1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Espresso Nasıl Yapılır ? Adım Adım Anlatım

'Kahve Nasıl Yapılır ?' forumunda Cy tarafından 24 Kas 2014 tarihinde açılan konu

 1. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Basınçlı sepet kullanıp sıkı tamp yapmanıza bağlıyorum bunu.Basınçlı sepetlerde sıkı tamp ve ince öğütüm olursa böyle sıkıntı olabiliyor.
   
 2. vivAnarchy

  vivAnarchy Yeni Üye

  Yanıtınız için teşekkürler. Evet sıkı tamp yapıyorum. (Çünkü yapmazsam kahve posası çamur gibi oluyor)

  Ve yine evet ince öğütüm yapıyor olabilirim. Yarın mevcut ayarımda yeni bir öğütüm yapıp fotoğrafını paylaşsam yorum yapabilir misiniz?

  Bir de basınçlı sepette, basınçsız sepete göre daha kalın öğütüm mü yapmalıyım? Yoksa her iki sepet için de öğütüm oranı aynı, ben mi genel olarak ince öğütüyorum?

  Aslında ince öğütüm ile ilgili bir diğer nokta da, 15 gram kahveyi 25-30 saniyede gayet akışkan bir şekilde alabiliyorum. Çok ince öğütüyor olsaydım kahvenin damla damla akması gerekmez miydi?

  Kahve konusunda henüz çok yeniyim. O nedenle her şeyi sorup öğrenmeye çalışıyorum. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

   
 3. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Dozajda bir problem gözükmüyor.Basınçlı sepetlerin kapasitesi o kadar.Aldığınız miktara yani çıkan espressoya gramcgram bakabilirsiniz.1:2 oran espresso için iyidir.Örnek verecek olursak 18 gram kahve 28-30 saniye 36 ila 40 arası espresso.
  Bu parametreler basınçlı sepetlerde nasıl olur nasıl değişir bilemiyorum.Eskiden ben de delonghinin düşük bir modelini kullanıyordum.Sözen+basınçlı sepet ile hiç randıman alamadım :) Sözenler de bazen tozlu bazen kalın öğütüm yapıyor maalesef.Yani damak tadınıza göre parametreler ile oynayın bence.
   
  vivAnarchy bunu beğendi.
 4. qhunter

  qhunter Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba. Evet, basınçlı sepet kullanmanızla alakalı. Basınçsız sepet ile birlikte daha ince öğütülmüş kahve kullanılacağı için tamp ile birlikte kahve posası tek parça halinde sıkışıyor ve tek hareketle temizleyebiliyorsunuz.
   
  vivAnarchy bunu beğendi.
 5. Pearl

  Pearl Yeni Üye

  Merhaba bende delonghi ecam 650.85 var. Espressoyu tam kremalı alamiyorum renk ve yoğunluk olarak. Ayrıca espresso demleme süresi ortalama 25 sn falan sanırım okudugum kadariyla. Benim makine akıtmaya başladığı andan itibaren 10 sn sürüyor. Süreyi hangi aşamada başlatmalıyım? Otomatik makinalarda bu süre manuelden daha mı kısa? Birde makinenin öğütme derecelerinin espressoda pek bir değişiklik yapmadığı gibi geldi bana. Yardımcı olabilir misiniz? Daha cok yeniyim o nedenle yeteri bilgim yok.
   
 6. Etozlu

  Etozlu Yeni Üye

  Espresso yapmaya çalışmaya geçtiğimiz hafta başladım. öğüttüğüm kahvenin kalınlığı şöyle öğütme.jpg
  5 saniye preinfusion ile 25 saniyede 29 gram kahve alabildim. kremamın bir kısmı taşmış olsa da kıvamı güzel ancak tadı istediğim kadar gövdeli değil. (kahve standart kavrum costa rica) 18-29.jpg
  dozu 17-18 arası değiştirip, öğütümü 2o-24 arası değiştirerek yaptığım tüm denemelerde portafiltrede kalan kahve aşağıdaki gibi oluyor. Sanırım üst kısımdan kahve daha kolay yol buluyor. parmağımla bastırınca posa o kısımdan içeri göçmüyor ama. posa.jpg
  çıkan posanın tersi de aşağıdaki gibi, sanki kenarlar daha koyu renge sahip.
  ğuck.jpg

  acaba sorun doğru tampleyemememden mi kaynaklanıyor, yoksa doz ve öğütümle oynamaya devam mı etmeliyim. tamp sonrası filtrem aşağıdaki gibi görünüyor. grace içinden çıkan plastik tamperi kullanmaktan başka çarem yok, türkiyede bu boyutta bi tamper satan yer yok. gelbura da tamperler geldiğinde hediye edeceğini belirtti bir tane. tamp.jpg
   
 7. Lautreamont

  Lautreamont Aktif Üye

  5'i preinfusion olmak üzere 25 saniye 29 gr biraz hızlı sayılır. Kahve öğütümü de resimden bana biraz kalın gibi gözüktü. Tamp ve gramaj ile oynamadan sadece öğütümü incelterek deneyebilir misiniz? Tamp plastikle yapmak çok zordur ama nihayetinde zor da olsa yaptığınızı düşünüyorum ben, o yüzden tampe çok takılmayın derim. Tampli görüntüde de bir sıkıntı yok bence.
   
 8. Etozlu

  Etozlu Yeni Üye

  22'den 17ye düşünce 45 saniyede ancak akış alabildim (içilebilir bir sonuç olmadı). 20clicke çıkarıp deneyince 18 gram kahveden 45gramlık bir shot aldım toplam 31 saniyede, 5 saniyesi preinfusion. 125386875_1531217763729720_7569623078260053061_n.jpg
  gövdeli ve ekşi tat yok fazla ama istediğim o hafif yağlı ve damakta uzun süre kalan tada da sahip değil.

  anladığım kadarıyla 30 saniye civarında kalıp öğütme boyutu ve aldığım espresso miktarıyla oynarak istediğim tadı bulmam daha kolay.
   
 9. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Merhaba, bir yorum getirmek isterim. Espresso için toplam 30 s'de 1:2 oranında bir kahve elde ediyor ve gövde size az geliyorsa ya öğütümünüz çok tutarsız ve resimdeki gibi kanallanma yapıyor veya kenarlardan su kaçıyor ama kahveniz çok ince öğütüm o sebeple kenarlardan da zar zor yol buluyor demektir.

  Çekirdeğin hem kendisinin hem de kavrumunun gövdesiz olması da size gövdesi düşük bir espresso verecektir. Aslında ben şu anda 1:1.7 - 1:2.5 (çekirdeklere göre kendi ayarladğım tadım oranlarım bunlar) aralığında aldığım kahveler bu zamana kadar hep gövdeli geldi.

  İyi bir tamper, iyi bir öğütüm sizin sorunlarınızı çözecektir.

  Tüm demleme yöntemleri için önce çekirdeğin, sonra kavrumun, sonra öğütümün, sonra da demleme ekipmanı (makine, ibrikli kettle, kağıt vs.) ve suyun iyi olması gerekir. Sıralama her zaman budur. Tabii ki çekirdeğin espressoya uygun olması aroması düşük ama gövdeli kahve demektir. Ama yine de her zaman espresso çekmek en gövdeli yöntemdir.

  Selamlar,
   
  Etozlu bunu beğendi.