pirinç öğütün mesela ve çıkan rengi görün. O rengi gördükten sonra o değirmenin içerisine kahve koymayı mideniz kaldırmayabilir. Şahsen ben bir bardak pirincin sonunda açık gri tona dönebildim ve ondan sonra kahve için kullanmaya başladım. Yani içerisinin kirli olabileceğini tahmin ediyordum, buna ilişkin bir şey de okuduğumu anımsıyorum ve zaten o sebeple pirinç kullandım ilk olarak, ama gerçekten beklediğimin çok ötesinde bir görüntüydü. Belki sadece bana gelen böyledir gerçi.
   
 9. hype

  hype Yeni Üye

  yağ gibi bir şey vardı aynı şekilde
   
 10. JeanValjean

  JeanValjean Isınmaya Başlayan Üye

  2 sene önce almıştım bendeki sözeni. Öğüttüğüm pirinçler tertemiz çıkmıştı.
   
 11. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Hocam,

  Benim demek istediğim şuydu, keseceginiz malzemeye gore sertlik secmeniz gerekir. Elmas her seyi kesmek icin kullanılmaz, ama farkli bıçaklar farkli seyleri kesmek icin uretilir ve keskinlik ve sertlik kesilecek, parcalanacak malzemeye göre seçilir. Ben bunu demek istedim.

  Selamlar,
   
 12. exen1986

  exen1986 Yeni Üye

  Arkadaşlar konuya aradan girmiş gibi olacağım ama tavsiye etmediğim bir değirmeni yazayım ki uzak durun, migrosta 89 tl'ye satılan Touch Me marka bir el değirmeni. Hario'nun sahtesi gibi bir şey, homojen öğütme yakalamak imkansız. Google'da aratıp buraya gelecek arkadaşlar için mesajım bulunsun.
   
 13. kahve

  kahve Isınmaya Başlayan Üye

  Benimki de aynı şekilde idi simsiyah çıktı prinçler size özel bir şey değil. Ayrıca alttaki vida da yamuk duruyordu. Kullanmadım bende.