Çay Önerileri

nazcanas

Yeni Kahvesever
Katılım
18 Eki 2022
Türkiye'deki klasikleşmiş demleme stili için şu zamana kadar çok şey denediysem de hep Çaykur'un filiz, altınbaş ve hemşin çaylarına döndüm en son. Ama fark ettim ki son birkaç yıldır hiç denemedim diğer çayları, o nedenle yeni şeyler denemeye başladım.

Öncelikle şunu belirteyim ki migros vs gibi bir yere girip alabileceğim çaylar arasında her zaman çaykur daha çok mutlu etti. Doğadan, Doğuş, Lipton, Beta çaylarını denedim çoğunlukla ama hiçbirini çok beğenmedim. Bu arada belirteyim, sadece aromalandırılmamışları deniyorum.

Geçen gün Lazika isimli markadan 2 farklı çay aldım. Normal siyah çayını oldukça beğendim açıkçası. Çaykurun çaylarına tercih eder miyim hala karar veremiyorum, biraz daha deneyeceğim. Bir de bergamotlu siyah çayını aldım, bazen karışım yaparım diye, onu henüz deneyemedim ama deneyince yorumumu eklerim buraya.

Beni en çok şaşırtan Dem markasının Tirebolu çayı oldu.

Şimdilik sadece Tirebolu çayını denedik ve içen herkes "ferah" bir tat aldığını söylüyor. Hatta ikram ettiğim birkaç kişi aromalandırılmamış olduğuna inanamadı. Oldukça beğenildi. Ancak ne yazık ki diğer çaylara göre çok pahalı. Gönderildiği kutular ise oldukça şık. Hemşin ve Diyarbakır çayını da denediğimde eklemeler yapacağım.
Çay çok içerim, farenjitim olduğu için sadece yumuşak içimli çayları içebiliyorum.Beta,Lipton,Çaykur,Neşeçay,Özçay,Zafer Çay,Özgür,Doğadan,Yeşil İnci vb birçok markanın çaylarını denedim. Çaykur Organik Hemşin'in tadı yumuşaktı ve güzeldi ancak son aldıklarım tozlu çıkınca yine yumuşak içim farklı çaylar denemeye başladım.
Lazikayı beğendim, tozsuz ancak bana Mayıs çayı olduğu için tadı fazla buruk geldi.
Dem'in Tirebolusu tozsuzdu ancak biraz acı geldi.Siz çayı nasıl demliyorsunuz acaba?Demlemeden önce soğuk/ılık suyla yıkıyor musunuz?Önerebileceğiniz yumuşak içim çaylar var mı?
 
Son düzenleme:

ikoh

Tecrübeli Demleyici
Katılım
25 May 2021
Çay çok içerim, farenjitim olduğu için sadece yumuşak içimli çayları içebiliyorum.Beta,Lipton,Çaykur,Neşeçay,Özçay,Zafer Çay,Özgür,Doğadan, vb birçok markanın çaylarını denedim. Çaykur Organik Hemşin'in tadı yumuşaktı ve güzeldi ancak son aldıklarım tozlu çıkınca yine yumuşak içim farklı markalar denemeye başladım.
Lazikayı beğendim, tozsuz ancak bana Mayıs çayı olduğu için tadı fazla buruk geldi.
Dem'in Tirebolusu tozsuzdu ancak biraz acı geldi.Siz çayı nasıl demliyorsunuz acaba?Demlemeden önce soğuk suyla yıkıyor musunuz?
Acı demenize şaşırdım, benim deneyimim tam tersi yöndeydi. Yoğun bir çaydı, kendine has bir aroması ve tadı vardı ancak acılık gibi değildi.

Çay yıkama kısmında ise, her şeyi bazen yapıyorum bazen yapmıyorum 😄 Bazen yıkıyorum, bazen kaynar suyla doğrudan demliyorum, bazen önce su sonra çay otu ekliyorum... Ama hiçbirinde acı gelmemişti. Belki size hitap eden bir tat profili değildir.

Yerinizde olsam ilk dem miktarını değiştirirdim. Ben çevremde gördüklerime göre daha çok dem koyuyorum ve 15 dakika olduktan sonra içmeye başlıyorum. Belki bir fikir verebilir. Daha yoğun bir çay olduğunu düşündüğüm için normal zevkinize nazaran biraz daha fazla açık ayarlayabilirsiniz bardakta.
 
Üst