Scott Rao'nun V60 Tekniği

'V60' forumunda mertberkegr tarafından 17 Eki 2017 tarihinde açılan konu

 1. mertberkegr

  mertberkegr Aktif Üye  Scott Rao çok güzel bir anlatım ve video eşliğinde kendi kullandığı tekniği anlatmış.
  Videoda beni en çok şaşırtan detay, plastik v60 'ın en iyisi olduğunu söylemesi oldu. Bunun sebebi plastik olanların ısıyı daha fazla içeride tutmalarıymış. Onun dışında v60 için 20-22 gram kahve kullanmamız gerektiğini daha az gramajların daha ince öğütüm gerektirdiği için daha fazla bitterness olarak yansıyacağını söylemiş.

  Normalden farklı olarak suyu çok hızlı döküyor(15 saniyede 300 gram) ve döküş sonunda kaşıkla sirkülasyon başlatıyor. Bunun amacı kahvenin duvarlara yapışmasını engellemekmiş. Daha sonra da yatağı düzleştirmek için şu meşhur rao spin 'i uyguluyor.

  Bu sabah evde denedim. Normalde 3 katı su ile blooming , karıştırma ve rao spin yapıyordum videodakilerden. El alışkanlığı olduğu için suyu o kadar hızlı dökemedim. Akış 3.40 da tamamlandı. Buna rağmen bitterness olmayan ,tatlı bir kahve içtim. Daha sonra tekrar deneyeceğim suyu daha hızlı dökerek.

  Sizlere de denemenizi tavsiye ederim. Geri dönüşlerinizi merakla bekliyorum.
   
  Son düzenleme: 17 Eki 2017
 2. Gogo

  Gogo Isınmaya Başlayan Üye

  @mertberkegr faydalı paylaşım için teşekkürler ancak iki kere seyretmeme rağmen aşağıdaki gibi bir ifadeye rastlamadım. Ben mi atlıyorum, hangi dakikada bunu söylüyor acaba?
  "v60 için 20-22 gram kahve kullanmamız gerektiğini daha az gramajların daha ince öğütüm gerektirdiği için daha fazla bitterness olarak yansıyacağını söylemiş"
   
 3. orkuncetin

  orkuncetin Isınmaya Başlayan Üye

  Blooming de yapmıyor anladığım kadarıyla öyle mi?
   
 4. mertberkegr

  mertberkegr Aktif Üye

  Ondan videonun kendi sitesindeki tanitici yazıda bahsediyor . https://www.scottrao.com/blog/2017/9/14/v60-video
   
  Gogo bunu beğendi.
 5. mertberkegr

  mertberkegr Aktif Üye

  Hayır aksine blooming i 45 saniye olarak yapıyor ve öneriyor . Ilk suyu doktukten sonra da her tanecigin islandigindan emin olmak için de karistirmayi öneriyor .
   
 6. kaveci

  kaveci Yeni Üye

  ben dün denedim bu yöntemi. 2:30 dk civarında bitmesine rağmen tam olmayan (underdeveloped) bir demleme oldu. Su sıcaklığı 93 derece civarıydı. Sonra farkettim ki su sıcaklığı olarak 97 derece önermiş. Bu şimdiye kadar bildiğimiz/doğru varsaydığımızın sıcaklıkların üstünde.
   
 7. CoffeeBosnjak

  CoffeeBosnjak Aktif Üye

  45 saniye blooming demiyor sanırsam 45 sn'de bloom'dan sonra ki suyu dökülmesini söylüyor , yanlış anlamış olabilirim :)
   
  Atakan A. bunu beğendi.
 8. coffeebean

  coffeebean Paylaşımcı Üye

  Scott Raonun tekniği kullanılarak yapılmış bir ios uygulaması var. Uygulamanın adı brewtime ücretsiz bi uygulama çeşitli demlemelerde (chemex v60 vs) Scott Raonun tariflerini içeriyor. Bi bakın derim kullanışlı duruyor .
   

  Ekli dosyalar:

  Atakan A. ve mertberkegr bunu beğendi.
 9. mertberkegr

  mertberkegr Aktif Üye

  hayır doğru anlamışsınız. 2. suyu dökmeye 45. saniyede başlıyoruz. 45 saniye blooming denince de ben bunu yapıyorum, acaba yanlış bildiğim bir şey mi ?
   
 10. ekremk

  ekremk Isınmaya Başlayan Üye

  adolate bunu beğendi.
 11. adolate

  adolate Paylaşımcı Üye

  Ben bu metodun bazı kısımlarını bir süredir kendime uyarlamıştım. Ama bu sabah ilk kez tam anlamıyla Rao'nun metondunda kahve yaptım. Kahvenin güzelliği de etkili olmuştur ama iyi performans verdi. Özellikle Rao spin denilen olayın kahveye kattığı olumlu sonuç tartışılmaz
   
  ekremk bunu beğendi.
 12. orkuncetin

  orkuncetin Isınmaya Başlayan Üye

  Peki Hocam normalde V60 için öğüttüğünüzden kaç klik daha kalın öğüttünüz bu teknik için?
   
 13. adolate

  adolate Paylaşımcı Üye

  Hocam normali 20-25 aslında. Ama ben 22 yaparım hep bu sefer 24 yaptım.
   
  orkuncetin bunu beğendi.
 14. kaveci

  kaveci Yeni Üye

  Su sıcaklığı nasıldı hocam?
  Bu teknikle yaptığım kahvelerin tds değeri düşük çıkıyor. Daha kalın öğütmede daha da düşük çıkmaz mı? Ben comandante'de 21-22 clickte yaptığım halde underextracted çıkıyor değerler.
   
 15. adolate

  adolate Paylaşımcı Üye

  Hocam 95-96 civarı yapıyorum. Ama tatta problem hissetmeyince hiç tds ölçümü yapmak aklıma gelmedi. İlk denememde yapacağım.
   
 16. medplus

  medplus Aktif Üye

  Aynı durum bende de var. Hatta bu yöntemle yaptığım demlemelerin total süresi 3.30-4 dakikayı bulsa bile tds değeri yine de düşük çıkıyor.
   
 17. adolate

  adolate Paylaşımcı Üye

  Kahve değişti underekstrakt göründü.

  Bu gün farklı bir kahveyle uyguladım bu tekniği. Yaklaşık %17 aldım ki içilmeyecek kadar olmasa da bolca çiğ otsuluk var... muhtemeldir ilk denediğim kahve underekstrakt durumunu kaldırabilen bir kahveydi.
   
 18. thewind

  thewind Paylaşımcı Üye

  Aynen hocam. Bu yöntem her kahvede çok iyi sonuçlar vermeyebiliyor.
   
  adolate bunu beğendi.
 19. birdost

  birdost Isınmaya Başlayan Üye

  Bu adam hangi yarımkürede? Niye suyu ters döküyor?
  V60'ın oluklarının formu gereği suyu saat yönünde döndürme eğiliminde ama Scott abimiz suyu saat yönü tersine döküyor.
  Özel bir nedeni var mı acaba?
   
  experienced ve karabelen bunu beğendi.
 20. experienced

  experienced Paylaşımcı Üye


  Neden o şekilde yaptığını bilmiyorum, ama bazı michelin şeflerin ve bazı karışım yapan eczacı ile bazı alimlerin bu konuda bazı yazılarını okumuştum.

  Bazıları özellikle ters yönde karıştırılmasını, bazıları ise yönün önemli olmadığını ama kesinlikle tek yönlü olması gerektiğini söylüyorlardı.

  Demek ki bu konu önemli.

  .