Espro Travel Press

'French Press' forumunda adolate tarafından 24 Oca 2017 tarihinde açılan konu

 1. fatihonder

  fatihonder Aktif Üye

  Cevap: Espro Travel Press

  Bir süredir bu ürüne bakıyorum eğer bitmeden karar verirsem alacağım. Bi gün ne gerek var diyorum bir gün almaya karar veriyorum. Amacım tamamen farklı tatlar yakalamak bu ürünle beraber bunu gerçekleştirebilir miyim? Kullanan kişiler pişman mı memnun mu fikrinizi bekliyorum.
   
 2. abdullahkan

  abdullahkan Yeni Üye

  Cevap: Espro Travel Press

  Usa da tanıdık varsa, americanpress dene bence, her ikisine sahip olan bir üye arkadaş vardı sanırım, onun fikri daha tatminkar olacaktır.
   
 3. Erencan

  Erencan Isınmaya Başlayan Üye

  Cevap: Espro Travel Press

  Espro P5 sahibiyim ben de. Ürünü 1mm üstü partikullerle kullanmaya çalışıyordum. Fakat asiditeden ziyade bariz bir tadda boşluk ve eksiklik hissettim. Ardından Çağatay beye mesaj attim.

  Kendisinin bana verdiği cevap şu, belki sizlere de yardımcı olur diye paylaşmak istedim:

  "Selam

  Öncelikle Espro ile hemen tüm kahveleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Klasik french press olsa yüksek asiditeli, yıkanmış kahveler derdim ama Espro tüm kahvelerde iyi sonuç veriyor.
  İkincisi, beklentinizin ne olduğunu bilmek zor. İstediğiniz lezzeti tarif etmenizi istesem o da afaki kalır. Size ancak bizim nasıl demlediğimizi anlatabilirim. Tüm nauel demlemeler içinde en tutarlı ve doğru ekstraksiyonu espro veriyor bizce. O açıdan ümitsizliğe kapılmayın ama başka demleme tekniklerinde aradığınız şeyleri de aramayın. Her teknik kendine özgü bir tat profili çıkarıyor ne de olsa.

  1-kesinlikle kalın çekmeyin. Filtre kahve çekimine yakın bir incelikte kullanın.
  2-1 kg suta yaklaşık 65 gr kahve oranına yakın bir demleme oranı bulun
  3-esproyu iyice sıcak su ile ısıtın.
  4-kahveyi koyduktan sonra 95-96 derecedeki suyu üzerine tek seferde boca edin
  5-kaşıkla karıştırın
  6-kapağını kahve ile filtre arasında bir parmak boşluk kalacak şekilde kapatın (kahvenin genişleyebilmesi için)
  7-en az 6.30-7 dakika sonra kapağı kaldırın ve bir bulyon kaşığıyla üzerinde biriken tozsul parçaları, tortuyu alın
  8-karıştırmadan bastırın

  Umarım yardımcı olur bunlar

  sağlıcakla"
   
 4. thewind

  thewind Paylaşımcı Üye

  Cevap: Espro Travel Press

  hocam eski bir p5 kullanıcısı olarak birkaç şey eklemek isterim; bence de kesinlikle french press kalınlığında öğütmeyin. bunu şöyle de anlayabilirsiniz. filtreyi aşağı biraz zorlanarak (çok değil) bastırmanız gerekiyor. sizin 1mm'lik öğütümde filtre kolay ve hızlıca aşağı iniyordur diye tahmin ediyorum, hafif zorlanarak inmeli. öğütme kalınlığınız; filtre kahve veya bir tık daha kalın olabilir. bu şekilde hem daha aromatik hem de daha temiz içime sahip kahveler elde edebilirsiniz. ha bir de demlemeye başladığınızda bence mutlaka blooming yapın. (özellikle kahve çok tazeyse faydası artar) diğer demleme yöntemlerindeki gibi demlemeye başlarken kahvenin 2 katı kadar su eklerseniz yeterli olacaktır.
   
  Son düzenleme: 31 Tem 2017
 5. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Cevap: Espro Travel Press

  Bu sefer esproda iyi bir kahve yakaladım.Hata yaptığımı fark ettim.French press kalınlığından çok az daha ince öğüterek yapıyordum.Bu sefer V60tan az kalın öğüttüm.Kafama göre bir öğütüm aralığı belirledim.Lidoda 8,5 centik olarak ayarladım.18 gram kahveye 300 gram su kullandım.3,5 dakika demledim.Kağıt filtre sevmediğim ve tadını bozduğu için hiç kullanmadım.Sonucunda temiz,acı olmayan nispeten orta asiditeli bir kahve elde ettim.
   
 6. PhotographerBoy

  PhotographerBoy Aktif Üye

  Espro Press ile alakalı bir sorum var;

  Espro'yu kağıt filtreli ve fitresiz olmak üzere iki şekilde de kullanabiliyoruz ve kağıt filtre olduğunda tat pour-over metodlarına yaklaşıyor değil mi?

  Teşekkürler.
   
  Son düzenleme: 14 Eki 2017
 7. thewind

  thewind Paylaşımcı Üye

  Evet ;)
   
  PhotographerBoy bunu beğendi.
 8. PhotographerBoy

  PhotographerBoy Aktif Üye

  Kaliteli bir değirmen sonrası pour-over geçişe kadar geçen zaman için mantıklı bir ekipman gibi duruyor. :)
   
 9. adolate

  adolate Paylaşımcı Üye

  Eğer chemex filtresi keserseniz bazı kahvelerde pour overden bile temiz ve aromatik kahveler içersiniz.
   
  experienced ve PhotographerBoy bunu beğendi.
 10. PhotographerBoy

  PhotographerBoy Aktif Üye

  Teşekkürler, bu çok güzel haber işte..

  Planımın son hali şu;
  Sözen'den sonra ara seviyedeki herhangi bir değirmende zaman ve vakit kaybetmeden Comandante'ye geçiş yapacağım.

  Tabi bu çok kısa sürede olacak bir şey değil.. O nedenle bu geçecek zaman içerisinde de Comandante bütçesinde bir değirmen alacak kadar kahveyi seviyor muyum sorusunun cevabını arayacağım ve Espro + French Press ile de kaliteli çekirdekleri denemeye devam edeceğim.

  Planım da eleştiri ve tavsiyelere açık tabii ki.. :)
   
  EternalPassnger ve experienced bunu beğendi.
 11. medplus

  medplus Aktif Üye

  Birkaç gündür Espro P3 18 Oz versiyonuyla demlemeler yapıyorum. Bazı netleştiremediğim konular var.

  1)Özellikle Comandante + Espro ikilisini kullananlar kaçıncı clickte öğütüm yapıyorlar? Başka değirmen kullananların mikron aralığı nedir ?

  2)Hangi tarifleri kullanıyorsunuz demleme için? Hangi oranları başarılı buldunuz? Kendi tarifine göre 4dk sürüyor fakat bir arkadaş foruma probador’un 8 dk tavsiye ettiğini yazmış.

  3) Espro’yu max. kapasitede kullanmaya gerek var mı? Yoksa 500 ml kapasiteli Espro’da 300 ml demleme yapılabilir mi?

  Bunu şu nedenle soruyorum. Demlemeyi yapıyorum fakat filtrenin aşağıda sıkıştırdığı kahve miktarı sanırım az olduğu için demlenmiş kahve de aşağıda kalıyor ve bardağa aktaramıyorum tamamını.Hatta Espro’nun içinden demlenmiş kahveyi alırken baya bir uğraşmam gerekiyor.Bu durumu yaşayan var mı nasıl çözebiliriz?

  4) Şöyle bir iddia var. Mikrofiltre kahveyle sıvıyı ayırdığı için pressi aşağı bastırınca demleme duruyor. Filtre ince olduğu için bardağa alırken evet minik partiküller ayrılıyor ve telve olmuyor. Fakat filtre ne kadar ince olursa olsun sonuçta sıvı o filtreden geçip kahveye ulaşabiliyor ve buna engel olabilecek bir sistemi yok aletin. Bu durumda evet yüzey alanı azalıyor vs fakat demlemenin durması bana pek mümkün gelmedi. Siz ne düşünüyorsunuz?

  5) Temizliğini nasıl yapıyorsunuz? Sadece suya tutmak camın iç yüzeyindeki yağları temizlemek için yeterli olmuyor gibi geldi bana. Ve filtrelerin olduğu plastik materyaller koku tutmaya meyilli gibi geldi. Hatta birkaç demlemenin ardından kokmaya başladılar gibi geliyor.

  Bunun dışında filtreleme sistemi gerçekten çok iyi.Daha tam iyi bir extractiona ulaşamamış olsam da Espro’dan çıkan kahvelerle ilgili çok bariz bir kanıya vardım bile: TATLILIK.

  Camı gerçekten kalın ve sağlam. Genel olarak ise sert ve dayanıklı izlenimi verdi.
   
 12. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Hocam 30 ila 34 klik arası iyi gibi.Ben genelde 18 grama 300 gram olacak şekilde demliyorum.O kağıtları da var ama onları kullanınca acı tatlar alıyorum.Filtre ile olunca tatlı bunun yanında notaları belirgin kahve içiyorum.Hafif partikül olmuyor değil ama olsun.Guzel olunca kahve önemsiz.Evet o filtrelerde koku var.Yıkadıktan sonra üzerinde nem kalmayana kadar oda sıcaklığında kuruması gerekir.Hatta küflenebilir de nemli kalırsa.Tabi ben travel model kullanıyorum.Çok dayanaklı sağlam ve kahvenin hakkını verebilen bir ekipman bana göre.
   
 13. medplus

  medplus Aktif Üye


  Comandante, French Press için 25-30 aralığını tavsiye ediyor. Fakat birçok kişi Espro için ise filtreye yakın bir kalınlık olması gerektiğini söylüyor yani FP’ye göre daha ince. O nedenle ben daha çok 25 veya biraz altında olur diye düşünümüştüm. Sizinkisi baya kalın bir öğütüm olmuş diğer fikirlere göre.
   
 14. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Kendimden şüphe ettim.Ama hocam olmuyor benim alette öyle.French press için o aralığa düşmez bence.Olmamalı da.French yaparsam da 38 falan oluyor bu.Espro yaparken pistona basarken biraz basınç olmalı bana kalırsa.Yani yine filtre boyutunda.Belki bir klik daha kalın.
   
 15. medplus

  medplus Aktif Üye

  Öğütme inceldikçe basarkenki basınç artmaz mı ? Açıkçası hiç anlamadım:):)
   
 16. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Doğru söylemişsiniz :) Benim ifademde yanlışlık var.Öğütüm inceldikçe basınç artar doğru.Hocam ben 25 klik gibi denediğimi yine tatlı bir kahve içtiğimi hatırlarım.Yani çok kalın olunca pek bir şey ifade etmiyor.Kahve tatsız oluyor.Bir de arada V60 kağıdı kullanırım o da iyidir kendi filtresinden.
   
 17. medplus

  medplus Aktif Üye

  Hiçbiryerde sorularımın cevabını bulamayınca kendi sitesine bakmak aklıma geldi(!)

  Temizlik için tavsiye ettikleri ürün:

  http://espro.ca/deepclean/

  Tozu sıcak suya atıyorsunuz ve içine de filtreyi atıyorsunuz. Aylık yapılması önerilen bir iş sanırım. Günlük kullanımda ise fırçayla temizlik öneriyorlar.

  Burda da kahvenin sonunun neden press içinde bir miktar kaldığı ve nasıl bardağa alınabileceği anlatılıyor:

  http://espro.ca/esproblog/2015/10/27/getting-the-last-drop-out-of-an-espro-press

  Özetle şöyle diyor.Press aşağı geldiğinde altta basınç yaratacak bir şey kalmadığı için kahve yukarı geçemiyor. Yani gerçekten de iddia ettikleri gibi demleme duruyor. Videosu da var.Bardağa boşaltma pozisyonunda pompalama hareketiyle ittirip çekince sanırım negatif basınç etkisiyle kalan kahveyi de bardağa alabiliyorsunuz.

  Sanırım bundan sonra bir tane ekipman kullanabilirsin deseler Espro Press seçerim. Böylesine gövdeli ve temiz kahveler elde etmek kolay değil gerçekten de.
   
  HaLiL27 ve bahadr bunu beğendi.
 18. Aslanbek

  Aslanbek Paylaşımcı Üye

  espro yeni bir modeli için kickstarter kampanyası başlatmış: https://www.kickstarter.com/project...-the-worlds-lightest-coffee-press-and-hydrati
  daha hafif ve taşınılabilirliği artırmak için kapağına taşıma halkası eklenmiş. Doğrusu var olan espro kullanıcıları için büyük bir değişiklik eklenmemiş, ama yeni almayı düşünen ve sıklıkla kamp yapanlar için eklenilen bu iki özellik önemli olabilir.
   
  Bisikletgezgini ve thewind bunu beğendi.
 19. Wolky

  Wolky Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba, geçen yıl Probador Colectiva'dan aldığım ve yaklaşık 11 aydır kullandığım espropress travel modelinden çok memnunum ve işyerinde vazgeçilmezim oldu. İki kademe filtreden dıştaki daha kalın olan filtre kenarlarından yırtılmış durumda. Yeni filtre için Probador Colectiva'ya e-mail attım fakat stoğa mikro filtre girmeyecekmiş. Sadece filtre için yeni alet de almak istemiyorum. Aynı durumda olan var mı? Nereden filtre bulabilirim acaba?

  Çok teşekkürler..

  travel press filtre.jpg
   
  metin bunu beğendi.
 20. fatihonder

  fatihonder Aktif Üye

  Çok uygun değil ama https://www.amazon.com/Espro-1008TF-Microfilter-Stainless-Presses/dp/B011WTDGOY