Lelit Bianca Pl162t - Inceleme

'Espresso Makineleri' forumunda frturk tarafından 3 Mar 2019 tarihinde açılan konu

 1. drsuat

  drsuat Guest

  denemedim ama sıkıntı olacağını düşünmüyorum
   
 2. drsuat

  drsuat Guest

  Bianca bekleyenlere müjde 2 adet bianca geliyormuş birinin kaporası verilmiş,1 adet bianca kalmış. Diğer seri haziran temmuz gibi gelicekmiş.
   
 3. metehan

  metehan Paylaşımcı Üye

  Grace modeline de uygun sepet ve shower bulabilir miyiz acaba.
   
  ebtt bunu beğendi.
 4. drsuat

  drsuat Guest

 5. drsuat

  drsuat Guest

  Montag in Espresso harmanı Lunayı 3-4 aydır severek içiyorum fakat son gelen harmanlarda biraz daha gövdesi yüksek fakat tek düze sıradan bir profile sahip kahve geldi. Bende son zamanlarda okuduğum yazılardan esinlenerek düşük basınça demleme yapmaya karar verdim ve yaklaşık 6-7 bar arasında bir basınçla demleme yaptım. Reçete olarak 18gr in 36 gr out toplam süre 34-35 sn civarı sürdü 9 bara göre daha tatlı çikolata notaları ön plandaydı ve içimi daha keyifli oldu.
   
  blackbean ve kizunato bunu beğendi.
 6. kizunato

  kizunato Isınmaya Başlayan Üye

  Bianca deneyimlerinizi zevkle takip ediyoruz hocam. Aldığınız sepetler ve showerscreen hissedilebilir bir fark yarattı mı?
   
 7. drsuat

  drsuat Guest

  Satın aldığım IMS shower screen nano kaplı herhangi bir E61 kodlu gruba monte edilebiliyor. Kesinlikle parasını hakeden en iyi parçalardan biri. Shot aldıktan sonra sildiğimde bezin üzerinde leke kalmıyor yada çok az kalıyor ve sonuca direk etki etmesede gruptan su daha homojen akıyor ortadan ip gibi süzülmüyor. Eski NS musica makinemde IMS shower screen vardı fakat onda biraz olsun leke kalıyor ve bir süre sonra su ortadan ip gibi akıyordu. Bu neden önemli grubunuz kirli kalırsa kahvenizin tadı kötü olur.

  Sepetlere eski makinemden alışıktım. Yeni makineye kullanır kullanmaz ilk değiştirmeye karar verdiğim parçalardan biri sepetler oldu daha homojen bir akış elde ettim. Tada pozitif yönde katkısı oldu birde eski sepette levelerı çevirirken gıcık bir sürtme sesi ve elde hissiyat oluyordu. IMS barista prolarda bu problem kesinlikle yok.
   
  kizunato bunu beğendi.
 8. Feritso

  Feritso Yeni Üye

  Merhabalar. Siteye yeni üye oldum ve bu ilk mesajım. Lelit Bianca uzun süredir takip ettiğim bir makine. Fakat ürünün satıldığı websitede PID ile ilgili birşey yazmıyor. Üründe PID özelliği var mı?
   
 9. gogo21

  gogo21 Isınmaya Başlayan Üye

  Evet var.
   
 10. Omega

  Omega Paylaşımcı Üye

  Merhaba.
  Lelit inceleme yazınız güzel başlamış.
  Deneyimlerinizi paylaşmaya devam etmenizi öneririm
   
 11. Feritso

  Feritso Yeni Üye

  Uzun araştırmalar sonucunda gelbura.com dan sipariş ettim ürünü.Bu paraya alınabilecek en iyi espresso makinesi diyebilirim. Bu arada flow control olayı da yanında cabası. Merakla bekliyorum. Ürün geldiğinde ve ilk shot ımı aldıktan sonra yorumlarımı yazarım.
   
 12. Feritso

  Feritso Yeni Üye

  Selamlar makine yaklaşık 15 gün önce elime geçti. Hemen hemen hergün kullanıyorum. Naked portafiltrede triple sepette 19 gram kahve yaptığım zamanda hem distribütör hem de tamper kullanmama rağmen ortadan kahve akarken bir yandan etrafa fışkırtma yaşıyorum. Birde akış fazla hızlı geliyor. Kahvenin çekimi neredeyse türk kahvesi oranında. Bu sorunu pedalı full açık yaptığım zaman yaşıyorum. Pedal yarı kapalıyken yaklaşık 15sn de 2 bar basınca geliyor. sonrasında hafif akış başlayınca pedalı tam açık konuma getiriyorum ve mümkünse 9 a sabitliyorum. ama fışkırmaya engel olamıyorum. Pedal yarı kapalıyken ve gösterge 5 barı gösterirken sorun yok akış da normal fışkırma da yok. Sonra bir ara sepeti boş olarak taktım ve çalıştırdım boş sepette de durum aynı. Ortadan su akışı ve kenardan ince fışkırma sorun sepette mi?
   
 13. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Degirmen nedir hocam ?
   
 14. Feritso

  Feritso Yeni Üye

 15. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Hocam distributor yapmadan once wdt yapin. Youtube da ve forumda nasil yapilacagi vs mevcut. Espresso makinesinden daha onenli olan sey degirmen. Degirmen yetersiz kaliyor sanki bana gore. Incelik degilde parcacik dagilimi ve topaklanma olabilir.
   
 16. Feritso

  Feritso Yeni Üye

  Başardım bu sefer sanırım. Evet kahve değirmenindeki ayardan ötürü imiş. Akış hızı ve krema ve akış formu tam istediğim gibi oldu bu sefer. Preinfusion için pedal tam açık 5 sn çalıştırdıktan sonra 5 sn tam kapalı konuma getirdim. Sonra tekrar açtım. Tam sepetin ortasında sıçan kuyruğu kıvamında koyu kahve akış başladı. Akış neredeyse kesintili olacakmış gibi ince ama kesintisiz bir şekilde geldi 5 sn den sonra kahve kreması rengi akış aldım.
   
 17. muratalalmis

  muratalalmis Isınmaya Başlayan Üye

  Bana mantıklı gelmedi hocam, basıncı durmanın kahve kekine zarar vereceğini düşünüyorum ,bir de şöyle deneyin öğütme ayarını bir tık yükseltip kahve miktarını bir tık artırın hala aynı sorunu yaşıyorsanız daha fazla tamp yapın. Herşeyi doğru yaptığınıza inanıyor fakat sonuç alamıyorsanız, çekirdeği değiştirin. Forumda pek bahsi geçmiyor fakat krema oluşumu çekirdekten çekirdeğe farkediyor. Aynı şekilde kavurma da çok farkettiriyor. Farklı kahve çekirdekleri sizin için denemenin kesinlikle faydası olacağına inanıyorum
   
 18. Feritso

  Feritso Yeni Üye

  Güzel Tavsiyeler teşekkür ederim. Aslında o beş sn lik preinfusion olayını lelit biancayı tanıtan yabancı kaynaklı bir siteden duymuştum. Birde aletin kendi LCC sinde bu özellik var. Yani 20sn ye kadar otomatik preinfusion yaptırıyorsun alete bunu programlayabiliyorsun. Ha tabi her kahveye uygulanmayabilir bazı kahveler için ideal de olabilir. Orasını araştırmadım henüz.
  Yukarıdaki videoda benim pedalla manual olarak yaptığım şeyi LCC ekranına girerek makineye otomatik yaptırmış. Gerçi o demleme süresini 3 sn tutmuş.
  Kahveyi aslında kullanım klavuzundaki ölçüler değerinde koyuyorum. Double sepete 16 ile 18 gram arası, triple sepete 18 ile 20. Daha fazla koymaktan kaçınıyorum grup başlığındaki filtreye yapıştırmamak için. Birde bu fışkırtma sıkıntısını triple sepette yaşadım ve bir sefer de kahve koymadan boş olarak çalıştırdım. Bu sefer yine aynı noktadan fışkırma oldu. Bu da sorun acaba sepette mi dedirtti bana. Normalde (sorunsuz olan) boş sepette böyle bir fışkıma sorunu olur mu? Temperleme 20 kilo diyebilirim rahatlıkla (özellikle tartı üzerinde test ettim) temperleme sırasında temper dairesinin kenarları dört yönde de eşit oranda sepetin içeriseine girmiş olmasına dikkat ediyorum. Birde portafilteden puck tek hamlede dağılmadan bütün çıkıyor. Yani kanallaşma olsa ıslanmayan taraftan puck ayrılır diye düşünüyorum. Tabi bunlar sadece benim tahminlerim. En son double sepette 3 denemem de başarılı sonuç verdi. Bugün triple sepeti şu anki kahve çekirdeği çekim ayarımla deneyeceğim. Bakalım ne olacak. Bu arada kahve olarak Brezilya, Hindistan, Burindi ve Kenya Karışımını kullanıyorum. %20 Robusta %80 Arabica var. Robustayı asiditeyi azaltsın diye Hindistanı da krema yapsın diye tercih ettim. Bilmiyorum ne kadar doğru bir teoridir. Ama forumlarda espresso için bir tık robusta iyidir diyorlar.
   
  Son düzenleme: 28 Tem 2020
 19. Cayirci

  Cayirci Yeni Üye

  Merhaba, ben espresso konusunda biraz yeniyim :) espresso makinesine ne sıklıkla bakım yaptırmak gerekiyor acaba?(günlük bakımdan bahsetmiyorum, yetkili bayiide yapılan(yıllık?) bakım) ve lelit bianca modeli için yetkili bakım veren neresi var?
   
 20. Feritso

  Feritso Yeni Üye

  Bildiğim kadarıyla www.gelbura.com bakıyor diye biliyorum