1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Su Arıtma Cihazı Tavsiyesi

'Kahve Nasıl Yapılır ?' forumunda katsura60 tarafından 26 Nis 2019 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. katsura60

  katsura60 Yeni Üye

  İyi su, iyi kahve diye bir aforizma var bildiğiniz gibi. Ve kime sorsam piyasada satılan hazır suların mineral oranlarından şikayetçi. Bazı arkadaşlar, benzer başlıklar altında arıtma cihazlarından bahsetmişler fakat tek başına bir konu olsun diye açmak istedim.

  Babam'a telemarketing oyunuyla 2500 tl olduğu iddia edilen dandik bir su arıtma cihazı satmışlar. Daha doğrusu kullanın, beğenmezseniz geri verin beğenirseniz ödersiniz demişler. Eve alıp kurmuşlar. Kendisini iade için ikna ettim fakat yerine iyi bir arıtma cihazı gerekiyor sanırım.
  ÖZETLE: Su arıtma cihazı kullanan, kullanmayı düşünen arkadaşlar; neler tavsiye edersiniz, hangi marka alınmalı, ne şekilde kullanılmalı, th bilmem ne ölçümü için laborant arkadaş mı bulmalı :D ne tavsiye edersiniz bizlere? Teşekkürler
   
 2. inside

  inside Yeni Üye

  2 ay önce arçelikten taktırdım ben. suyun tadından kokusundan çok memnunum. ama her hangi bir ölçüm yapmadım. internet sitesinden inceleyebilirsiniz. ister aylık ödeme ile kiralama usulü,veya satın alma opsiyonları var. kampanyası vardı ben alırken 2200 civarı bir şeyler ödememiştim
   
  katsura60 bunu beğendi.
 3. metehan

  metehan Paylaşımcı Üye

  aosmith çok fazla öneriyorlar
   
  katsura60 bunu beğendi.
 4. karabelen

  karabelen Yusuf Karabelen

  5 yılı aşkın zamandır ihlas kullanmaktayım ve memnunum. Bakım ve filtre değişimlerini düzenli takip ediyorlar. Garanti süresi dolduktan sonra bir yerden su kaçırdı (parça çatlamış), 1 ay Türkiye Gazetesi aboneliği yapın garantiyi uzatalım dediler, çok uygun fiyata arıza hallolmuş oldu. Tek eksi yanı aldığım zaman emsallerine göre pahalıydı. Arkadaşım internetten 3te1 fiyatına bilinmedik bir marka aldı ama montajıyla bakımıyla kendisi uğraştı. Memnunum demişti sorduğumda ama şimdi durum nedir bilmiyorum.
   
  katsura60 bunu beğendi.
 5. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Bizim evde Hyundai marka su aritma sistemi var, cok memnunuz. 1 aylik deneme suresi de veriyorlar. Pet sise atiklarimiz da sifira indi neredeyse.
   
  katsura60 bunu beğendi.
 6. katsura60

  katsura60 Yeni Üye

  peki kullandığınız arıtma cihazları, kahve için ideal mineral oranını verebiliyor mu? kahve ile olan deneyimlerinizi de aktarırsanız çok makbule geçer
   
 7. freedom

  freedom Paylaşımcı Üye

  Aynı noktadayız sizinle, sadece arıtma değil kahve için mineral oranı da önemli.
   
 8. 1ibrahimsolmaz

  1ibrahimsolmaz Yeni Üye

  6 yıldır, İhlas Aura Cebilon su arıtma cihazı kullanıyorum çok memnunum. Su arıtma cihazında en önemli konu filtre, gidip 500 lira 1000 lira daha uygun buldum deyip bir makine alırsanız. ''2 sene sonra, kapandı abi o firma'' gerçeğiyle yüzleşebilirsiniz. 50 yıllık bir firma olduğu için yaygın servis ağı olduğu için, filtreleri uygun fiyatlı olduğu için tercih ettik. Tavsiye de ederim, su sertlik testlerinde çok başarılı çıktı cihaz.
   
 9. alaattinturyan

  alaattinturyan Isınmaya Başlayan Üye

  Kullanılan makina marka / modeli ile arıttığı suyun TDS miktarını eşleştirme imkanımız olsa harika olur
   
  katsura60 bunu beğendi.
 10. HaLiL27

  HaLiL27 Isınmaya Başlayan Üye

  İşin sağlık boyutuna da giriş yapıp Japon veya Kore üretimi "alkali su iyonizeri" deyip,kaçayım
   
  kahvepress ve katsura60 bunu beğendi.
 11. katsura60

  katsura60 Yeni Üye

  Kaçmayın hocam :D
  Nedir bu? İşlevi, ücreti nedir? Linki var mı? :)
   
 12. alaattinturyan

  alaattinturyan Isınmaya Başlayan Üye

  Marka model lazım :)
   
 13. jumaru

  jumaru Aktif Üye

  kahve için özel arıtma cihazı üreten bildiğim iki firma var ao smith ve bwt. ben dükkanda bwt bestmax ve bestmax premium kullanıyorum oldukça memnunum. ama diğer firmalara göre oldukça pahalı ikisi de.
   
  katsura60 bunu beğendi.
 14. katsura60

  katsura60 Yeni Üye

  @OverdoseCoffee bey bahsetmişti sanırım alkali seviyesini ve ph'ını ayarlayabildiğimiz su arıtma cihazlarından. sizin kullandığınız da o tarz bir arıtma sistemi mi?
   
 15. katsura60

  katsura60 Yeni Üye

  kahvepress bunu beğendi.
 16. HaLiL27

  HaLiL27 Isınmaya Başlayan Üye

  katsura60 bunu beğendi.
 17. jumaru

  jumaru Aktif Üye

  evet o tarz bir cihaz. sertliğini, alkalisini bölgenizdeki suya göre ayarlıyor.
   
  katsura60 bunu beğendi.
 18. slayz

  slayz Yeni Üye

  yıllardır evimizde su artıma kullanıyoruz. babam da 25 yıldır su artıma işi yapar. ankara'daki madolardan kafes fırın'a kadar çoğuna satışını yaptı. kahve için ne kadar ideal bilmiyorum ama aosmith iyidir.
   
 19. katsura60

  katsura60 Yeni Üye

  hocam aosmith gibi arıtıcılar ideal anlamda suyun alkali ve tds değerini mevcut şebeke suyuna göre ayarlıyormuş bu açıdan günlük kullanım için gayet iyi. ama kahve bakımından biraz deneysel çalışmak gerektiğinden ph ve tds değerleriyle oynayıp ona göre sonuç almak gerekebilir bazı çekirdek ve demleme yöntemleri için. ondan alkali su iyonizerleri şebeke suyunu saf su (ph=7, tds=0 ppm) seviyelerine getirip ondan sonra alkali derecesini, ph değerini istediğiniz şekilde ayarlama imkanı veriyor.
  tabi bu da fiyatları arttırıyor. her kahve, her alkali seviyesinde iyi bağlanmayabiliyor. suyu da bu yönden deneysel kullanmak kahve kalitesini epey değiştirir diye düşünüyorum. tabi bu daha custom bir çözüm olduğundan aradaki farkı deneyimleyip bakmak gerekiyor.
   
 20. emrah

  emrah Aktif Üye

  Ters osmos sistemleri hep aynı mantıkta çalışır ana filtre membran filtredir bu filtreden çıkan su saf suya yakın olur öncesinde 3lü filtre grubu olur (sediment, gac karbon, blok karbon gibi kombinasyonlu filtreler kullanılır) bu 3 lü filtre membran filtresinin tıkanmasını engelleme koruma amaçlıdır membrandan çıkan su tatlandırcı filtreden geçerek tanka dolar bu 5 aşamalı sistemlerde bu şekildedir 7-8-9 aşamalılarda tanktaki su arıtmanın musluğu açılınca diğer filtrelerdende geçerek ph ve tds değerleride yükselme olur, arıtma almak isteyenler kapalı sistemleri almalarını pek önermem ön filtreleri inline filtrelerden oluşur küçük oldukları için derli toplu olurlar ve bilgisayar kasası gibi bir kasaya sığdırlır ama diğer arıtma cihazları ön filtreleri housing filtrelerden oluşur ve bu filtreler inline filtrelerin 3 katı kadar hacme sahiptir bu da daha fazla arıtma ömrü demek olur alacağınız cihazın filtrelerinin de nsf onaylı olmasına dikkat etmekte sağlık açısından fayda var, tds cihazı mutlaka bulunsun düşük değerli su içiminde ağız kuruluğu sıs sık tuvalete çıkma gibi durumlar hasıl olabilir sağlık açısından böbrekler fazla mesai yapacağından zararlı olabilir
   
  orkunozkaya ve tdsintentions bunu beğendi.