Çay Önerileri

'Çaylar' forumunda Cy tarafından 18 Şub 2015 tarihinde açılan konu

 1. ferrotello

  ferrotello Aktif Üye

  Çay önerisinde bulunamayacağım, ama zevk olsun da diye semaverde demlerseniz, alacağınız tat çok farklılaşacaktır.
   
 2. ozgeraltay

  ozgeraltay Paylaşımcı Üye

  Arada Köy evine gidince semaverde demliyoruzda onunda eskisi gibi tadı kalmadı ülkede herşeyin kalitesi düştüğü gibi çayın kaliteside düştü bütün çayların tadı değişmiş içi hep toz olmuş.Bu gidişle Almanyadan arkadaşa getirteceğim sanırım çünkü dışa satılan türk çayların kalitesinin değişmedigini aynı olduğunu söylüyor arkadaş.Yine kötüsünü bize kaktırıyorlar önceden parasını verip yine iyi çay alabiliyordun Altınbaş-Çaykur Turist çayı-Rize Hediyelik çay gibi onlarda çok kötü olmuş paranla dahi alamıyorsun iyisini sanırım tek çözüm yurtdışından getirtmek veya Ahmad Tea gibi yabancı marka çaylara yönelmek.
   
 3. ilkin

  ilkin Isınmaya Başlayan Üye

  Bahsedilmiş mi bakma fırsatım olmadı ancak ben çaylarımı yıllardır chado.com.tr den sipariş ediyorum. siyah çay alacağım zaman da yurtdışından sipariş ediyorum
   
 4. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Son bir iki senelik süreçte bu konuda en beğendiğim marka Fortnum&Mason. Genellikle (su gibi) lapsang souchong tükettiğim için hastası olduğum bir tadı var.
  Lapsang souchong'daki tütsü tadı ve aroması en sevdiğim yönü. Twinings, Taylor's, Harney, Chado ve Beta Tea'den tükettiğim lapsang çaylarında bu aromatik seviye çok düşük olmasına karşın, Fortnum&Mason'da bu aroma inanılmaz şekilde güçlü. Resmen çam ağacını yakıp, külünden çay yapmışlar sanki.
   
  Kemtuz bunu beğendi.
 5. Twik

  Twik Isınmaya Başlayan Üye

  Lapsang Souchongu çok seviyorsanız Chado'dan alıp içemediğim lapsang souchongu size hediye etmek isterim.
   
 6. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Düşünceniz için teşekkür ediyorum. Ancak şu an 5 farklı markadan lapsang stoğum var yeterince. :)
   
 7. ferrotello

  ferrotello Aktif Üye

  Ülkemizde maalesef her şeyin kalitesizini, daha az kalitelisini biz tüketiyoruz. Dünya çapında satılan birçok ürünün atıyorum Almanya’da satılan ile Türkiye’de satılanların arasında kalite olarak çok fark var. İnstagramda ‘gıdadedektifi’ diye bir sayfa var. Mesele bir ara İngiltere’de satılan twister ile Türkiye’de satılanı karşılaştırılmıştı, acayip bir kalite farkı vardı. İşin özü yabancı firmalar da yerli firmalar da ürünlerinin kalitelisini yurt dışına daha az kalitelisini ise iç pazara sunuyorlar resmen.
   
  Yirgacheffe bunu beğendi.
 8. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Devletın de sucu var burada. Ingıltere atıyorum en az %10 sut olacak dıyorsa okadar koyuyorlar bız de en az %1 ıster okadar koyar glıkoz yasak derler koymazlar bız de serbesttır koyarlar. Fırmalar bızı degıl ceplerını dusunurler tabıkı. Fırmaya sorsan mevzuata uygun derler cekılırler.
   
  ferrotello, Yirgacheffe ve Twik bunu beğendi.
 9. ozgeraltay

  ozgeraltay Paylaşımcı Üye

  Şimdi Yüzde 10 değilde yüzde 1 koymaya kalkarsa maliyeti artacak doğal olarak fiyat arttıracak devletinde işine şu aralar en ucuz nasıl satabiliyorsa satsında millet kötü gıda tüketmiş uzun vadede hasta olmuş aman günü kurturalım kafasındalar yediğimiz besinlerin çoğu uzun vadede şeker vb hastalıkların davetçisi durumunda şuan.
   
  sefffax bunu beğendi.
 10. ozgeraltay

  ozgeraltay Paylaşımcı Üye

  Bu ülkede zamanında radyasyonlu çayları sattılar radyasyon yararlıdır diyip :)
   
  sefffax bunu beğendi.
 11. kahve

  kahve Isınmaya Başlayan Üye

  Çaykur çayları derecelendirme yapıyor grade 1 ile 4 arası sanırım. Ancak biz alırken ne alıyoruz bilemiyoruz. Bence bu bilginin paylaşılması lazım halkla. Çoğu zaman şu çayda indirim varmış diye atlanıyor muhtemelen grade 4 filandir.

  Kıbrıs'ta bir kere pg tips içtim dedim budur. Çok keskin bir çay çoğu kişi de sevmez muhtemelen. Gelirkende yanımda getirdim 300luk demleme poşetten 2 paket. Daha sonra nette buldum söyledim aynı lezzette idi sonra aynı yerden bir daha söyledim tam aynı lezzete ulaşamadım o zaman. Onun dışında yine Seylan çaylarını tercih ettiğimde oluyor yine keskin tadından ötürü. Bazı çaylar çok boş gerçekten burada boş ot demliyor gibi oluyorsunuz.
   
 12. ozgeraltay

  ozgeraltay Paylaşımcı Üye

  Gerçekten bende Almanyaya gittigimde Türk bir lokantada çay içtim ve şunu dedim bu bizim Çaykur çayı mı ya olamaz hatta bir paket aldım geldim almanyadan aynı birebir paketide Türkiyeden aldım 2 sinide aynı metodla farklı çaydanlıklarla demledim bırakın tadını rengi kokusu bile aynı değil ev ahalisine kör tadım yaptırdım Türkiyede satılan pakete bu içilir mi diyen bardaklarını bitirmeyen ev ahalisi Almanyadan aldığım aynı paket aynı marka çaya bu hangi çay çok iyiymiş dediler siz düşünün :)
   
  kahve ve ferrotello bunu beğendi.
 13. Kemtuz

  Kemtuz Isınmaya Başlayan Üye

  Hangi ülkenin markası ve nerden temiz edebiliriz acaba?
   
 14. Twik

  Twik Isınmaya Başlayan Üye

  İngiliz, internet mağazaları var, shipping de çok fazla tutmuyor.
  https://www.fortnumandmason.com/
   
 15. SarpBKS

  SarpBKS Isınmaya Başlayan Üye

  Çaydan anlamam ama babama bi gün elektrikli ketılda yapılmış çayı verdim bardağı yere atacaktı. Dedi "bi daha bana elektriklide yapılmış çay verme.." Yani o kadar fark ediyormuş.. Dedim ya ben anlamam.
  Ama geçen aylarda Karadeniz Turuna giden bir akrabam Şölen'in Hediyelik Mayıs Çayı'ında getirmişti. Dedim aman yarabbi ne kadar güzelmiş.. Bitince tabiki buldum ve 3 paket sipariş verdim.

  https://onlinecay.net/hediyelik-mayıs-çayı-500gr
   

  Ekli dosyalar:

  moretimeforcoffee bunu beğendi.
 16. orneken

  orneken Isınmaya Başlayan Üye

  İyi çay elde etmemiz için şu yerli icat olan torbalı makasları bırakmak gerek. Bitkinin gelişimini etkiliyormuş. Ayrıca amerikan düşünce biçimi olan "en büyük-en çok " hedefinden de vazgeçmek, niteliğe yönelmek lazım. Çayı alışkanlık ve mecburiyet nedeniyle içiyorum malesef, şimdiye kadar şaşırtacak bir çay içemedim.
   
 17. Kemtuz

  Kemtuz Isınmaya Başlayan Üye

  Çin kaynaklı; lapsang souchung, Gold monkey, Yunnan gibi çayları tavsiye ederim
  Ama benim daha çok favorim Hindistan assam bölgesi çayları.
  Ceylin orange pekoe de deneyin
  Kenya çayları da fena değil.
  Çay da aslında kahve gibi degisik tat ve heyecanlar mümkün
   
  orneken bunu beğendi.