Gaggia Ri9480/11 New Classic 2018/19 Espresso Makinesi

'Espresso Makineleri' forumunda Gelbura tarafından 5 Ara 2018 tarihinde açılan konu

 1. Dx78

  Dx78 Yeni Üye

  Gaggia Classic'lerde en büyük sıkıntı makinede OPV standart olarak 13 bar ayarda geliyor. Kısacası 9 barda yapmanız gereken espressoyu 13 barda yaptığınız için akışın çok hızlı olması normal. Bu durumda yaptığınız tampin de tam olmadığını düşünürsek yaşadığınız sıkıntının asıl sebebi bu oluyor.

  Bu durumun iki çözümü mevcut.

  1. ekstra 10 bar basınca ayarlı bir opv alıp makinenin içine takmak. (Bunu yapmak zor değil ama sızdırmazlık açısından biraz uğraşmanız gerekecektir.)

  2. İngiltere üzerinden Shades of Coffee üzerinden OPV Spring kit söyleyip makineniz üzerindeki OPV yayını 9 barlık olan versiyonla değiştirmek.

  Ben shades of coffee üzerinden söyledim ve hala kullanıyorum 25 - 30 saniye arasında 40 ~ 45 gr arasında çıkış alıyorum.

  umarım sorununuza çözüm olabilir yazdıklarım.
   
 2. sydkrmn

  sydkrmn Yeni Üye

  Cevaplar için teşekkür ederim.
  Ben ilk mesajımı yazarken öğütücümde bir sorun olmadığını düşünmüştüm. Aynı öğütücüden kardeşimde aldı, ancak farklı şehirlerdeyiz. Onun 1 ayarında çektiği ve bana gönderdiği fotoğraf ile benim 1 ayarında çektiğim kahve arasında fark olduğu kanaatindeyim. Yani gaggia öğütücüm yeterince ince öğütmüyor da olabilir.
  Tampleme için metal tamper alacağım ancak elimde bulunan plastiklede yeterince sıkıştırdığımı düşünüyorum. Önce kaşığa biraz kahve alıp tamplıyorum daha sonra bu işlemi tekrarlıyorum yani ara sıkıştırma yaparak.
  Öğütücü için modlama yada daha ince çektmesi için yapabileceğim başka bir ayar var mı acaba?
   
 3. sydkrmn

  sydkrmn Yeni Üye

  @Gelbura sitesinden bir destek talebi oluşturdum. öğütücü için bir kaç soru sordum. cevaplarını bekliyorum.
   
 4. tab2019

  tab2019 Yeni Üye

  Rica ederim. Ara tamplama önermem şahsen, sebebi de iki tamplama olduğu için kahvenin homojen bir şekilde sıkılaşmama ihtimalinin yüksek oluşu. Alt kısım daha sıkı üst kısım daha gevşek olabilir veya tam tersi. Ufacık farklar bile sonucu ciddi şekilde etkileyebiliyor çünkü.