Lelit Elizabeth Pl92t - Ana Konu

'Espresso Makineleri' forumunda uuslu tarafından 17 Oca 2019 tarihinde açılan konu

 1. Gelbura

  Gelbura Paylaşımcı Üye

  Merhaba,

  Kahve tuşu ve sıcak su tuşlarına aynı anda basarsanız backflush başlayacaktır. Henüz video için zaman yaratamadık :)
   
  inclc bunu beğendi.
 2. inclc

  inclc Paylaşımcı Üye

  Kahve tuşu ve sıcak su tuşlarına aynı anda badarak denedim ama olmadı. Biryerde hata yapıyorum galiba o yüzden video istedim.
  Makina ile ilgili genel bir bakım videosu yaparsanız seinirsevinirim
   
 3. Gelbura

  Gelbura Paylaşımcı Üye

  3 adet düşey tuş takımı var en üst düğmeye basılı tutmaya başlayın sonra en alttaki sıcak su tuşuna 2 sn kadar basılı tutarsanız işlem başlayacaktır. En kısa zamanda Bakım videosu hazırlayacağız mazur görün yoğunluğumuzu.
  pl92t.jpg
   
  inclc bunu beğendi.
 4. metehan

  metehan Paylaşımcı Üye

  @Gelbura yakın bir zamanda elizabeth veya bianca'da herhangi bir indirim düşünüyor musunuz?
   
  ebtt bunu beğendi.
 5. Gelbura

  Gelbura Paylaşımcı Üye

  Merhaba Metehan Bey,

  Maalesef şuan ki fiyatlar geçerli. Ödeme yöntemlerine göre indirimlerimiz özel olarak olmakta nakit ödemelerde %5 gibi.
   
 6. ebtt

  ebtt Yardım Sever Üye

  Metehan hocam
  Upgrade için umudumuz 11.11 veya black frıday
   
 7. Pokpok

  Pokpok Isınmaya Başlayan Üye

  Herkese merhaba. Bir sürelik bekleyişten sonra geçen cuma günü 8/11/2019'da ben de Lelit Elizabeth sahibi oldum. Ürünü gelbura.com adresindeki siteden aldım. Sipariş verdiğimde ellerinde stok yoktu ama siparişten ürün kargolanana kadar Yiğit Bey sağolsun her soruma anında cevap vererek müşteri desteğinde üstün performans sergiledi. Ayrıca ürüne ek hediye olarak sitede 200TL değeri olan ve sepete tam uyumlu Lelit 58.55mm tamper hediye etti.

  Ürünün özellikleri zaten önceden belirtilmiş, ben kendi tecrübemi ve yorumlarımı ekleyeyim. Yaklaşık 1.5 senedir Delonghi EC.685 ve Sette 270 öğütücü kullanıyordum. Bundan daha önce de yıllarca daha eski Delonghi ürünleri ile espresso yaptım. Önceki makineden 10 shot içinden 2-3 tane lezzetli içecek alıyordum, diğerleri tatsız oluyordu ve her seferinde süt için kazan ısıtma, daha sonra kahve için kazan soğutma merasiminden sıkılmıştım.

  Çift kazanlı bir ürüne yükseltme yapmaya karar verip araştırmaya başladım. E-61 grup başlı makineler uzun ısıtma zamanları ile ilgimi çekmedi. Her sabah 2-3 kahve için yarım saat beklemek, 1,5-2 litrelik büyük buhar kazanlarını ısıtmak ve sıcak tutmak gereğinden fazla gibi geldi. O sırada bu forum satılık ilanlarında bir Lelit ilanı aracılığı ile farkında olduğum gelbura.com sitesindeki Lelit makineleri ilgimi çekti. Elizabeth'in FP olarak yüksek bir değer sunduğuna karar verip tetiğe bastım. İyi ki de öyle yapmışım. Bir haftadır zevkle espresso yapıyorum. Kahvesine göre öğütme ayarını, giriş çıkış gramajını ve zamanlamasını tutturunca, dikkatli de tamp yaparak devamlı lezzetli sonuçlar alıyorum. Sütlü içecek tükettiğim için buhar yapmayı beklememek büyük bir rahatlık.

  Makinenin iki kazanında ayrı ısıtıcılar var. Bunlar sigortaya yüklenmemek için ayrı zamanlarda çalışıyor. Tesisatı güçlendirip ikisini aynı anda çalıştırma seçeneği var mı henüz bilmiyorum. İlk açışta 2,5 dakikada kahve kazanı ayarlı sıcaklığa geliyor. Sonra buhar kazanı devreye girip açıştan toplam 8,5 dakika içinde makine kahve yapmaya hazır hale geliyor. 10 dakika gibi bir zamanda, grup başı hemen kahve kazanının altında olduğu için takılı portafiltre beraber ile el değmeyecek kadar ısınıyor.

  Buhar gücü 135 derece ayarda 2 bar basıç yaptığı için çok iyi. Makineye takılı gelen iki delikli buhar ucu ile tek içeceklik 150ml sütü en çok 15 saniyede köpürtmek mümkün. Bu süreç eskiye göre çok hızlı geldiği için henüz güzel süt yapamıyorum ama bir haftadır ilerledim diyebiliriz. Şimdilik gözlemlediğim tek dezavantajı, buhar kazanı kapasitesi 600ml olduğu için uzun süre stabil basınç almak mümkün değil. Özellikle sıcak su musluğundan çıkış, buhar kazanından verildiği için bir anda çok sıcak su alırsanız buhar basıncının geri gelmesi için beklemeniz lazım. Benim içecek yapma tarzım, 5 tane de olsa tek tek her içecek için ayrı süt yapmak olduğundan bir problem yaratmıyor. Bardak ısıtmak için de kettledan sıcak su kullanıyorum. Pahalı bir kahve makinesini sıcak su için kullanmak mantıklı gelmiyor.

  Kullanım kılavuzunda yazan önemli bir bilgi, hiç bir şekilde descale ürünlerinin kullanılmaması gerektiği. Bunun yerine depodan su giriş hortumuna takılan reçine mineral arındırma filtreleri tavsiye ediliyor. Gördüğüm kadarıyla bu filtreler 6 ay süresince her 70lt kullanımda tuzlu suda "recharge" edilerek tekrar kullanılabiliyor. Uzun sürede nasıl olur kullanıp görmek gerekiyor. Kullandığım damacana suyu kendi ölçümüme göre 63ppm'de çok sert değil ama yine de uzun sürede kalsiyum biriktirir diye düşünüyorum.

  Makinenin pek çok beğendiğim özelliğinin yanında tezat olarak o kadar hoşuma gitmeyen bir nokta, buhar vanasının küçük ve ucuz hissi veren plastikten yapılması. Açıp kapadıkça önce bunun bozulacağı hissini veriyor.

  Cihaz yükselttikten sonra fark ettiğim nokta Sette270 öğütücünün yetersiz kalması demeyelim ama biliyorum ki daha iyi bir öğütücü ile daha dolgun lezzetler alabilirim. Gözümde şimdilik Atom 75 var ama bakalım seneye yine bu zamanlarda değiştirene kadar neler olur.

  İlk izlenimlerim şimdilik bu kadar, makine ile ilgili merak ettiğiniz konuları sorabilirsiniz. Gelbura.com'dan Yiğit Bey'e tekrar teşekkür ederim.

  CE7D4C5A-D128-446D-BB15-43753A0E834B.jpeg
   
  Son düzenleme: 15 Kas 2019
  metehan, shagrath, 093506 ve 5 kişi daha bunu beğendi.
 8. inclc

  inclc Paylaşımcı Üye

  @Pokpok hayırlısı olsun güle güle kullanın. Ben de yaklaşık bir yıldır bu makinayı kullanıyorum. Çok iyi latte yapmak için makina açıldıktan sonra 15 dk bekleyin, biraz buhar püskürtün, 1-2 dakika daha sonra köpürtme işlemine başlayın yani buhar kazanı tam ideal ve stabil ısıya gelsin. Bu makinada 150 ml, 200 ml, 250 ml ve 300ml süt için otomatik köpürtme püf noktaları var. Yani eller serbest dediğimiz olay. Sütün yarım yağlı, tam yağlı veya latte sütü olsun hepsinde kremamsı yapıyı yakalıyorum.

  Americano için su çıkışını bende kullanmıyorum, su buhar bölümünden aldığı için sanki biraz bulanık geliyor ve buradan alınan suyun sıcaklığı grup başlığındaki kadar stabil değil sanırım. Ama sorun değil İzmir kahve festivalinden 375 tl ye Konchero Buono PID Drip Kettle aldım.

  Bardak ısıtma için makinanın üstü ideal ayrıca shoot almadan önce flash suyu bardağın içine alaıp biraz çalkalayınca bardak tam ideal ısıya geliyor.

  Ben 6 saniye ön demleme ve toplam 30-32 saniye de 35 gram çıktı almak için 18 gram çekirdek kahve kullanıyorum. Kullanılan çekirdek taze ve kaliteli ise ayrıca öğütüm ayarını iyi yakalarsanız güzel kahveler içersiniz. Demleme basıncı 9 barda değilde 10-10.5 bar arasında ideal sure ve çıktı oranını yakalayabiliyorum, bilginiz olsun.
   
  shagrath bunu beğendi.
 9. Pokpok

  Pokpok Isınmaya Başlayan Üye

  Yorumunuz için teşekkür ederim. Kusura bakmayın cevabım foruma hiç uğrayamadığımdan gecikti. Süt yapma kabiliyetim bayağı bir youtube videosu seyrettikten sonra biraz gelişti ama daha çalışmam gerekiyor. Bizim makinede eller serbest süt yapma ile ilgili bir konu bulamadım internette. Süt çeşidi olarak karton kutuda günlük SEK en kötü sonucu, BİM'de satılan Dost günlük ise şimdiye kadarki en iyi sonucu veriyor. Pınarın barista sütü diye bir ürünü de var ama UHT olduğu için ilgilenmedim.

  Sıcak su çıkışı ile ilgili forumlarda negatif yorumlar var tadı ile ilgili. Ben sadece dediğiniz gibi bardak ısıtmak için kullandım. İçmeyi düşünmüyorum.

  İzmir'de olduğum için bir haftadır bize yakın Baristocrat Bornova şubesinden espresso blend kullanıyorum. İnce öğüttüğüm için 10sn ön demleme, 42sn toplam akışta, 19gr in 38gr out olarak çok dolgun sütlü içecekler yapabiliyorum. Sepetimi 18gr VST ile değiştirince lezzet biraz daha yoğunlaştı. Her değişken aynı olmak üzere, orijinal sepete kıyasla Sette270'te makro halkada 1 tık daha ince öğütmeye olanak sağladı.
   
 10. inclc

  inclc Paylaşımcı Üye

  Vst sepet nedir?
  Nereden aldınız?
  Denemek isterim
   
 11. Pokpok

  Pokpok Isınmaya Başlayan Üye

  Diğer sepetlere göre daha özenle üretilmiş yüksek kalite sepet. Basınca ve debiye göre delik büyüklüğü tasarlanmış ve delik büyüklükleri arasında minimal sapma olacak şekilde üretilmiş. Her sepet mikroskopta test sonucunu içeren bir rapor ile geliyor. Lelit'in kendi sepeti bana çok ucuz geldi. Bazı delikleri açılmamış bile. VST sepeti tat farkını belli etti hemen. Ben aşağıdaki linkten 18gr ridgeless modelini aldım, hasbean'den. 19 gram dozajda problem yaratmadı. 10 günde geldi ve kapıda yanlış hatırlamıyorsam 17 lira postacıya vergi ödedim. Tavsiye ederim.
  https://www.hasbean.co.uk/collections/vst/products/vst-filter-basket
   
  inclc bunu beğendi.
 12. metehan

  metehan Paylaşımcı Üye

  Keşke 57.35 de olsa
   
  freedom bunu beğendi.
 13. Pokpok

  Pokpok Isınmaya Başlayan Üye

  Evet, maalesef sadece 58mm üretiliyor bildiğim kadarıyla.