Espro Travel Press

'French Press' forumunda adolate tarafından 24 Oca 2017 tarihinde açılan konu

 1. moretimeforcoffee

  moretimeforcoffee Aktif Üye

  Kağıt filtresini kullanmazsanız kendi filtresi o kadar iyi süzemiyor maalesef.
   
 2. Giray

  Giray Yeni Üye

  Bir de öyle deneyeceğim, ilginiz için teşekkür ederim.
   
 3. Wolky

  Wolky Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba,
  Espro travel press için demledikten sonra kapak kapalı olarak aşağıdaki yorumları yapacağım. Travel press aynı zamanda termos yapısında olduğu için ısı yalıtımı yüksek. Diğer modeller hakkında bilgi yok :)
  Tat:
  - En az 2 saat tadında önemli bir farklılık olmayacaktır.
  - 2 saat sonrasında çok az fark olacaktır.
  - 4 saat sonrası hafif burukluk olsa da gayet güzel
  - 8 saat sonrası belirgin bir tat değişimi olmasına rağmen içilebilir

  Sıcaklık
  - 0-1 saat arası çok sıcak (ben bardakta bir iki dk bekliyorum hemen içeceksem)
  - 1-3 saat sıcak
  - 4-5 saat ılık-sıcak
  - 6-10 saat ılık

  Sonuç olarak evde demleyip işte içmek için ideal. Espro travel press ile 1 kupa ancak çıkıyor. Bir tane sabah kahvesi sizi kesiyorsa bir problem yok. Ben gün içinde en az 2 kez demlediğim için işyerinde demliyorum :)
   
  kaanka ve menes bunu beğendi.
 4. Wolky

  Wolky Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba,

  Beklentiniz pour-over berraklığıysa espro sadece metal filtresiyle yetersiz kalacaktır. Kağıt filtresi ile travel press'te sorun yaşadım, filtreyi değiştirmek zorunda kaldım. Önceki sayfalarda filtrenin fotoğrafını atmıştım, bulabilirsiniz. Belki P3 filtresi kağıt filtreyle o kadar sıkışmaya maruz kalmayabilir, bilemiyorum. Fakat ben metal filtreyi riske atmamak için bir daha asla kağıt filtreyi kullanmayı düşünmüyorum,

  Diğer yandan beklenti standart french-press'e göre daha berrak ve temiz aromalı kahve elde etmekse, espro fazlasıyla yeterli olacaktır. Espro kullanarak french-press pratikliği ile hazırladığım kahveler benim ofisteki kahve kalitemi ve keyfimi inanılmaz arttırdı. Evde ise vakit ve alan bolluğu olduğu için V60'a devam :)
   
  Giray ve menes bunu beğendi.
 5. Wolky

  Wolky Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba,
  Optimum öğütme kalınlığı yok bence. Kahve cinsine, kavurma derecesine, demleme süresine, kişisel zevke göre değişebilir. Deneyip ağız tadına göre optimum noktayı bulmak lazım. Fakat genel olarak şu söylenebilir: Çekim orta kalınlıkta olmalı, french press kadar kalın olmasına gerek yok, filtre kahve kadar ince olmasına gerek yok.

  Uniform öğütüm tabii ki önemli ama benim gibi hario mini mill ile idare eden birisi için yapacak fazla bir şey yok:) Sözen de var ama sadece türk kahvesi için kullanıyorum, ayarını bozmuyorum. Kg79 almıştım, hariodan kötü çektiği için kenarda duruyor
   
  Son düzenleme: 9 Tem 2018
  kaanka, Giray ve john_coffey bunu beğendi.
 6. menes

  menes Yeni Üye

  Ben de travel modelini kullanıyorum yaklaşık bir yıldır ve çok memnunum, ısı yalıtımı, tat, kullanışlılık açısından başarılı bir ekipman. Comandante ile 20-27 arasında çekimler ile gayet iyi sonuçlar alıyorum. 2 saatten fazla beklemediğim için 2 saat için yorumum; belirgin bir tat farklılığı göremediğim şeklinde.. Hatta hemen hemen ilk andaki gibi denebilir ve ısı olarak da dikkatli içmeyi gerektirecek kadar sıcak, daha ne olsun! :)
   
  kaanka, john_coffey, Wolky ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 7. kaanka

  kaanka Yeni Üye

  Değerli forumdaşlar açıklayıcı yorum ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Merak ettiğim herşeyin cevabını sayenizde aldım. Saygılar..
   
  Wolky bunu beğendi.